
Januári, ködös, nyirkos időben gördültem be Királyhalomra, a magyar határ mentén fekvő faluba. A főúton nagy a nyüzsgés, több autó a megengedett sebességet alaposan túllépve siet a határátkelőre, vagy éppen onnan érkezve Horgos vagy Szabadka irányába.
Helyiekkel nem találkozom, hiszen akinek nincs halaszthatatlan dolga, az ebben az időben inkább a meleg szobában marad. Pedig van élet a faluban, erről az elmúlt évben (is) meggyőződhettünk a számos rendezvény alkalmával, melyek kivétel nélkül nagy tömegeket vonzottak.
Katona Róbert
Katona Róbert, Királyhalom Helyi Közössége Tanácsának elnöke beszélgetésünk elején leszögezte, egy település életében soha nem lehet teljesen elégedettnek lenni, hiszen a tervek, ahogy Királyhalom esetében is, általában sokkal nagyobbak a megvalósítható beruházásoknál.
— A faluban élénk közösségi élet folyik. Civil szervezeteink szépen működnek, több színvonalas eseményt szerveztek, melyeknek nagy volt a látogatottságuk. A lakosok összetartanak, hiszen a különféle találkozókon, táborokban és összejöveteleken is szép számban jelentek meg kicsik és nagyok egyaránt, attól függően, hogy a program melyik korosztályt szólította meg. Az elmúlt év elején nyilvánosságra kerülő népszámlálási adatok alaposan mellbe vágtak bennünket. Az 1980-as évek elején még 3800 lakost számláló településünkön már csak 1500-an vagyunk. Számunk ennél valószínűleg még kevesebb, mert sokan Magyarországon élnek, de itt lettek megszámlálva. Látjuk, hogy fogyunk, hiszen az általános iskolában az elsősök évről évre kevesebben vannak, és tavaly mindössze egyetlen kisbaba született a faluban — mondta a tanácselnök.
A falu vezetősége több tervet, elképzelést fogalmazott meg az elmúlt év elején, melyekből a vártnál kevesebb valósult meg. Kisebb útjavításokat végeztek el a falu területén, emellett a mezőutakat 2 km hosszan kővel, a földutakat pedig 1,5 km hosszan mart aszfalttal szórták le.
— Elkészült az ivóvízhálózat bővítésére vonatkozó tervdokumentáció, a kivitelezés azonban még várat magára. Ebben a pillanatban nem látom, hogy mikor valósulhat meg, de reménykedünk. A múlt év közepe óta folynak a tárgyalások arról, hogy Királyhalmon is kiépüljön a gázhálózat. Úgy tűnik, ezzel kapcsolatban történhet előrelépés. Az egész falu területén létesülő gázhálózat nemcsak a helybelieknek lenne fontos, hiszen egy alternatív fűtési mód állna rendelkezésükre, hanem alapfeltétele annak, hogy valamely beruházó a jövőben ipari tevékenységbe kezdjen nálunk. Az autópálya és a határátkelő közelsége optimális helyet kínál ehhez. A Móra Ferenc és a Rigó utca aszfaltozására vonatkozó tervdokumentáció is kész, a munkálatoknak az idén meg kellene valósulniuk, valamint az Edvard Kardelj utca aszfaltozására vonatkozó tervdokumentáció elkészítése is várható. A főutca mintegy 1 km-es szakasza már annyira rossz, hogy nem felújítást, hanem új aszfaltréteget igényel. Az átmenő forgalom miatt ezt már nem helyi, sokkal inkább regionális útnak tekinthetjük. Az Opti-Bike 3 nevű projektum keretében Hajdújárás és Királyhalom között kerékpároshíd épülne, a kerékpárút egész a kispiaci bekötőútig elkészülne, a Buki hídnál pedig csatlakozna a faluba tartó, már meglévő bicikliútra. Királyhalom kis település, és hamarosan mintegy 10 kilométernyi kerékpárútja lehet. A Káics-saroktól a faluba vezető út mentén is nagy szükség lenne kerékpárútra, de ezen a keskeny útszakaszon a potenciális kerékpárút nyomvonalában lakóházak találhatók, ami nehezíti a helyzetet. Beszélgettünk már erről, és van rá megoldás, de ez majd egy jövőbeli projektum tárgya lehet — mondta Katona Róbert, hozzátéve, hogy köztéri játszóteret is kialakítanak a településen. A falu legnevesebb rendezvénye a Szamárverseny, melyet tavaly 41. alkalommal tartottak meg, valamint a Burgonyafesztivál, mely egyre nagyobb népszerűségnek örvend a helyiek és a környékbeliek körében. A vasúti utasforgalom 2023 végén indult újra a településen, megkönnyítve ezzel a Szabadkára és Szegedre való eljutást.
Vonattal a leggyorsabb és a legolcsóbb bejutni Szabadkára
— A lakosság egyre inkább megbarátkozik a vonatközlekedéssel, de még nem használjuk annyira, amennyi lehetőséget tartogat számunkra. Az utazó diákoknál nagyon népszerű a járat, vasárnap ugyanis a Szeged felé tartó vonaton Királyhalomnál már nem lehet ülőhelyet találni, ahogy pénteken Szegedről Szabadka felé sem. A vonattal való utazással időt és költséget takaríthatunk meg, hiszen Királyhalomról Szabadkára a jegy 101 dinárba kerül, a menetidő pedig 18 perc. A városba való bejutást ennyi pénzből és ilyen gyorsan semmilyen más járművel sem tudjuk megoldani. A vonatra kerékpárt is felvihetünk, Szabadka központjában leszállhatunk, és kerékpárral intézhetjük ügyeinket. Jó lenne, ha a napi öt pár járat bővülne, tehát sűrűbben lennének a vonatok, és nem kellene két indulás között több órát várni.
A Homokszem Civil Szervezet fő tevékenységi körébe a környezetvédelem, a falu fejlesztése, kultúránk ápolása és továbbadása tartozik, de a jótékonyság sem áll távol az egyesülettől, hiszen az elmúlt év elején rendezett jótékonysági pótszilveszter bevételéből sikerült kicserélni a nyílászárók egy részét a kultúrotthon épületén. A szervezet sikeresen pályázott a Petőfi-szoborra, melyet március 15-én lepleztek le az általános iskola udvarán. Több munkaakciót szerveztek, hulladékot gyűjtöttek, virágokat ültettek, karbantartották a zöldterületeket.
— Nagy sikert aratott a húsvétváró foglalkozás, melyen 40-50 gyerek kézműveskedett, és csokit keresett a parkban. Szabadka Önkormányzata támogatásának köszönhetően negyedszer rendeztük meg a Burgonyafesztivált, melynek keretében tartományi pályázatból hagyományőrző programként kézműves-foglalkozásokat és táncházat tartottunk a gyerekeknek. Ozsvár Péterrel korongozhattak az érdeklődők, de gyöngyöt is fűzhettek, illetve bőrből karkötőket készíthettek. Szabadka Önkormányzatának segítségével megrendeztük a Három Nap Tábort, melyen 50 helyi és környékbeli gyerek vett részt. Tapasztalataink szerint kézműves-foglalkozásokkal egyre kevésbé köthetők le a gyerekek, nincs türelmük sokáig bíbelődni egy-egy tárgy elkészítésével, így a jövőben nekünk is változtatnunk kell a tábor arculatán. Pörgőbb, több mozgást igénylő tevékenységekben gondolkodunk, mert erre van igény. Szabadka Önkormányzatának kulturális projektumokra vonatkozó pályázatából második éve működtetjük a városi könyvtár királyhalmi fiókkönyvtárát, ahol Pécs Blanka tanárnő keddenként várja az olvasni vágyókat. A közelmúltban nálunk könyvbemutatót tartott Pap Éva író közreműködésével könyvtárunk 100 új könyvvel gazdagodott. A Magyar Nemzeti Tanács és a tartományi oktatási titkárság támogatásával megszerveztük az Advent a Faluban című programunkat, melynek keretében kézműves-foglalkozásokat és betlehemezést tartottunk, valamint az általános iskola és a művelődési egyesület közreműködésével karácsonyi műsort rendeztünk — mondta Kókai Anasztázia, az ötéves Homokszem Civil Szervezet elnöke, hozzátéve, hogy rendezvényeiken 20-25 önkéntes tevékenykedik, amiért köszönet illeti őket.
Kókai Anasztázia
A felsorolt eseményeket az idén is szeretnék megtartani, és nagyon fontosnak tartják a helyi közösséggel, a művelődési egyesülettel, az iskolával és a nyugdíjasokkal való kiváló együttműködést, hiszen eredményeket csak együtt dolgozva, csapatban érhetnek el.
Fényképezte: Tóth Lívia