
Április 1-jétől a szabadkai tömegközlekedésről gondoskodó Trans-Jug vállalat nem indíthat járatokat a szomszédos önkormányzatok területére. Az illetékes minisztérium döntése értelmében a cég kizárólag Szabadka határain belül üzemeltethet járatokat, így megszűntek a Magyarkanizsára, valamint az Oromon keresztül Zentára közlekedő buszvonalak.
Ideiglenes megoldást találtak a problémára: a szabadkai Trans-Jug vállalat Magyarkanizsa felé a királyhalmi Buki hídig, Orom irányába pedig a Regionális Hulladéktárolóig szállítja az utasokat, akik innen a magyarkanizsai Lešo Trans autóbuszaira átszállva folytathatják útjukat. A Szabadka és Magyarkanizsa önkormányzatát érintő tömegközlekedési változásokkal kapcsolatban Góli Csilla, Szabadka alpolgármestere és Fejsztámer Róbert, Magyarkanizsa polgármestere tartott sajtótájékoztatót Szabadkán, a Vajdasági Magyar Szövetség székházában.
Miután Szabadka Városa és a Trans-Jug aláírta a köz-magán együttműködésről szóló szerződést, március 1-jén a vállalat átvette a tömegközlekedési szolgáltatást a város területén. A vállalat április 1-jétől kizárólag Szabadka határain belül üzemeltethet járatokat — hangsúlyozta Góli Csilla.
— A város területén közlekedő járatokkal és menetrendekkel kapcsolatban több felhasználói kritika érkezett, mivel az indulási időpontok és az útvonalak eltérnek a korábbitól. Ezeket a Trans-Jug vállalattal közösen elemeztük, és ahol szükséges, ott módosításokat hajtunk végre. Különösen sok indokolt észrevétel érkezett a Radanovácról induló 4-es vonallal kapcsolatban, ezért ennek menetrendjét a következő két hétben korrigáljuk. Nagyobb problémát jelent, hogy megszűnt a SuboticaTrans járata Szabadka és Magyarkanizsa, illetve Zenta között. Ez különösen azokat érinti hátrányosan, akik munkába vagy iskolába jártak egyik önkormányzat területéről a másikra. Hosszas tárgyalásokat követően sikerült összekötni a két érintett vállalatot, így munkanapokon 11 járat indul Szabadkáról a Trans-Jug buszaival, amelyek a Buki hídig, illetve a Regionális Hulladéklerakóig szállítják az utasokat. Ezeken a pontokon lehet átszállni a magyarkanizsai Lešo Trans magánvállalat járataira. A havibérletek kiváltásával kapcsolatban is több megkeresés érkezett. Mindkét vállalat esetében a székhelyükön, a Trans-Jug esetében pedig a szabadkai buszpályaudvaron is megvásárolhatók a bérletek. Szabadka Város Önkormányzata továbbra is támogatja 81 diák utazását Magyarkanizsára, Topolyára és Zomborba. A költségek fedezésének rendszere változatlan marad: a szülők havi 1800 dinárt fizetnek a Trans-Jugnak, míg a fennmaradó 5700 dinárt az önkormányzat téríti meg. A másik önkormányzat területén történő fuvarozás költségeinek fedezésére pedig még megoldást kell találni.
Kiemelte azt is, hogy több szabadkai középiskola vezetősége is kapcsolatba lépett a Vajdasági Magyar Szövetség politikusaival, mivel egyes szülők fontolóra vették, hogy más városokba vagy akár Szegedre íratják át gyermekeiket. Ezzel kapcsolatban hangsúlyozta: a Vajdasági Magyar Szövetség nem fogja megengedni, hogy az utaztatás kérdése akadályozzon egy diákot abban, hogy abba az iskolába iratkozzon, amelyet választott.
Nem könnyű egyik napról a másikra megoldást találni egy olyan rendszer felváltására, amely ötven éve működött, és amelyhez a polgárok hozzászoktak, legyenek diákok vagy más utazók. Az önkormányzatot váratlanul érte ez a kihívás, és a megoldás felelőssége is rá hárult, mivel nem közvállalatokról, hanem profitorientált magánvállalkozásokról van szó — hangsúlyozta Fejsztámer Róbert.
— Mind a szabadkai, mind a magyarkanizsai önkormányzat azon dolgozik, hogy megoldást találjon, közvetítő szerepet betöltve a cégek között annak érdekében, hogy az elmúlt ötven évben működő járatok újraindulhassanak. Kellemetlen helyzetet teremtett, hogy a vállalatok nem tudták fenntartani a járatokat az iskolaév végéig, hiszen így az önkormányzatoknak a következő tanév kezdetéig lett volna idejük megtalálni a lehető legjobb megoldást a probléma áthidalására. Ehelyett néhány hét alatt kell megoldást találni, de célunk, hogy a jelenlegi átszállásos járatok ismét közvetlen, teljes értékű járatokká váljanak. Sem Szabadka, sem Magyarkanizsa önkormányzata nem tartja elfogadhatónak, hogy a diákoknak és az utasoknak félúton másik autóbuszra kelljen átszállniuk. Ehhez azonban a vállalatoknak új vonalakat kell bejegyeztetniük, és engedélyt kell szerezniük arra, hogy autóbuszaik áthaladhassanak a szomszédos község területére. Magyarkanizsa esetében a vasút biztosít összeköttetést Horgos és Szabadka között, valamint egy másik vonal Szabadka és Zenta között, amely Orom településen is megáll. Ennek fényében Magyarkanizsa a jövőben arra törekszik, hogy a busz- és vasúti közlekedést összehangolja, biztosítva, hogy mindenki időben eljusson az úti céljához, és gond nélkül haza is tudjon térni. Különös figyelmet fordítunk arra, hogy mindez ne jelentsen aránytalan anyagi terhet sem az utazó diákok szüleinek, sem a többi utasnak. Türelmet és időt kérünk, hiszen mindent megteszünk a megoldás érdekében, ugyanakkor az egyeztetések felgyorsítása nem kizárólag rajtunk múlik. Bízunk benne, hogy a jelenlegi átmeneti megoldással az iskolaév végéig biztosítani tudjuk a közlekedést, és reméljük, hogy szeptembertől az utaztatással foglalkozó vállalatok egy teljesen új, fenntartható megoldást dolgoznak ki, amelyet az önkormányzatok is támogatni tudnak — tette hozzá Magyarkanizsa polgármestere.
Fényképezte: Kartali Róbert