MILADIN NACIONALE. Április 2-ai dátummal Szerbia kormánya feloldotta a Kovačević ügyre vonatkozó titkosítást: nem államtitok többé, hogyan kezeli a belgrádi hatalom azt a kérdést, amelynek Miladin nacionale lehetne a fedőneve. Kiderült, hogy a szerbiai kormány még március 11-én átutalta az...
A SZOLIDARITÁSI ADÓ BUKÁSA? Igaznak bizonyult a hírt, hogy a kormány mégis eláll a harácstól. Elvetette a szolidaritási adó bevezetésének tervét, melynek értelmében 6%-os adót vetnének ki a havi 12 000 dinárnál nagyobb keresetre, nyugdíjra, munkanélküli segélyre, tiszteletdíjra. Ha a lakosság felháborodásának a méretétől ijedtek meg, akkor bizony okkal félnek. A vak is látja: a kormány sarcot akar kivetni a népre, megadóztatná még a nélkülözőket is, miközben a saját háza táján körül sem nézett. Eszébe sem jutott azzal kezdeni: vajon az állami apparátus mit tehet, hogy takarékosságból és szolidaritásból példát mutasson. Most, a szolidaritási adó ötletének az elvetése után kezdett a kormány azon gondolkodni, hogyan lehetne megspórolni annyi pénzt, amely fedné a 100 milliárd dináros hiányt. Lapzártáig nem derült ki, mi lesz a tényleges megoldás, de a mögöttünk hagyott hét arról szólt: a kormány az állami alkalmazottak fizetésének a csökkentését tervezi. A tervről Rasim Ljajić munkaügyi miniszter csak annyit mondott: ha a minisztériumok lemondanának a tervezett kiadások 25%-áról, és csökkentenék az állami alkalmazottak fizetését, úgy az állami költségvetés 89 milliárd dinárt takarítana meg. A maradék 11 milliárd hiányt pedig a jövedéki adó emelésével és a fényűzési adó bevezetésével fedeznék. ,,Ilyen módon a gazdasági válság terhét nem a legszegényebbek, hanem az állami szféra viselné' - nyilatkozta a miniszter.
INGYENES RÉSZVÉNYEK? A munkaadók és a szakszervezetek elégedetlenek a kormány válságkezelésével, és sztrájkhullámot emlegetnek. Szerintük az a legnagyobb probléma, hogy Szerbia kormányának még mindig nincs programja a válság kezelésére, és nem tudni, hogy mikor szándékozik azzal kirukkolni. Az elégedetlenség lengéscsillapítására - és a népharag átirányítására - a szerbiai kormány megígérte: hétfőn (lapzártakor) nyilvánosságra hozzák a közvállalatok igazgatóinak a fizetését, a 200-300 000 dinárnál nagyobb összegűeket. Másrészt - nyilván mézesmadzagként - elhúzták a polgárok orra előtt a hírt, hogy a Szerbiai Kőolajipari Vállalat, a NIS eladásából származó értékpapírokat négy hónapon belül megkaphatja a lakosság. Értsd: a papírokat, az ingyenes részvényeket, de nem a pénzt.
ÁTKÖLTÖZTEK. A szerbiai képviselőház a múlt héten végre birtokába vette azt a patinás épületet, amelyet Szövetségi Parlament néven ismerünk, s amely Jugoszlávia szétesése, illetve Montenegró kiválása óta üresen áll. Akik azt hitték, hogy a parlamenti patkó és a patina majd nagyobb tiszteletet parancsol, és a képviselő urak végre megemberelik magukat -, azok nagyot tévedtek. Az átköltözés utáni első ülésre a radikálisok megint a Šešlj vajda arcképével díszített fehér pólóban jelentek meg, és botrányt csináltak. Ezúttal az ülőhelyük miatt. Elfoglalták a szerintük őket illető sorokat, és nem voltak hajlandóak átülni azokra a székekre, amelyeket a parlamenti bizottság jelölt ki a számukra. Háromszori figyelmeztetés után a házelnök kénytelen volt eltávolítani, eltávolíttatni az SZRP tagjait a teremből. Az ülés így mindössze 10 percig tartott, de a képviselők (mi sem természetesebb) felvették a napidíjukat.
A MAGYARVERÉSEKRåL. A legújabb magyarverések kapcsán (Bezdán, Temerin) a VMSZ elnöksége közleményben reagált, és példás büntetést kért az elkövetőkre. A Magyar Polgári Szövetség nevében Rácz Szabó László reagált, aki szerint ,,Korhecz Tamás kisebbségi miniszternek van lehetősége, felhatalmazása, sőt védelme is arra, hogy hathatós lépéseket tegyen... A miniszter hallgatása azt üzeni a világnak, hogy semmi baj, alaptalanok a félelmeink, a követeléseink. Felszólítjuk Korhecz Tamást, hogy azonnal tegyen lépéseket a magánakciós utcai és az állami magyarellenes terrorcselekmények megfékezéséért, vagy adja át a helyét olyan személynek, akinek van mersze, bátorsága, erkölcsi ereje és hajlandósága elvégezni a feladatot'.