home 2025. május 07., Gizella napja
Online előfizetés
Magyar útlevél
(tv.)
2011.08.24.
LXVI. évf. 34. szám
Magyar útlevél

A szabadkai magyar főkonzulátuson két hónappal ezelőtt szerelték föl azokat a készülékeket, amelyek a biometrikus adatok rögzítésére szolgálnak, illetve amelyek rögzíteni tudják az útlevél igényléséhez szükséges ujjlenyomatot, digitális fényképet és aláírást. Korsós Tamás szabadkai főkonzul...

A szabadkai magyar főkonzulátuson két hónappal ezelőtt szerelték föl azokat a készülékeket, amelyek a biometrikus adatok rögzítésére szolgálnak, illetve amelyek rögzíteni tudják az útlevél igényléséhez szükséges ujjlenyomatot, digitális fényképet és aláírást. Korsós Tamás szabadkai főkonzul elmondta, hogy a próbaüzem után mára a készülékek teljes kapacitással működnek.
- Ugyanolyan a felszereltségünk, mint bármely magyarországi okmányirodáé - tette hozzá. Az elmúlt időszakban csaknem 300 útlevél készült el, az igénylők mindennap folyamatosan érkeznek. A konzulátus, mint az állampolgársági kérelmek átvétele esetében, úgy az útlevél igénylésekor is igyekszik elkerülni a sorbaállást, ezért időpontot egyeztet az ügyfelekkel. A nyári időszakban délután egy óráig fogadják az igénylőket, szeptember közepétől pedig a tervek szerint egész nap a polgárok rendelkezésére állnak.
- Természetesen senkit sem küldünk el, ha valaki betér az utcáról, és rendben vannak az útlevél igényléséhez szükséges okmányai, de nem volt időpontja, őt is kiszolgáljuk - mondta a konzul. Az útlevél igényléséhez azonban érdemes időpontot kérni. Aki most telefonál, annak körülbelül másfél hetet kell várnia.
A szükséges dokumentumok: honosítási okirat, hatósági igazolvány, ez az úgynevezett LIG-kártya, illetve egy személyazonosításra alkalmas, fényképes igazolvány (szerbiai útlevél vagy személyi igazolvány).
Az útlevél illetéke mindenhol ugyanakkora, de aki konzulátuson vagy más diplomáciai képviseleten adja be a kérelmet, annak 20 eurós konzuli díjjal kell számolnia. Ennek értelmében ha valaki például Szabadkán vagy Belgrádban adja be az útlevélkérelmét, akkor 18 év alatt és 70 év fölött 29 eurót kell fizetnie, a 18 és 70 év közöttieknek pedig - attól függően, hogy 5, vagy 10 éves érvényességű okmányt igényelnek-e - 47, illetve 71 eurót. Természetesen bármelyik magyarországi okmányirodában is igényelhető az útlevél, ez esetben a díjtétel 20 euróval kisebb.
A szabadkai magyar főkonzulátuson továbbra is folyik a honosítási kérelmek átvétele, jelenleg november végéig, december közepéig vannak lefoglalva az időpontok. Az állampolgársági eskütételekre pedig heti több alkalommal is sor kerül. Korsós Tamás főkonzul elmondta, hogy többen vannak olyanok, akik az év elején adták át az állampolgársági kérelmüket, de még nem kaptak értesítést.
- A türelmüket szeretném kérni, hiszen a magyar közigazgatás nagyszámú okirattal dolgozik, és olyan is előfordult, hogy az ügyintézés gyorsabb, mint a postázás. Látva a folyamatot, az ügyfeleink elégedettségét, mindenkit csak biztatni tudok - magyarázta a főkonzul. Mint mondta, egyre rutinosabban dolgozik a külképviselet, és örömmel tölti el az is, hogy érzékelhető a délvidéki magyarság részéről a közösséghez tartozás igénye. Korsós Tamás reméli, hogy ahogy a magyar választói névjegyzékre tömegesen iratkoztak fel a vajdasági magyarok, úgy az elkövetkező népszámlálás alkalmával is sokan vállalják identitásukat.

Hozzászólások
Hozzászólások
0
Hozzászólás küldése
1000 karakter áll rendelkezésére
A megjegyzésekben kifejtett vélemények a hozzászólások szerzőinek magánvéleményei, és nem tükrözik az internetes portál véleményét. A megjegyzéseket moderáljuk és jóváhagyjuk az általános szerződési feltételeknek megfelelően.
Támogatóink
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabjuk a tartalmakat és reklámokat, hogy működjenek a közösségi média funkciók, valamint hogy elemezzük a weboldal forgalmát. Bővebben a "Beállítások" gombra kattintva olvashat.
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabja az oldalon megjelenő tartalmat és reklámokat..