Ha valaki egy hétig nem követte volna azt a huzavonát, amely a ChatGPT-t fejlesztő OpenAI körül alakult ki, akkor most azt látja, hogy nem is történt semmi különös. Miközben az egész cég a feje tetejére állt, a teljes leépítés peremén táncolt, egy hét alatt három igazgatója volt, majd végül visszaállt szinte ugyanoda, ahonnan november 17-én indult, mintha mi sem történt volna.
Az OpenAI-ról már többször volt szó, a ChatGPT-t fejleszti. A kutatócsoport célja, hogy olyan általános mesterséges intelligenciát (AGI) hozzon létre, amely az emberiség javát szolgálja. A csoportot 2015-ben alapították olyan elismert techvezetők, mint Elon Musk, Peter Thiel, Reid Hoffman, Ilya Sutskever és Sam Altman. Altman 2018-ban lett az OpenAI vezérigazgatója, és azóta is sikeresen irányította a csoportot, mely olyan áttörő AI-rendszereket fejlesztett ki, mint a GPT-3, a DALL-E és a Codex.
Az elmúlt egy hétben azonban váratlan fordulatot vett az OpenAI története, amikor a csoport igazgatótanácsa csütörtökön bejelentette, hogy elbocsátja Altmant. A tanács azt állította, hogy Altman „nem volt következetesen őszinte a kommunikációiban a tanáccsal”, ami megnehezítette a tanács felelősségének gyakorlását. Azt nem részletezték, hogy pontosan miben nem volt őszinte. Az OpenAI drámai vezetőváltása sokkolta a közösségét, hiszen Altmannak nagy szerepe volt abban, hogy az OpenAI népszerű és befolyásos csoporttá váljon, melynek termékei, mint például a ChatGPT, több mint 100 millió felhasználót vonzottak. Altman az X-en (Twitter) reagált a hírre, és azt írta, hogy szerette az időt, amelyet az OpenAI-nál töltött. Helyére ideiglenes vezérigazgatónak Mira Muratit, a csoport korábbi technológiai vezetőjét nevezték ki, aki a kutatási, termék- és biztonsági funkciókért felelt. Eközben még azon a hétvégén tárgyalások folytak, hogy Altmant hogyan is lehetne visszavenni, de mivel ő az igazgatótanács leváltását kérte, nem tudtak megegyezni. Ám a céget 10 milliárddal támogató Microsoft néhány órával később bejelentette, hogy tárt karokkal várja Altmant, aki a vállalat újonnan létrehozott MI-laboratóriumát fogja vezetni. Az OpenAI-nál pedig Murati helyére kinevezték Emmett Sheart, aki a Twitch korábbi főnöke volt, ám úgy tűnt, hogy egy dolgozók nélküli céget fog igazgatni, mivel hétfőre a 770 dolgozó szinte mindegyike (pontosan 738) aláírta azt a nyílt levelet, amelyben a felmondását helyezte kilátásba arra az esetre, ha Altman nem térne vissza a cég élére. A Microsoft rájuk is szívesen lecsapott volna, de Altman kedden visszatért eredeti pozíciójába, és mégis az igazgatótanács szerveződött át.
De mi okozhatta ezt a belviszályt? Annyi bizonyos, hogy Sam Altman jelentős fejlesztésekről, fordulópontokról és áttörésekről beszélt, majd kalapozni kezdett a ChatGPT 5-ös verziója fejlesztésére, és néhány nappal később megváltak tőle. A Reuters szerint Altman kirúgása előtt a cég több kutatója levelet írt az igazgatótanácsnak, mivel egy MI-fejlesztéssel kapcsolatos hatalmas áttörést értek el, és e levélben panaszkodtak Altmanra, mivel nem foglalkozik eleget a fejlesztések lehetséges következményeivel, melyek szerintük veszélyesek lehetnek az emberiségre. A levél csak az egyik érv volt, mely Altman kirúgásához vezetett. Az is a rovásán volt, hogy az OpenAI többször még azelőtt nyilvánossá tett fejlesztéseket, hogy megvizsgálták volna, milyen következményekkel járhatnak. A cég illetékesei nem méltatták válaszra a Reuterst, ám az igazgatótanácsnak írt levelet sem tagadták, és egy belső üzenetben elismerték a rejtélyes Q* projektumot. A cég munkatársai közül néhányan úgy vélik, hogy a Q* áttörést hozhat az AGI fejlesztésében. A szivárogtatások szerint a modell jelentős eredményeket ért el a különösen problémásnak számító matematikai kérdések terén.