
— Egyértelműen látszik, hogy csökken azoknak a száma, akik tüntetnek, és az is, hogy növekszik azoknak a száma, akik belátják, lehet a Vučićot, engem vagy bárkit utálni, de azzal, hogy leépítik az oktatási rendszert, ellehetetlenítik az intézmények működését, miközben jogállamiságra hivatkoznak, a saját közösségük alatt vágják a fát — nyilatkozta dr. Pásztor Bálint a Szabadkai Magyar Rádió Napindító című műsorában.

— Ez, ami mostanában zajlik, még véletlenül sem hasonlítható össze a 2000-es ellenzéki tüntetésekkel, amelyeken mi is részt vettünk, hiszen akkor pontosan tudtuk, hogy miért tüntetünk, mi a program, tudtuk, ki az ellenzéki oldal. A tüntetők még mindig azt állítják, a novemberi tragédia áldozatainak emlékére, a családjaik érdekében történnek a megmozdulások, de a kegyeleti szempontokkal nincs összhangban az, hogy technópartin buliznak — tette hozzá a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke.
Fotó: Pannon RTV
— Pumpálással, dinszteléssel nem lehet a magyar osztályok megnyitását, a zentai híd befejezését elérni, az egyetemek működéséhez hozzájárulni. Azután meg majd csodálkozunk, hogy a fiatalok abban gondolkodnak, hogy olyan egyetemi karra iratkoznak, ahol oktatás is zajlik. Nagyon komoly küzdelmeket kell vívnunk annak érdekében, hogy mindazt, amit az elmúlt évtizedekben felépítettünk, meg tudjuk őrizni. Nagyok voltak az elvárások, azt mondták ellenzéki oldalról, hogy az egész ország, mármint az ellenzéki része, Szabadkára fog érkezni május 17-én. Ezzel szemben azt láthattuk, hogy néhány ezer tüntető polgár volt Szabadka utcáin szombaton. És nem is politikai tüntetésre hasonlított, ez egy buli volt, technóparti, valamint főzőverseny. Fontos elmondani, hogy ez egy nem bejelentett megmozdulássorozat volt. Úgy zárták le a Radić fivérek utcát, hogy semmiféle rendőri bejelentés, semmiféle közterület-foglalás nem volt. Azok, akik a jogállamiságért szállnak papíron síkra, úgy szerveznek tüntetést, hogy nem jelentik be a rendőrségnek, és ezt teljesen normálisnak tartják. Úgy látom, azok, akik a VMSZ-nek és másoknak a családi programjait megmosolyogják, most ők is ilyet szerveztek a Radić fivérek utcán. Azt lehetett hallani nappal is, éjszaka is, hogy dübörög a zene. Nem sok politikai tartalmat láttam. Nekem szabadkaiként nagyon rosszulesett, hogy a tüntető fiatalok azt mondták, mostantól május 17-e Szabadka város napja szeptember 1-e helyett. Mi alapján? Azért, mert összejött néhány ember bulizni, főzögetni, örülni egymásnak? Azt is el tudom képzelni, ahogy a nem létező plénumok, nem létező falugyűlések határozatokat hoznak, ezt is komolyan gondolják. Annak örülök, hogy nem tettek kárt a városban, nem járt úgy a városházánk, mint az újvidéki városháza — komoly félelmeim voltak erre vonatkozóan. Nem sérült meg senki, annak ellenére, hogy ez egy nem bejelentett tüntetés volt, tehát a rendőrség nem garantálhatja a biztonságát senkinek, ha hivatalosan nem tud arról, hogy tüntetés van. Nišben volt a másik oldal tüntetése. Ezért mondja mindig a VMSZ, hogy a normalitásért száll síkra, mi nem gondoljuk azt, hogy tüntetésekkel, nagygyűlésekkel közelebb kerülhetünk a megoldáshoz. Természetes, ha az egyik oldal tüntet, akkor a másik oldal is a saját szimpatizánsait összegyűjti. A másik oldal alatt a Szerb Haladó Pártot értem, mert mi nem vettünk részt ezen az eseményen sem. Ott valóban azt mondta az államfő, a következő másfél évben nem várhatóak választások. Mi nyugodtak vagyunk, amennyiben választások kiírására kerül sor, a Vajdasági Magyar Szövetségben készen állunk, és önállóan fogunk megmérettetni.
A VMSZ háromhavonta elmegy az emberek közé, meghallgatja őket, az általuk elmondott problémákból áll össze a következő program — mondta Pásztor a taggyűlésekkel kapcsolatban. A Vajdasági Magyar Szövetségnek 137 helyi szervezete van Vajdaság-szerte, mindegyikbe ellátogattak a párt vezetői, tisztségviselői februárban, most, májusban is zajlik ez a folyamat. Ezeken az összejöveteleken sokan kérdik, mi lesz az oktatással, mi lesz a gyerekeikkel, mikor normalizálódik a helyzet.
— Ebben látom a tüntetéssorozatnak meg a cirkusznak a legnagyobb tragédiáját, hogy elkezdték ellenzéki oldalról az intézményrendszert, a tanári tekintélyt, az oktatási rendszert leépíteni, de ennek ellenére mi Belgrádban is, Újvidéken is mindent megteszünk annak érdekében, hogy minden magyar tagozat megmaradjon a következő iskolaévben is, és bővüljön a kollégiumi hálózat.
A műsorban továbbá szó volt a csantavéri közbiztonságról is. Ezzel kapcsolatban Pásztor Bálint elmondta, két hete találkozott a szabadkai rendőrfőnökkel, akitől azt kérte, legyen folyamatos rendőri jelenlét a településen, igazoltassák az embereket annak érdekében, hogy ki lehessen szűrni azokat a polgárokat, akiknek nincsenek személyi okmányaik, és éjjel is legyenek jelen a rendőrök azokon a gócpontokon, ahol a lopások történtek. Emellett arra is megkérte a rendőrfőnököt, hogy mindarról, amit tesznek, tájékoztassák a lakosságot. A rendőrség drónokat is alkalmaz a polgárok biztonságának szavatolásáért. Már jobb a helyzet, mint két hete — fogalmazott a VMSZ elnöke a műsorban. Ha nem történik javulás, a parlamentet, valamint a belügyminisztert is tájékoztatja a VMSZ parlamenti frakcióvezetőjeként. Ilyen gondok más településeken, valamint Szabadka több helyi közösségében is vannak, erről is egyeztettek a rendőrfőnökkel. A VMSZ elnöke a most meghirdetett jogászösztöndíjakról is beszélt, melyeknek köszönhetően megtöbbszöröződött a vajdasági magyar joghallgatók száma.
Forrás: Szabadkai Magyar Rádió