
A településre több mint kétszázötven évvel ezelőtt érkeztek az első telepesek Békésszentandrásról. A falu lakosai minden évben erre a történelmi eseményre emlékeznek egy ünnepség keretében.
Az idei rendezvénysorozat a Kishegyesi Könyvtárban kezdődött, ahol ünnepi koncertet tartottak a falunap alkalmából a Topolyai Alapfokú Zeneiskola tanárainak előadásában. Ezt követte a Kishegyes 250 év után című könyvbemutató. Csőke Márk ismertette a kiadványt, mely a néhány évvel ezelőtt megjelent, Kishegyes több évszázados múltját taglaló kötetnek a kibővített változata.
A színház előcsarnokában a Dévics Imre Szabad Alkotóműhely Tavaszi tárlat című kiállítását tekinthették meg az érdeklődők, majd a színházteremben megkezdődött az ünnepi műsor a Petőfi Sándor Művelődési Egyesület szervezésében.
A rendezvényen Kovács Hanna, Kishegyes Helyi Közösség tanácselnöke mondott köszöntőbeszédet:
— Közös felelősségünk, hogy megőrizzük és gyarapítsuk örökségünket, hogy Kishegyes mindig otthona maradhasson mindazoknak, akik idetartoznak, bárhová is mentek a nagyvilágban. Falunk szülöttje, Világos Adriana aranyérmet szerzett a nicosiai felnőtt-gerelyhajítókupán, általa településünk is nagyobb hírnevet szerzett a világban. A mindennapokért is küzdeni kell, dolgoznak érte családok, földművesek, az iskola és az óvoda pedagógusai, a civil szervezetek és a sportklubok is, kitartásuk és erőfeszítésük nem hiábavaló. Számos fejlesztés is megvalósult a falunkban, korszerűsítették a közúti összeköttetéseket is, megújult az iskola konyhája, a nyugdíjasotthon, és éjszakai világítást kapott a műfüves futballpálya. A hulladékgazdálkodás terén is előrelépés történt. A közösségi terek fejlesztése sem maradt el, napelemek kerülnek felszerelésre iskolánkban, megújultak a hidak, és az I. világháborús emlékmű is felújításra került. Az új ipari park infrastruktúrájának kiépítése is elkezdődött, LED-es világítótesteket szereltek fel a falu közvilágításának megújítása érdekében. A problémák megoldásához elkerülhetetlen, hogy közösségünk egységes és összetartó legyen, hogy erősek maradjuk, összezárjunk helyben, és szoros, támogató kapcsolatokat építsünk ki egymással. Testvértelepüléseink képviselői is jelen vannak, ez a találkozás nemcsak a múltunkról szól, hanem a jövőnkről is, amelyet közösen formálunk.
Kishegyes Helyi Közösség díszpolgári, tiszteletbeli díszpolgári és köszönőlevelekről szóló pályázatát az idén is meghirdették. A döntés értelmében a díszpolgári címet Tóth Anita földrajz szakos tanárnő, a Nők Kishegyesi Fórumának alelnöke érdemelte ki, aki sokoldalú pedagógiai, a mezőgazdaság terén végzett, valamint az aktív közösségépítő tevékenységével kiemelkedően hozzájárult a település hírnevének öregbítéséhez.
Fényképezte: Talpai Lóránt