
Az ünnepek közeledtével az otthonunkat is hangulatos díszekkel ékesítjük. A dekorálás elmaradhatatlan része a készülődésnek. A húsvét legfontosabb és legismertebb jelképe a festett tojás, ezen belül is a hagyományos piros, de népi motívumokat is alkalmazhatunk. A magyar tájegységek gazdag mintavilágát rajzolhatjuk rá írókával a főtt vagy kifújt tojásra, de a természetes anyagok alkalmazása is örök divat.
A hagyma héjával színezett tojásra friss levelek, virágok segítségével vihetjük rá az egyedi mintát. Emellett a modern stílusok is helyet kapnak a tavaszi ünnepkörben. Nem kötelező tyúk, liba vagy más szárnyas tojásával dolgozni. A kerekded formát fából is elkészíthetjük, vagy megvásárolhatjuk, de a hungarocell is jó választás, ha azt szeretnénk, hogy a díszt több éven át a barkára akaszthassuk virágvasárnapon. A legtöbb család ugyanis a húsvét napját megelőző hétvégén dekorálja a lakást. Sokan a locsolókat is tartós ajándékkal lepik meg a főtt tojás helyett.
Dekupázs
A dekupázs rendkívül népszerű kézművestechnika. Azok is szívesen foglalkoznak ezzel, akik nem tudnak festeni, hímezni, kötni. Az eljáráshoz szalvétára, ollóra, ragasztóra, fedőlakkra és ecsetre van szükség. Persze ez nem ilyen egyszerű, azok ugyanis, akik a kézművesvásárokon is részt vesznek a munkáikkal, egyedi alkotásokat kínálnak. Ők már nem csak szalvétával dolgoznak, festenek is, valamint 3D-s elemeket is alkalmaznak. A minták változatosak, a nyúl, csibe, bárány, tyúk, kakas, tavaszi virágok mellett a rózsa is közkedvelt, mely télen a gömbökön, tavasszal a tojásokon jelenik meg.
Akik kedvet kaptak, hogy maguk készítsenek néhány húsvéti díszt, egyszerű eljárást is választhatnak. Használhatnak kifújt vagy főtt tojást, melyet alapos tisztítás, zsírtalanítás után ecsettel bekennek dekupázsragasztóval. Ez a kreatív boltokban, papírkereskedésekben is megtalálható. A kiválasztott szalvétából ki kell vágni a mintát vagy akár több formát is, és ezeket külön-külön helyezzük el a tojáson. Az is megoldás, hogy az egész felületet befedjük szalvétával, melyet előzetesen szétszedtünk, hiszen a tárgyra csak egyetlen réteg kerül fel.
Ha ügyesebbek vagyunk, néhány színben akrilfestéket is vehetünk. A tojás egyik felét befestjük, a másik oldalát szalvétával dekoráljuk. Ha csak kis mintát vágunk ki a dekupázsra való szalvétából, a környékét színezhetjük. A bátrabbak akár csipkével, selyemmel is kombinálhatnak, vagy előre legyártott 3D-s elemekkel is kiegészíthetik a művet. Ha már egy kicsit jobban belejöttünk a dekupázstechnikába, öntőformákkal mi magunk is előállíthatjuk a tárgyakra ragasztott egyéb elemeket.
A húsvéti ünnepekre nemcsak tojást készíthetünk hagyományos szalvétatechnikával, hanem fatálcát, poháralátétet, fali képet, díszes dobozkát vagy éppen vázát. A dekupázs az újrahasznosításra is jó megoldás lehet. Sokan ugyanis konzervdobozokat, befőttes vagy italos üvegeket is kidekorálnak művészi módon a fent említett eljárással, vagyis a környezettudatos ünnepi készülődésben is helye van ennek a technikának. Természetesen húsvét közeledtével a legismertebb szimbólumokkal díszített tojások és egyéb tárgyak mellett tavaszi dekorációs elemeket is készíthetünk, melyeket nem kell elpakolni az ünnepek elmúltával, egészen a nyári időszakig kellemes hangulatot teremtenek ugyanis a lakásban.
Dolgozhatunk tavaszi virágmintás szalvétákkal, a festéshez használhatunk pasztelles színeket, üdesárgát, zöldet, rózsaszínt vagy babakéket, esetleg halványabb lilát. Ezek a színek kiválóan tükrözik a tavaszias hangulatot. Dísztárgyakra is alkalmazhatók, de ha például egy tárolódobozkát szeretnénk felújítani, azt is megtehetjük. Emellett vékony farostlemezre is applikálhatunk mintát, bekeretezzük, és kész is a fali kép.
Textildíszek
A textilből kézzel vagy géppel varrt tárgyak szintén nagyon jól mutatnak a barkán vagy a kosárban, tálban a húsvéti tojásokkal együtt. Az interneten számtalan minta található. Dolgozhatunk erre a célra vásárolt filcanyaggal, melyből könnyen kivágható a minta, majd az összevarrás, kifordítás és tömés után létre is jön a nyuszi, a csibe, a kacsa, a tyúk vagy a kakas, de a lepkék, a katicabogarak és a kismadarak is szépen illeszkednek nemcsak a húsvéti, hanem a tavaszi hangulathoz is. Az állatkákat szalaggal vagy apró kalappal is kedvesebbé tehetjük. Tűvel és hímzőcérnával pedig arcot is varázsolhatunk rájuk. Ha viszont nem a hímzést választanánk, filcből ki lehet vágni a szemeket és az arc egyéb elemeit. Ezeket a kisebb méretű figurákat kézzel is megvarrhatjuk, de persze ha van egy hobbivarrógépünk, sokkal könnyebb a dolgunk. Ebben az esetben már nemcsak apró, húsvéti vagy tavaszi díszeket készíthetünk, hanem nagyobb tárgyakat is. Ilyen például a díszpárnahuzat, melyre vidám, tavaszias színű filcből virágokat, csibéket vagy más formákat varrhatunk. A környezettudatosság a varrásnál is érvényes lehet, hiszen újrahasznosított textilekkel is dolgozhatunk. Akár a tömőanyag is lehet apróra vágott páratlan zokni, kifakult póló vagy egyéb ruhadarab, mely ezáltal nem a kukában landol, hanem új funkciót kap.
2025 tavaszi trendjei
Az idén a tavaszi, illetve a húsvéti időszakban ismét hódít a vintage-hangulat, mely a már említett dekupázseljárással otthon is elérhető. Most a pasztelles színek dominálnak, melyeket játékos, vidám elemek egészítenek ki. Az ilyenkor leginkább alkalmazott pasztellzöld, halványmenta, világossárga és -kék mellett a lágyabb földszínek is divatosak. A terrakotta, a homokszín, a mályva és a pisztáciazöld is szépen illeszkedik a húsvéti díszekhez, de a lakásban is megjelenhetnek az említett árnyalatok textíliákon vagy egyéb tárgyakon.
A vintage más módon is hódít. A nagymama pöttyös porcelánbögréje például nagyon szép tojástartó lehet. A kockás és a pöttyös textil is nagyon divatos, ezzel is bevonhatjuk a tojást, vagy varrhatunk, esetleg vásárolhatunk ilyen asztalterítőt.
Trendi a fenntartható díszítés, mely nem csak a tojások vagy apró, barkára akasztható figurák elkészítéséhez alkalmas. Régi újságból, natúr madzagból tavaszi koszorú, ajtókopogtató is kivitelezhető. Ezt az alapot további újrahasznosított anyagokból készített tárgyakkal bővíthetjük, hiszen a határ a csillagos ég. A fantáziánkra van bízva, milyen elemekkel tesszük hangulatosabbá az otthonunkat húsvétkor és a tavaszi hónapokban. Már nem használt ruhadarabokból akár textiltulipánt is varrhatunk. A szabásmintákat az interneten is megtalálhatjuk.
Élő növények, fű és moha az asztalon
A nárcisz, a krókusz vagy a jácint cserépben is nagyon jól érzi magát. Ezekkel nemcsak széppé, tavaszias hangulatúvá tehetjük a lakást, hanem kellemes illatukkal a tavasz is beköltözik a négy fal közé. Természetesen az ünnepek elmúltával feltétlenül ki kell ültetni a kertbe ezeket a virágokat, különben elpusztulnak.
A zöld növények, a fű, a levelek, a moha nagyon jól mutatnak az ünnepi asztalon, ha ezeket fészekszerűen helyezzük el, és tojásokkal, apró, vintage-stílusú porcelánfigurákkal egészítjük ki. Akár egy félbetört tojáshéjba is tehetünk mohát vagy apró vázaként használva ibolyát, árvácskát. Ha nincs ötletünk, a közösségi oldalakon is böngészhetünk. Az a legfontosabb, hogy élvezzük az ünnepi előkészületeket.
Az is nagyon szép, ha a legegyszerűbb eljárásokat alkalmazzuk, viszont ha több időt és energiát tudunk szánni a dekorálásra, akkor még élvezetesebb lesz az ünnepvárás. De ha számunkra úgy kényelmesebb, hogy a kézművesvásárokban vagy máshol szerezzük be a díszeket, vagy éppen csak nagyon minimálisan dekorálunk, azzal sincs semmi gond. Nem kell feltétlenül a trendeket követni, de a hagyományos eljárásokhoz sem kötelező ragaszkodni. A fontos, hogy mi jól érezzük magunkat az otthonukban, és ne feledkezzünk meg a húsvét lényegéről.
Hodolik Boglárka felvételei