Balatonfüred /a Krisztus király templom egyik díszes üvegablaka/ — 2023. augusztus 24.
Tibor, eredeti nevén Tiburtius 230-ban szenvedett vértanúhalált Rómában. A hagyomány szerint Szent Cecília (180 körül — 230. november 22.) vőlegényének, Valerianusnak volt a testvére, aki — fivéréhez hasonlatosan — Cecília életpéldáját követve lett kereszténnyé, s vallotta meg hitét Krisztusban. Tibornak kínzatásként parázson kellett járnia, de semmi sérülést nem szenvedett. Ezután lefejezték. (Külső hivatkozások: első rész és második rész) Maradványait később a megépült Szent Cecília-bazilika altemplomába helyezték el. Nyugvóhelyét egy őt ábrázoló mozaik is jelzi.
Magyarországon Szent Tibor alakjával Balatonfüreden találkozhatunk. Helyszínileg a neobarokk stílusban épült (1927-ben), dús díszítésű, Krisztus király tiszteletére felszentelt templomban („Piros templom”), annak bal oldali üvegablakai között.
Balatonfüred, Krisztus király templom — 2023. augusztus 24.
Az alkotást Palka József (Retz, 1860. március 19. — Budapest, 1952. december 21.) üvegművész készítette. A magyarországi üvegfestő-nemzedék neves tagja, aki életében több mint hatszáz templom számára készített festett ablakokat, de a bécsi Pázmáneum, valamint az észtországi fővárosban, Tallinban a köztársasági palota üvegablakai is az ő keze alól kerültek ki. „1898-tól műhelye [Budapesten] a VIII. kerületi Mária Terézia tér [mai nevén: Horváth Mihály tér — a szerző megj.] 1. szám alatt működött. […] Ma is láthatók alkotásai például Székelyudvarhelyen, Nagyváradon, Szegeden a Felsővárosi minorita templomban és a Honvéd téri református templom, az Új Magyar Hajnal Templomban, Hatvanban. Az ő munkája a celldömölki kegytemplom homlokzatának mozaikképe is, illetve az 1914-ben vízre bocsátott Szent István csatahajó 4 üveg oltárképe is. Palka Józsefet és nejét a Budapest-Remetekertvárosi Szentlélek templomban helyezték végső nyugalomra.” *
Budapest, Remetekertváros — a Szentlélek-templom — 2022. július 14.
(további felhasznált forráshivatkozások: Magyar Katolikus Lexikon, Wikipédia, kieselbach.hu és reformatus.hu*)
Fényképezte: Martinek Imre