Ünnepélyesen, hálaadó szentmise keretében adták át rendeltetésének a felújított zárdakápolnát Nagybecskereken. Msgr. Mirko Štefković nagybecskereki megyés püspök megszentelte a kápolnát és megáldotta a jelenlevőket.
A nővérek kápolnáját az épülettömb közepén nem vették el, mindig a tulajdonukban volt, a két épületszárny közül az egykori egészségügyi iskolát kapták vissza a Boldogasszony Iskolanővérek.
Szentmise a zárdakápolnában
A főpásztor a felújított kápolna megáldását jelentős eseménynek tartja, mind a nővérek, mind a kollégium bentlakói és dolgozói számára.
— Nemcsak a múlt, hanem a jelen miatt is fontos, hiszen itt vannak a kollégisták, a lányok, és reméljük, hogy a kápolnát használni is fogják közös, esetleg személyes imádságra. Itt van az Oltáriszentség is, aminek szintén szerepe lehet a nevelésben. Másrészt, reméljük, a város számára is érték ez a felújítás, hiszen vannak olyan esetek, amikor alkalmasabb itt ünnepelni a szentmisét, mint a székesegyházban, akár a hívek száma miatt, akár olyankor, amikor a város központjában különféle megmozdulások történnek. Lehet, hogy a tisztelendő nővérek még a kollégium más programjait is meg tudják itt szervezni. Reméljük, hogy ez némiképp egy új kezdetet hoz a mi egyházmegyénkben — nyilatkozta a püspök atya.
Az oltár a visszakerült oltárképpel
A felújítás ötlete már akkor felmerült, amikor a magyar állam által teljesen megújult a zárda épülete, mesélte Julianna nővér, aki hozzáfűzte, hogy azoknak a munkálatoknak a része volt a kápolna tetőszerkezetének megújítása, illetve a homlokzatának festése.
— Kívülről szép lett az épület, de belülről nem tudtuk használni, mert olyan beázások voltak a mennyezeten, amelyek veszélyessé tették a bent tartózkodást, ezért el kellett döntenünk, hogy megpróbálunk forrásokat keresni, és rendbe hozni, vagy így marad, kívülről szépnek, de belülről használhatatlanul. Több szervezetnél pályáztunk, és végül támogatást kaptunk a Nemzetpolitikai Államtitkárságtól, az Egyházi és Nemzetiségi Kapcsolatokért Felelős Államtitkárságtól és a Teleki Alapítványtól. Ez az összeg már elég volt ahhoz, hogy nagyobb projektumban gondolkodjunk. Maga a munka már 2021-ben elkezdődött, elsősorban a tervek készítésével és az engedélyek beszerzésével. Miodrag Mladenović pancsovai építész volt az, aki elvállalta a mérnöki munkákat, a kivitelezőt is ő ajánlotta, az ugyancsak pancsovai BIG céget, melynek a vezetője Varga Rudolf. Legelőször a kriptát akartuk megnézni, a szentély alatt található ugyanis a Szathmáry család kriptája, mely be volt falazva, és nem tudtuk, milyen állapotban van, csak azt láttuk, hogy a szentély egy kicsit elkezdett süllyedni. Ezért kinyitottuk a kriptát, méltó módon elhelyeztük a Szathmáry család földi maradványait, de láttuk, hogy nincs különösebb probléma, úgyhogy őket visszatemettük és befalaztuk, vagyis oda jelenleg senkinek nincs bejárása — mesélte a nővér.
A felújított kápolna felszentelése
Közben azt is megtudtuk, hogy a falak szigetelését is megoldották falátvágással, azután padlófűtést vezettek be, az ablakkereteket is lecserélték, sőt hőszigetelő ablakokat kapott a kápolna. A karzatot is teljesen felújították, egy csigalépcsőt is kialakítottak, de a sekrestyében is munkálatok folytak, a falfestést is elvégezték, és az oltárképet is restaurálták.
— Ami még nagy vágyunk volt, hogy az eredeti oltárképet tegyük vissza. Nem tudjuk pontosan, mikor, de körülbelül száz évvel ezelőtt az eredeti oltárképet az akkori nővérek lecserélték egy Jézus Szíve-képre. Ez állt ott mostanáig, de megvolt az eredeti oltárkép is, mely Borromei Szent Károlyt ábrázolja a nővérek társaságában. Mivel rossz állapotban volt, restauráltattuk, és visszakerült az eredeti helyére. Közben a restaurálás alatt sok érdekességet is megtudtunk a képről. Például, hogy valójában ez Borromei Szent Károly-kápolna, és a kép Borromei Szent Károlyt ábrázolja, de a feje le lett cserélve. Ez valójában Bonnáz Sándor püspök feje, aki annak idején itt létrehozta ezt az egészet, jelképezve, hogy vannak még szent emberek. Nemcsak Borromei Szent Károly volt szent, aki sokat tudott tenni az emberekért, hanem van itt egy nem szentté avatott szentünk is, aki nagyon sokat tett az egyházmegyéért és az itt élőkért. A másik a szín dinamikája, tehát a fő szín, ha megnézzük a képen, a piros-fehér-zöld. A püspöki ruha piros-fehér, a kislányt, aki ott van, zöldben ábrázolták, tehát a magyar színek igencsak szembeötlőek. Nekünk, magyaroknak különleges érték ez a kép, mert a magyarságunk fogalmazódik meg benne itt, a végeken. Tiszteljük Borromei Szent Károlyt, hiszen ő volt a védőszentje Szathmáry Karolinának, és így lett ez a Borromei Szent Károly-kápolna, melynek november 4-én van a búcsúünnepe. Szeretnénk, ha nemcsak a kollégista lányok számára lenne ez ünnepi hely, hanem az itt élő magyarságnak is. Azt tervezzük, hogy adventtől nyitva lesz, bárki bejöhet napközben, és leülhet imádkozni — mondta Julianna nővér.
A kápolna adventtől lesz nyitva
Gizella nővér, a leánykollégium alapítója a múltat idézve kiemelte, hogy a nővérek heten 1880. augusztus 26-án jöttek Temesvárról Nagybecskerekre.
— Ez a kápolna 1910-ben épült, és azóta nagyon sokszor fel lett újítva, rendbe lett hozva. Nagyon szép helyen van, a központban, és a hívek nagyon szerették. Emellett iskolai központ is volt, ahova a gyerekek naponta vagy hetente jártak szentmisére, mert akkoriban nem úgy volt, mint most, hogy hazamentek, hanem ha eljöttek, akkor karácsonyra mentek haza, majd a húsvéti szünetben és év végén. Tehát ez alatt az idő alatt ők nagyon sokszor jöttek ide, ebbe a kápolnába — hallottuk Gizella nővértől.
Az ünnepség után az ifjú nemzedék nevében Vaszlavik Angéla, az egyik kollégista mondta el, mennyire fontosnak tartják a lányok a kápolna átadását.
— Szerintem nagyon sokat fogjuk használni, a lányokkal közösen jövünk majd a szentmisékre, de úgy gondolom, egyénileg is jövünk majd, hiszen mindig nyitva lesz. Át tudunk sétálni, és ha egy kis feltöltődésre van szükségünk, akkor itt imádkozhatunk — mondta az óbecsei lány.
Átsétálni a kollégiumot és a karzatot összekötő első emeleti ajtón lehet, melyet „angyalos ajtónak” neveznek, mert az üvege angyalokat ábrázol. Szerintem nem véletlenül…