
A múlt héten ünnepélyes keretek között tíz, kiemelkedő eredményt elérő egyetemista írhatta alá az Európa Kollégiumban az intézménnyel kötött ösztöndíjszerződését.
A jelen lévő egyetemi hallgatókat Snejder-Sára Ildikó igazgató üdvözölte, majd bemutatta az ösztöndíjra sikeresen pályázó kollégistákat és mentoraikat. Az Európa Kollégium pályázatára olyan felsőéves egyetemisták jelentkezhettek, akik az elmúlt években kiemelkedő eredményeket értek el a műhelymunkákon és a különféle konferenciákon, valamint az átlaguk az elmúlt két iskolaévben nagyobb volt, mint 8.00. Az elbírálás után a 10, legtöbb pontot elért kollégista kapta meg a harmadik alkalommal kiosztandó ösztöndíjat. Ők a kutatásaik elkészítése mellett kötelesek a kollégiumi konferencián, illetve a novemberben megrendezendő VMTDK-n is bemutatni munkáik eredményeit. Az igazgatónő kiemelte, különös örömmel tölti el, hogy az idén május végén megtartandó kollégiumi műhely-konferenciákat a kollégium 10. születésnapjával összekötött jubileumi ünnepséggel együtt rendezik meg.
A szerző és Horváth József felvételei
A sikeresen pályázók között volt a torontálvásárhelyi Nagy Anikó is, aki megosztotta velünk a jövőben megvalósítandó ötleteit, illetve kutatási terveit.
— Hanyagolhatatlanul fontosnak találom a kutatások végzését, az egyetemen kutatásmódszertanból demonstrátorként gyakorlatokat tartok. Minden olyan alkalmat megragadok, amellyel fejleszthetem magam a szakterületemen. Ezért nem is volt kérdés, hogy egy ösztöndíj keretében is szeretnék kutatással foglalkozni. A témám még nincs véglegesen megfogalmazva, legszívesebben azonban kulturális, kisebbségpolitikai, gazdasági és azon belül vállalkozási témákkal foglalkozom. Így ezek egyikének útján indulnék meg.
Az egybegyűlteket Szedlár Ágnes, a kollégium nevelőtanára is köszöntötte. Beszédében kiemelte, az egyetemistáknak lehetőségük van az ösztöndíjazás keretében az ösztöndíj mellett további 10 000 dináros eszközbeszerzési támogatásra is a munkájuk elősegítésére. Beszélt az előző év ösztöndíjasainak eredményeiről is, valamint röviden bemutatta a Moodle-rendszert is, mely platform által megvalósulhat a hallgatók és a mentoraik közötti kommunikáció.
Dr. Bagi Ferenc, az Újvidéki Egyetem Mezőgazdasági Karának rendes egyetemi professzora, illetve a felsőoktatási és tudományügyi titkárság segédtitkára az idén két hallgatót is mentorál.
— Nagy megtiszteltetésnek számít, hogy évek óta mentorálhatom az Európa Kollégium mezőgazdasági műhelyének kollégistáit. Itt a másod- és harmadévesek vesznek részt kutatásaikkal, ezzel is belekóstolva a tudomány világába. A mai napon viszont olyan szerződéseket írtunk alá, amelyek a felsőbb évesekre vonatkoznak. Ezzel egy lépéssel előrébb tudnak lépni a tudomány irányába, esetleg még a magyarországi OTDK-n is részt venni. Két hallgatóm, Simon Oszkár és Miklós Miklós már bizonyítottak a VMTDK-n. Növényvédelemmel, növénykórtannal foglalkoztak mindketten. A VMTDK-n megszerzett szekcióelső díjak mellett a foglalkozások során közös publikációk is létrejöttek. Nemrégiben a Keszthelyen megtartott növényvédelmi fórumon Oszkárral társszerzők voltunk a plenáris előadás folyamán. A tudománynak a gyakorlat szolgálatában kell állnia, ez fokozottan érvényes a mezőgazdaságra, valahogy így próbáljuk formálni ezeket a munkákat is, hiszen a tudomány akkor igazi, ha gyakorlati alkalmazása is van. Pillanatnyilag a tervünk az, hogy Miklós a repce kártevőivel foglalkozik majd, míg Oszkárral most egyeztetünk, de valószínűleg a búza betegségei lesz a témája. Mivel ők a gyakorlatban is foglalkoznak mezőgazdasággal, azt gondolom, hogy mindkettőjük számára hasznos lehet, hiszen valahol egyesíteni tudják a gyakorlatot és az elméletet.
Dr. habil. Weiszburg Tamás, a budapesti székhelyű Országos Tudományos Diákköri Tanács elnöke is ellátogatott az eseményre, ahol méltatta az intézmény munkáját. Kiemelte, egy évtizede még ismeretlen volt Vajdaságban a szakkollégium intézménye, ám az Európa Kollégium megjelenése óta egyre többen tudnak róla a Délvidéken is. Hozzászólásában kiemelte az ösztönzés lényegét a fejlődés elősegítéséhez, valamint az oktatás jövőjéről, a tudományos munkákról és a tudomány fejlődéséről is beszámolt.
Weiszburg Tamás, az OTDT-elnöke, valamint a TDK Határok Nélkül program egyik alapítója és megvalósítója külön nyilatkozott a Hét Napnak.
— A tíz, legjobb eredményt elérő pályázó ma aláírta azt a szerződést, amellyel támogatást és tutort kapnak ahhoz, hogy eddigi, a tudomány irányába megkezdett szocializációjukat ki tudják teljesíteni. Ennek a keretelőzménye, hogy az Európa Kollégium a diákok számára nemcsak szállást és kulturális programokat nyújt, hanem abban is segít, hogy miden diák megtalálhassa a saját oktatási területén a megfelelő önálló munka lehetőségét. Akik sikeresen teljesítettek a korábbi években, ők pályázhatnak még egy évre. Nincs más kötelezettségük, csak az, hogy az általuk választott és kedvelt témában jobban elmélyüljenek, kutassanak, szakirodalmat keressenek. Persze ehhez egy olyan cél is hozzátartozik, hogy új kutatási eredmények jöjjenek létre. Ez kemény munkát, odafigyelést és felelősségvállalást igényel, melyben a mentor segít. A fő eredmény nemcsak a munka befejezésében, hanem a szakmában végzett jó munka örömében is rejlik. Ez gyakorta hiányzik a mai fiatalok körében. Én azt látom, ha kapnak lehetőséget, illetve példát, akkor azzal sokan boldogan élnek. Ha nem kapnak, akkor nyilván kallódnak, jobb esetben a szó átvitt értelmében, rosszabb esetben pedig a szó konkrét értelmében is elvesznek, emiatt az értékrendet gyakran ők maguk próbálják megkeresni, s nem mindig találják meg. Ennek a fajta munkának ez is nagyon fontos hozadéka. Ezek közül a nagyon tehetséges hallgatók közül pedig sokak előtt ott áll az akadémiai pálya lehetősége is.