
Apatinban a 2011-ben, a település 1000. évfordulóján emeltetett Szent István-szobornál tartottak koszorúzási ünnepséget.
A Magyar Nemzeti Tanács képviseletében Hugyik Richárd, az MNT Végrehajtó Bizottságának kultúrával megbízott tagja helyezte el az emlékezés virágait, a nyugat-bácskai magyarság nevében Péter István, az apatini magyarság képviseletében pedig Francia Magdolna.
Pelt Ilona felvételei
A Dunatáj Egyesülés szervezésében — együttműködésben a nyugat-bácskai hagyományőrző és népművészeti csoportok, egyesületek képviselőivel — megtartották a Nyugat-bácskai Szent István-napi Kenyérszentelő Ünnepséget Zomborban.
A program a Szent István-templomban misével, kenyérszentelővel kezdődött. A misét ft. Kurin István kupuszinai és szilágyi plébános celebrálta, nyugat-bácskai paptársai közreműködésével. A szentmisét a ft. Drobina Gábor vezette kórus, valamint Orsovai Hedvig (ének), továbbá a népviseletes gyerekek, fiatalok közreműködése tette ünnepélyesebbé.
Az eseményen vendégként jelen voltak: Hugyik Richárd, a MNT Végrehajtó Bizottságának kulturális ügyekkel megbízott tagja, dr. Úri Emese köztársasági képviselő, Pelt Ilona tartományi segédtitkár, Vladislav Živanović, a városi képviselő-testület elnöke, Milan Stakić polgármester-helyettes, Jovana Miljević, Zombor város segédpolgármestere, Sanja Pajić, a városi tanács tagja, Sutus Áron, a Vajdasági Magyar Művelődési Szövetség elnöke.
Móger Tímea és Kanizsai Tamás műsorvezetők köszöntötték a közreműködő nyugat-bácskai települések: Bezdán, Csonoplya, Doroszló, Gombos, Kupuszina, Regőce, Őrszállás, Apatin, Szilágyi, Zombor, Monostorszeg népművészeti és egyéb csoportjainak képviselőit.
A megyeháza erkélyén ünnepi köszöntőt mondott Péter István, a Dunatáj elnöke. Az államalapító király érdemeire emlékeztetve kiemelte:
— Békében, megegyezve, együtt lehet előremutató dolgokat létrehozni. Milyen nagy szükség van az ilyen jellegű bölcsességre ma is, nálunk és az egész világon. Sajnos az emberiség a tudását vagy a természet kincseit nem a jobb életminőség megteremtésére használja, hanem egymás elpusztítására. Éppen ezért fontos felemelni szavunkat a béke és a józan ész mellett, pont úgy, ahogy Szent István is tette. Kérjük, járjon közbe a Jóistennél, hogy országunk és nemzetünk vezetői tudjanak elég bölcsek lenni, hogy az egész Kárpát-medence egy boldogabb, békésebb jövőt építsen, ahová visszatérnek, akik elmentek, akik pedig itt vannak, ne vágyakozzanak máshová.
Az ünnepség idei házigazdája a nemesmiliticsi Németh László Magyar Művelődési Egyesület volt. Képviseletében citerazenével és énekkel fellépett Knézi Ramóna, Bagi Lea és Báló József. Előadásukban somogyi és al-dunai székely népdalt hallhattunk.
Egyedülálló hangulatot keltett és közösségi erőt sugárzott a hagyományőrző egyesületek, a fúvósok felvonulása meg a közös tánc a főutcán, a Szent György téren.
A szervezők a nap végén közös koccintásra, vacsorára hívták a résztvevőket a Magyar Polgári Kaszinóba.
A nyugat-bácskai, központi Szent István-ünnep támogatója a Bethlen Gábor Alap és Zombor Város volt.
Forrás: Nyugat-Bácska Portál