Az olimpiai játékok alatt Párizs szigorú biztonsági intézkedéseket vezetett be. A francia belügyminiszter, Gérald Darmanin próbálta meggyőzni az embereket, hogy az olimpiai védelem megtervezése során nem estek túlzásokba, hanem a „legnagyobb békeidőben tapasztalt kihívásként” kezelik. Elmondása szerint már számos radikális iszlamistát, szélsőbal- és szélsőjobboldali személyt akadályoztak meg abban, hogy a szervezők vagy az önkéntesek közé kerüljön.
Úgy tűnik azonban, a figyelem nemcsak a veszélyes egyénekre, hanem mindenkire, a névtelen tömegekre is kiterjed. Párizs biztonsági intézkedéseit egy új, mesterségesintelligencia-alapú megfigyelés emeli már-már disztópikus szintre, mivel bevezették, hogy algoritmusok figyeljék a tömegközlekedési állomások CCTV-felvételeit, fenyegetések után kutatva. A videók ily módon történő ellenőrzése mind a kritikusok, mind a támogatók számára betekintést nyújt a jövő biztonsági rendszereibe, ahol egyszerűen már túl sok a felvétel ahhoz, hogy emberi operátorok nézhessék át őket. A 2023. márciusi törvény értelmében az algoritmusok valós időben kereshetnek a CCTV-felvételeken nyolc „eseményt”, beleértve a tömegmozgásokat, a szokatlanul nagy csoportokat, az elhagyott tárgyakat, a fegyvereket vagy a földre eső személyeket. A Wintics cég által kifejlesztett algoritmusok azt a célt szolgálják, hogy figyelmeztessék a rendőrséget, de nem hoznak automatikus döntéseket.
Az ilyen MI-alapú rendszer támogatóinak érvei szerint az algoritmusok kevésbé beavatkozó alternatívái a hagyományos arcfelismerésnek, mivel ezek most nem elemzik a személyes adatokat, csak a közterületeken megjelenő alakzatokat figyelik, és jelzik, ha észrevesznek valami gyanúsat. Ennek ellenére a magánszféra védelmezői szerint ez is megsérti az egyének jogait. Az aktivisták pedig aggódnak, hogy az MI-alapú megfigyelőrendszerek az olimpia után is maradnak majd, arra hivatkozva, hogy növelik a város biztonságát.
A Wintics cég az első közbeszerzési szerződését néhány éve nyerte el Párizsban, adatokat gyűjtve a városrészek kerékpárosairól, hogy segítse a párizsi közlekedési illetékeseket a több kerékpársáv építésének tervezésében. Algoritmusainak 200 meglévő forgalomfigyelő kamerához való csatlakoztatásával a Wintics ma is működő rendszere képes először azonosítani, majd megszámolni a kerékpárosokat a forgalmas utcák közepén. Amikor Franciaország bejelentette, hogy olyan vállalatokat keres, amelyek algoritmusokat fejleszthetnek az idei nyári olimpia biztonsága javítására, a Wintics ezt a rendszere természetes fejlődéseként értelmezte. A cégvezetők elmondása szerint a technológia ugyanaz, hiszen már addig is névtelen alakzatokat elemeztek nyilvános helyeken. Ezek a rendszerek először márciusban lettek tesztelve két Depeche Mode-koncerten.
illusztráció:Dall-E 3
A Porte de Pantin metróállomás bejárata közelében a kamerákat a mennyezetre rögzítve, egy könnyen figyelmen kívül hagyható szürke fémdobozba helyezték. A kuka fölött a falra egy kis tábla van tűzve, mely tájékoztatja a megállni és olvasni hajlandó személyt arról, hogy „videófelügyeleti elemzési kísérlet” részese, és valószínűleg valós időben használnak automatikus elemzést azokon a CCTV-képeken, amelyeken akár szerepelhet is. A kísérlet elméletileg 2025 márciusáig tart.
Miközben a párizsiak az útlezárások és a hirtelen megszakadó bicikliutak miatt panaszkodnak, és a város déli részére menekülnek az olimpia idejére, aggódnak a visszatérésük után rájuk váró városért. A kritikusok szerint az olimpia csak ürügy a kormány, a cégek és a rendőrség számára, hogy növeljék a megfigyelési technológiák alkalmazását a közterületeken.