
2024. szeptember 10-én a Keresztény Értelmiségi Kör Szabadkán megemlékezést szervezett Szép Ferencz tiszteletére, amelyen a dunaújvárosi Keresztény Értelmiségiek Szövetségének csoportja is részt vett. Vendégeink Palicsra érkeztek, ahol Jelena Vrkić idegenvezető kalauzolásával megtekintették a tó környékén található épületeket és szobrokat.
Az ebéd után folytatódott Szabadka nevezetességeinek felfedezése, megtekintették a szecessziós stílusban épült Raichle Palotát, valamint a híres szabadkai városházát, melynek dísztermi üvegablakai híres magyar uralkodókat ábrázolnak. Meglátogatták a gyönyörűen felújított zsinagógát és a Szent Mihály Ferences templomot. A program a későbarokk stílusú Avilai Szent Teréz-székesegyházban zárult, ahol részt vettek Szép Ferencz emlékére tartott szentmisén, amelyet Ft. Szeleczky Csaba ercsi plébános és ft. dr. Horváth Endre hajdújárási-ludasi plébános mutatott be. A szentmisét Mihály Péter Máté orgonaművész és kántor éneke és harmóniumjátéka tette felemelővé, amelyen a magyarországi vendégek mellett a Keresztény Értelmiségi Kör szabadkai csoportjának tagjai is részt vettek.
A Székesegyház melletti parkban lévő emlékszobornál ünnepi műsorral folytatódott a program, amelyet a Keresztény Értelmiségi Kör 2006-ban állított Szép Ferencz halálának 150. évfordulójára. Az alkotást Szarapka Tibor készítette. Mons. Stjepan Beretić, az Avilai Szent Teréz Római Katolikus Plébánia plébánosa örömét fejezte ki a megemlékezés megszervezése kapcsán. Szabó-Hangya Teréz felidézte Szép Ferencz életét és munkásságát, kiemelve, hogy ő egykor a Szent Teréz templom plébánosa volt, emellett jelentős irodalmi tevékenységet is folytatott: imakönyveket fordított, verseket írt, valamint szerkesztette a szabadságharc idején megjelenő első szabadkai újságot, a "Honunk állapotát." Tábori lelkészként is szolgált. A Csáth Géza Művészetbaráti Kör tagjai, Barát Magdolna és Basity Gréta, szavalataikkal tették emlékezetessé az eseményt. Ft. dr. Horváth Endre bemutatta Szép Ferencz sokrétű papi szolgálatát, míg Ft. Szeleczky Csaba megszentelte az emlékszobrot. Végül Kozma Ferenc, a Keresztény Értelmiségiek Szövetségének dunaújvárosi csoportvezetője és Borbély Béla, a Keresztény Értelmiségi Kör elnöke elhelyezte az emlékezés koszorúit.
Forrás: Keresztény Értelmiségi Kör