home 2024. május 18., Erik napja
Online előfizetés
,,Nemzeti minimum'
POMOGÁTS Béla
2008.03.26.
LXIII. évf. 13. szám

A közelmúltban olvastam a budapesti Népszabadságban egy különben meggyőző retorikával megírt publicisztikát, amely azt kívánja bizonyítani, hogy a ,,nemzeti egység' eszméje és igénye tulajdonképpen olyan politikai és erkölcsi követelményt jelent, amelyet sohasem lehetett érvényesíteni a magyar tört...

A közelmúltban olvastam a budapesti Népszabadságban egy különben meggyőző retorikával megírt publicisztikát, amely azt kívánja bizonyítani, hogy a ,,nemzeti egység' eszméje és igénye tulajdonképpen olyan politikai és erkölcsi követelményt jelent, amelyet sohasem lehetett érvényesíteni a magyar történelemben, következésképp ez az eszme a nemzeti ,,mítoszok' körébe tartozik. A kiváló amerikai magyar történész (a New York-i Columbia Egyetem emeritus professzora): Deák István Búcsú a nemzeti egység mítoszától című írására gondolok, amely a lap február 9-i (szombati) számában, tehát kitüntetett helyen került az olvasó elé.
Az írás számos megállapításával és következtetésével természetesen magam is egyetértek, mi több, ki tudnám egészíteni ezeket a magam tapasztalataival, a végkövetkeztetéssel, nevezetesen azzal, hogy a ,,nemzeti egység' eszménye valójában csupán szilárdabb jelentés nélküli politikai mítosz, mégsem tudok egyetérteni. És egyet nem értésemet azért szeretném rögzíteni, mert ez esetben nemcsak egy politikai idea valóságtartalmáról van szó, hanem a magyarság (a magyarországi és a határon túli magyarság) egyik legsúlyosabb történelmi és stratégiai kérdéséről, amelynek értelmes megválaszolását nem lehet elhárítani, ha valóban úrrá akarunk lenni jelen gondjainkon, és el akarunk indulni valamiféle közös megoldás felé.
A konszenzus elenyészett
De hadd idézzem a szóban forgó írást: ,,A teljes nemzeti egység feltételezése bárhol és bármelyik korszakban, nemcsak történelmietlen, hanem káros is, mert a közvéleményt vágyálmokba ringatja.' Ezt követően a szerző a magyar történelem közismert eseményeire hivatkozik, így a mohácsi csatára, amelynek tragikus kimenetelét sokak szerint az okozta, hogy Szapolyai János erdélyi vajda serege tétlenül nézte, hogy a király (egyébként részben német és cseh zsoldosokból álló) haderejét lemészárolják a törökök, hivatkozik arra, hogy Thököly Imre tatár rablóseregek élén tört be Erdélybe, hivatkozik arra, hogy a ,,Rákóczi-felkelés idején (...) ezrek szolgáltak hol kurucként a fejedelem, hol pedig labancként a Habsburgok zászlaja alatt', és hivatkozik az 1848--1849-es szabadságharcra, midőn a Debrecenbe menekült országgyűlésben a radikálisok és a békepártiak kölcsönösen lehazaárulózták egymást. És természetesen hivatkozik az 1956-os forradalom történetére, mint írja: ,,számításba kell vennünk azt, hogy november 4-e után igenis voltak jó néhányan, akik fellélegeztek, hogy vége a veszélynek és a zűrzavarnak'. ,,Vajon nem lehetséges -- teszi fel a továbbiakban a kérdést --, hogy többen azok közül, akik 1956. október 23-án önként felvonultak a kommunista uralom ellen, 1957. május elsején szintén önként vonultak fel a Kádár-rendszer védelmében?'
Mindebben Deák Istvánnak bizonyára igaza van, mint ahogy igaza van abban is, hogy a ,,nemzeti egység' úgynevezett ,,mítosza' nem csupán magyar sajátosság, hiszen Szent Johannát, aki hagyományosan a franciák nemzeti egységének szimbolikus alakja, végül is francia bíróság ítélte máglyahalálra, és a királynak, akit pedig ő segített trónja megtartásában, ehhez nem volt egyetlen szava sem. Vagy hivatkozik a spanyol polgárháború történetére, mikor is Madrid bevétele után az addig hősiesen ellenálló város pincékbe bújt lakói százezerszámra jöttek elő, hogy ünnepeljék Franco tábornok bevonulását, és közülük sokan részt vettek a köztársasági foglyok lemészárlásában. Mindez, a szerző véleménye szerint azt igazolja, hogy a ,,nemzeti egység', mint kívánatos stratégia, egyrészt a megvalósíthatatlan illúziók, másrészt a kártékony mítoszok közé tartozik.
Igen, valóban így van, ha a ,,nemzeti egység' eszméjét úgy tekintjük mint mindenkire kiterjedő és következetesen érvényesülő történelmi ideát. De valóban így kell-e tekintetnünk? Illetve a ,,nemzeti egység' eszméjének radikális elutasítása által nem azok előtt a törekvések előtt nyitnak szabad utat, amelyeknek éppen az az érdekük, hogy ilyen ,,egység' ne is legyen? Ma a magyarországi (és mindinkább a határokon túli -- kisebbségi magyar) politikai életben napról napra tapasztalható a ,,nemzeti egység' eszméjének következetes elutasítása és az a mindinkább erőszakos törekvés, amely ketté kívánja szakítani nem pusztán a politika világát, hanem a nemzeti kultúrát, ennek hagyományait, és fel akarja számolni azt a társadalmi párbeszédet és közösségi szolidaritást, amelyre különben minden működő országnak, minden nemzeti identitásnak és minden nemzeti kultúrának fel kell épülnie.
Korábban léteztek olyan konszenzuális tényezők, amelyek megalapozták és megkönnyítették a társadalmi párbeszédet, akár az ellenérdekelt politikai csoportosulások között. Jól emlékszem arra, hogy például Antall József miniszterelnöksége idején bizonyos teret és szerepet kapott a párbeszédnek és a kiegyezésnek ez a kultúrája, maga a kormány is így: politikai ellenfeleivel részben megegyezve terjeszthette az országgyűlés elé az úgynevezett ,,kétharmados' törvényeket. Még erősebb konszenzus vagy legalább dialógus volt tapasztalható a nemzetpolitikai stratégia kialakításában, vagyis az európai intézményekkel, a szomszédos országokkal és mindenekelőtt a magyar kisebbségekkel kapcsolatos politika (például a támogatáspolitika) kialakításában. És ennél is erőteljesebben működött a közmegegyezés kialakításának óhaja a kulturális életben, így a magyar irodalom belső viszonyainak és az úgymond: ,,irodalompolitiká”-nak a kezelésében-alakításában. Mára ez a konszenzus tulajdonképpen elenyészett, különben a Kárpát-medencei magyar kisebbségi közösségek keretei között is, és minden területen szinte polgárháborús konfliktusokat és viszonyokat tapasztalunk.
A ,,nemzeti egység' eszméjét természetesen magam sem valamiféle mitikus ideának gondolom, amelynek minden területén és minden kérdésben meg kell határoznia a politika szereplőinek tevékenységét. A nemzet fennmaradása és a nemzeti élet működése mindazonáltal megkívánja az ,,egység' valamiféle minimumát: néhány stratégiai feladat, például a gazdasági konszolidáció, a működésképes demokrácia, az európai integráció és a kulturális stabilitás közös és minden politikai vagy szellemi csoportosulás számára kötelező módon érvényesülő közös szolgálatát. Máskülönben nemzeti létről és fennmaradásról nem is beszélhetünk, és a nemzeten belül vívott csendes vagy zajos polgárháború (amelyről mostanában számos tapasztalatunk lehet) mindenképpen felemészti azokat az anyagi és szellemi erőforrásokat, amelyeknek az ország és a nemzet előrehaladását vagy legalább konszolidációját kellene szolgálniuk.
Igaz, azok a történelmi példák, amelyeket Deák István felsorakoztat, valóban mintha azt igazolnák, hogy ,,nemzeti egység'-re vagy ennek legalább valamiféle minimumára kár törekedni, mert ez eleve a megvalósíthatatlan ábrándok közé tartozik. Ezek a történelmi példák valóban beszédesek, tanulságosak -- és nagyon riasztóak. Ugyanis éppen a ,,nemzeti egység' legalábbis minimális létrehozásának az elmaradása okozta történelmünk legnagyobb kudarcait. A százötven esztendős török hódoltság (és a középkori magyar nagyhatalom bukása) mögött valóban a mohácsi csatavesztés és emögött az országos hatalmasságok vetélkedése és csendes ,,polgárháború'-ja állott. Ha Szapolyai és más magyar katonai vezetők idejében megjelennek Mohács alatt, vagy a királyi sereg valahol be tudja várni megérkezésüket, talán másként fordult volna az ütközet kifejlete, és más lett volna a történelem. (Mint ahogy a Hunyadiak idején meg lehetett teremteni a katonai erőkoncentrációt, és el lehetett hárítani a török inváziót!)
Az összefogás csodákat tudott teremteni
Folytathatnánk a történelmi példák vizsgálatát tovább. Nyilvánvaló, hogy a közép-európai régió nagyhatalmaival szemben a viszonylag gyenge magyarságnak nem voltak igazi esélyei, sem a Rákóczi-féle szabadságharc idején, sem 1848--1849-ben, sem az első világháború végeztével, és persze nem lehettek ilyen esélyek 1956 novemberében sem. Az akárcsak ideiglenes nemzeti összefogás mégis szinte csodákat tudott teremteni, mind Rákóczi korában, mind negyvennyolcban, mind az ötvenhatos forradalom napjaiban. Bizonyára az ilyenkor kialakult ,,nemzeti egység' nem lehetett volna tartós, 1956-ban sem, sőt talán akkor a legkevésbé.
Az egységbe forrott nemzet akár szimbolikusnak is nevezhető sikerei és győzelemi mindazonáltal igen nagy erkölcsi és lelki erőforrásnak és történelmi példának bizonyult, és valójában ezek a példák tartották fenn a nemzeti identitást és adtak lelki erőt a többsörös újrakezdés számára. Ha a nemzet az összefogás példái helyett csak a megosztottság példáit őrizte volna meg emlékezetében, talán már nem is folytathatnánk vitákat a ,,nemzeti egység' eszméje körül, mert nem lenne nemzet, legfeljebb egy minden közösségi kötőerőről és közös történelmi stratégiáról lemondó, erkölcsi értelemben degenerálódó embersokaság.
Tulajdonképpen itt tartunk ma: a mögöttünk álló másfél történelmi évtized ezeket a közösségi kötőerőket emésztett fel. Jóllehet igen szemléletes történelmi példák figyelmeztethetnek arra bennünket (Deák István is ezeket idézi fel), hogy az összefogás: a ,,nemzeti egység' minimuma nélkül csak mindinkább kiteljesedő közös kudarcokra számíthatunk. Következésképp a ,,nemzeti egység' eszméjéről, de legyünk szerényebbek: valamiféle párbeszéden alapuló közmegegyezés eszméjéről és gyakorlati alkalmazásáról továbbra sem lenne szabad lemondanunk.
Vagyis meg kellene állapodnunk valamilyen közös stratégiában a közmegegyezés valamiféle ,,minimumá”-ban. Ahogy például ebben a Rákóczi Ferenc-féle szabadságharcot lezáró szatmári béke két kidolgozója: Károlyi Sándor kuruc generális és Pálffy János császári tábornagy meg tudott állapodni, ezzel a megállapodással alapozva meg a tizennyolcadik században bekövetkezett gazdasági és társadalmi fejlődést, azt, hogy Magyarország egyáltalán fennmaradhatott a másfél évszázados török hódoltság és a több évtizedes kuruc-labanc háborúskodás hatalmas veszteségei után. Ma nincsenek közöttünk Károlyiak és Pálffyak, a nemzeti közmegegyezés kialakítása, ha csak nem akarunk újabb nemzeti tragédiák részesei és tanúi lenni, mindazonáltal nem tűr halasztást. Nem a politikusoknak (őket már túlságosan messze vezette az érdek, a hatalom, a pártfüggőség rendszere), a független és felelős értelmiségnek kellene lépnie.
Hozzászólások
Hozzászólások
0
Hozzászólás küldése
1000 karakter áll rendelkezésére
A megjegyzésekben kifejtett vélemények a hozzászólások szerzőinek magánvéleményei, és nem tükrözik az internetes portál véleményét. A megjegyzéseket moderáljuk és jóváhagyjuk az általános szerződési feltételeknek megfelelően.
Támogatóink
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabjuk a tartalmakat és reklámokat, hogy működjenek a közösségi média funkciók, valamint hogy elemezzük a weboldal forgalmát. Bővebben a "Beállítások" gombra kattintva olvashat.
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabja az oldalon megjelenő tartalmat és reklámokat..