
Ezen a napon* született 1843-ban a Pest vármegyei Csobánka községben Pivár Ignác piarista szerzetes, tanár, gyógypedagógus.
(Csobánka /emléktábla a helyi Szent Anna-templom homlokzatán/ — 2023. június 18.)
A piarista rendbe 1861-ben lépett be Vácott, pappá szentelése után pedig Magyarország több településén működik tanárként. Kecskeméten, Pesten, Vácott, Kolozsvárt. „1892—1895 között a siketek váci, majd a vakok budapesti intézetének (1895—1905) igazgatója. Újító törekvései különösen a vakok gyógyító nevelése terén maradandóak. Elkészítette a Braille-írás-olvasás magyar változatát, sokat tett a vakok zenei oktatása és ipari képzése érdekében. Igazgatói működése idején épült fel a vakok új, modern intézete.” (Külső hivatkozások: Wikipédia*, Magyar Katolikus Lexikon* és epa.oszk.hu)
Pivár Ignác 1905. május 3-án hunyt el Budapesten. Szülőhelyén, topográfiailag a helyi Szent Anna-templom homlokzatára 1913-ban felhelyezett, időtálló habitusú és üzenetű emléktáblán az alábbi felvéset olvasható:
(A csobánkai Szent Anna-templom — 2023. június 18.)
„Ebben a községben született PIVÁR IGNÁC kegyes-tanítórendi áldozópap, a siketnémák váczi s később a vakok budapesti országos királyi intézetének igazgatója: a természet mostohagyermekeinek atyai gondviselője. Született 1843. április 2-án, meghalt 1905. május 3-án. Ez emléket a tanítványok hálája, a kartársak kegyelete, a rend nagyrabecsülése és szülő községének tisztelő elismerése szentelte az önfeláldozó emberbarát emlékezetének.”
A *-gal megjelölt világhálós forrásokban Pivár Ignác születésének napja április 1-je.
Fényképezte: Martinek Imre