
Vajdaság Autonóm Tartomány Fejlesztési Alapja 2,5 milliárd dinárt irányozott elő tizenkét hitellehetőség anyagi fedezetére. Ezeket bejegyzett termelők, jogi személyek, vállalkozók vehetik igénybe. Az idén az idegenforgalomra is kiterjesztették a pályázás lehetőségét.
A Törökbecsén megtartott előadáson a kínált kedvező hiteleket ismertették a helyi termelőkkel. A kölcsönök iránt főként a bánáti falu mezőgazdasággal foglalkozó kisgazdái érdeklődnek, akik úgy vélik, az alap kitűnő lehetőséget nyújt a gazdálkodás további fejlesztéséhez.
Bojan Tašin családi vállalkozásban húsz éve foglalkozik mezőgazdasággal — jelenleg állattenyésztéssel és földműveléssel.
— Negyven fejőstehenet tartok, mellettük 40 hektár termőföldet is művelek. Ebből több mint a fele saját tulajdonom, a többi viszont állami föld, melyet bérlek. Új traktort szeretnék venni, melyet önerőből képtelen vagyok kifizetni. A fejlesztési alap által nyújtott kölcsön számomra megfelelő, mivel az utána járó kamat nem nagy.
Nem vélekedik másként Ivan Mijatov sem, aki öt éve juhokat tart. Elmesélte, hogy a jószágállománya jelenleg 180 egyedből áll. Ő is kölcsönhöz szeretne jutni, mivel tervbe vette az istálló teljes tatarozását, de főként a rossz állapotban levő tetőszerkezet szorul javításra. Akár egy új, nagyobb épületet is felhúzna, mely segítené a juhtenyésztés megtartásában.
Dejan Slavujević, az alap marketingosztályának munkatársa elmondta, szeretnék, ha a lehető legtöbb termelőhöz eljutnának a kedvező hitellehetőségekről szóló információk.
A szerző felvétele
— Összesen 13 hitelkínálatunk van, 7 a bejegyzett gazdaságok számára, 6 pedig jogi személyeknek. A gazdaságoknak szántak közül a legnépszerűbbek a termőföldek vásárlására irányulók. Emellett vannak olyan hosszú távú kölcsöneink is, amelyek teljes mértékben lefedik a mezőgazdasági termelést. Mivel Törökbecse községben a legtöbben mezőgazdasággal foglalkoznak, az itteni bemutatón inkább az erre vonatkozó lehetőségeket ismertettük. A hitelek közül kettőnél együttműködünk a tartományi titkársággal, mely magára vállalta a kamat- és a hitelügyintézés költségeit, így a kedvezményezettnek ugyanannyit kell visszafizetnie, mint amennyit felvett. Egy hiteltípus a falusi turizmusra irányul, egy másik pedig öntözőrendszerek kiépítésére. A hosszú távúak futamideje hét év, ebből két év a türelmi idő, amikor csak a kamatot kell fizetni. A bejegyzett gazdaságok eddig főként földvásárlásra mintegy 1 milliárd dinárt kölcsönöztek. Van lehetőség az IPARD projektumok önrész nélküli támogatására is, a tapasztalatok azonban azt mutatják, hogy nincs érdeklődés irántuk.
A pályázat feltételeiről az igénylők a www.rfapv.rs honlapról tájékozódnak, vagy a kreditno@rfapv.rs e-mail-címen érdeklődhetnek. A vajdasági fejlesztési alap eddig harmincnyolc községben ismertette hitelprogramját, de a bemutatókat a rendkívüli helyzet miatt bizonytalan ideig szüneteltetik.
Vajdaság Autonóm Tartomány Fejlesztési Alapja és a Tartományi Mezőgazdasági Fejlesztési Alap 90 napos befagyasztási időszakot kínál ügyfeleinek, vagyis a rendkívüli állapot felfüggesztéséig nem követelik a tartozásokat. A halasztásra mindazok az ügyfelek jogosultak, akiknek 2020. március 20-ától érkezik a törlesztőrészlet kifizetésére vonatkozó felhívás. Ezt a terhelést a moratórium után kell fizetni, azzal, hogy a hitel törlesztésének végső határideje nem változik. Ha a hitellel terhelt ügyfelek 2020. március 30-áig nem utasítják el a törlesztőrészlet fizetésének befagyasztását, melyet e-mailen a kreditno@rfapv.rs e-mail-címen tehetnek meg, az ajánlat elfogadottnak minősül.