
Srđan Kružević, a Vajdaság Vizei közvállalat igazgatója kijelentette, nem kell tartani attól, hogy árvíz lesz Vajdaságban. Napi szinten követik a helyzet alakulását a Köztársasági Hidrometeorológiai Intézettel egyeztetve, a helyi adatok pedig megegyeznek azokkal, melyeket a Duna felső szakaszát érintő országokból kapnak.
2013-ban Újvidéknél 700 centiméter körül mozgott a vízszint. A rendes árvízvédelem a város felőli oldalon 500 centiméternél, a szerémségi oldalon pedig 450 centiméternél kezdődik, míg a rendkívüli készültség 600 centiméternél, de a védőgát csúcsa 900 cm felett van, tehát ha megismétlődik a 2013-as helyzet, még akkor is két méter van ahhoz, hogy ne kerüljünk veszélybe – hangzott el.
A Vajdaság Vizei és a vízgazdálkodási közvállalatok elegendő emberállománnyal és felszereléssel rendelkeznek ahhoz, hogy a várható helyzetekre reagáljanak. Az illetékes szolgálatok megkezdték a védekezéshez szükséges felszerelések és a munkaerő megszervezését az esetleges árvízveszély esetére.
A szakemberek a Tiszán és a Száván nem számítanak a vízszint emelkedésére, Apatinnál és Bezdánnál rendkívüli árvízvédelmi készültség várható, míg az előrejelzések szerint Újvidéknél és Zalánkeménnél (Slankamen) a vízállás a rendes árvízvédelmi zónában marad.
Újvidéken valamennyi közvállalat készenlétben áll. Tisztítják az aknákat, karbantartják a csapadékelvezető csatornákat, a szerémségi oldalon pedig tisztítják az áradó patakokat.
A Duna tetőzése szeptember 24-e és 26-a között várható Szerbiában és ez mintegy hét napig fog tartani az országban. Az előrejelzések szerint a vízszint a rendes és a rendkívüli értékek között fog mozogni. A Vajdaság Vizei és a Szerbia Vizei közvállalatok szakemberei és felszerelése is terepen van már, és minden megelőző intézkedést megtesznek, hogy megvédjék a lakosok életét és vagyonát.
Forrás: Vajdaság Ma