home 2025. április 26., Ervin napja
Online előfizetés
Április 1-je
Martinek Imre
2025.04.01.
LXXX. évf. 13. szám
Április 1-je

Ezen a napon hunyt el 1922-ben Madeira szigetén /Funchal városában/ IV. (Boldog) Károly (teljes nevén: Karl Franz Josef Ludwig Hubert Georg Maria von Österreich) osztrák főherceg.

(Sopron — 2023. december 30.)

A Habsburg—Lotaringiai-ház utolsó uralkodója 1887. augusztus 17-én született az ausztriai Persenbeug településen. 1916 és 1918 között I. Károly néven az Osztrák Császárság utolsó császára és IV. Károly néven Magyarország utolsó királya, az Osztrák—Magyar Monarchia utolsó uralkodója volt. Mindez mellett az utolsó cseh és az utolsó Habsburg-Lotaringiai-házból származó horvát király is egyúttal. Kétévi uralkodása után Ausztriát és Magyarországot köztársasággá kiáltották ki. Nem mondott le, de az új államformát elfogadta. 1921-ben két alkalommal is megpróbált visszatérni a trónra, sikertelenül.

„Második visszatérési kísérlete után az antanthatalmak Madeira szigetére szállították, ahol szegény körülmények között élt a spanyolnátha miatt bekövetkezett haláláig.” (forrás: mult-kor.hu)

Magyarország utolsó koronás uralkodója 1893 és 1896 között Sopron városában nevelkedett, az ő, illetve hűséges hitvesének, Zita királynénak utolsó magyarországi tartózkodási helye — 1921. október 26-a és 31-e között — Tihany vala, ahol (nevezetesen az Attila-domb lankájának két oldalán) a néhai uralkodó emlékére, illetve Isten dicsőségére 1928 és 1931 között szakaszosan kálváriát építtetett a IV. Károly Tihanyi Országos Emlékbizottság. Feltett céllal, hogy ezen építménnyel is szimbolizálják a történelmi Magyarország és utolsó apostoli királyának sorsát.


(Tihany — 2018. augusztus 11.)

A vármegyék egy-egy stáció felállítását vállalták, oszlopaira az adományozó neve és címere is felvésettetett. A stációk felett három kereszt kapott helyet, mögöttük pedig hármas halmot mintázó, kettős kereszttel ellátott építmény, rajta IV. Károly király portréjával. A teljes kálvária ünnepélyes megáldására Serédi Jusztinián bíboros, hercegprímás, esztergomi érsek által került sor. A tihanyi katolikus hívek 1950-ig, amíg meg nem tiltották, a keresztúti ájtatosságot nagyhéten a kálváriánál végezték. 1960 májusában — Tihany lakosai és minden jóérzésű ember tiltakozása ellenére — az államhatalom leromboltatta a kálváriát azzal az indokkal, hogy Veszprém megye felszabadulásának 15. évfordulóját a kálvária helyén építendő emlékmű felállításával szeretnék megünnepelni. A nevezett emlékmű sohasem készült el. Hosszú évtizedek múlásával, dátumra pontosan 1992. március 28-án, az újjáépítendő kálvária alapkövének ünnepélyes elhelyezését jegyezték fel a krónikák. A munkálatok 2013 tavaszán fejeződtek be.

*külső hivatkozások: IV. Károly király és Zita királyné Tihanyban; Emlékezés IV. Károlyra Tihanyban; A IV. Károly király kálvária lebontása és az újjáépítése

Noha IV. (Boldog) Károly osztrák császárt és magyar király boldoggá avatását halála után nem sokkal kezdeményezték, az inauguráció csak 2004. október 3-án, Szent II. János Pál szentatya pápasága idején történt meg.

A tihanyi felújított IV. Károly király kálvária fotói 2018. augusztus 11-én és 2019. augusztus 8-án készültek.

Fényképezte: Martinek Imre

Hozzászólások
Hozzászólások
0
Hozzászólás küldése
1000 karakter áll rendelkezésére
A megjegyzésekben kifejtett vélemények a hozzászólások szerzőinek magánvéleményei, és nem tükrözik az internetes portál véleményét. A megjegyzéseket moderáljuk és jóváhagyjuk az általános szerződési feltételeknek megfelelően.
Támogatóink
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabjuk a tartalmakat és reklámokat, hogy működjenek a közösségi média funkciók, valamint hogy elemezzük a weboldal forgalmát. Bővebben a "Beállítások" gombra kattintva olvashat.
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabja az oldalon megjelenő tartalmat és reklámokat..