
Ezen a napon (más források szerint: március 25-én) született 1877-ben Óbecsén Petrovácz Gyula magyar mérnök, felső ipariskolai tanár, országgyűlési képviselő, a fővárosi közgyűlés tagja.
(Budapest, Angyalföld /Részlet a Szent László-templom harangtornyáról/ — 2024. június 20.)
A kalocsai jezsuita gimnáziumban érettségizett 1894-ben. Ezután a Magyar Királyi József Műegyetem mérnöki karára iratkozik, ahol 1898-ban szerez diplomát. Dolgozik Győrben, Budapesten, Kalocsán, Vág községben, Temesvárott, Nagyszombatban… Hozzávetőlegesen félszáz templom tervének elkészítése, illetve a már meglévők felújítása, helyreállítása dicséri a keze munkáját. Ezenkívül számos iskola, plébánia és gazdasági intézmény terveit készítette el.
(Angyalföld, Szent László-templom — 2024. június 20.)
(Herminamező, Szentlélek-templom — 2024. december 18.)
Legfontosabb művei között több budapesti templom is fellelhető: Angyalföldön a Szent László-, Herminamezőn a Szentlélek-, Törökőrön a Lisieux-i Szent Teréz-templom… Az istvánmezei, a Rózsafüzér Királynéja tiszteletére felszentelt templom kereszthajójának oltárait, az Árpád-házi Szent Margit- és Szent Domonkos-oltárokat tervezte. 1937—38-ban Petrovácz Gyula volt a budapesti XXXIV. Eucharisztikus Világkongresszus szervezése műszaki bizottságának igazgatója, a műszaki létesítmények tervezője. (Külső hivatkozások: Magyar Katolikus Lexikon, esztergomi-eresekseg.hu és Wikipédia)
(Törökőr, Lisieux-i Szent Teréz-templom — 2024. június 23.)
(Istvánmező, Rózsafüzér Királynéja-templom — 2024. június 16.)
Az 1950-es évek elején Petrovácz Gyulát feleségével együtt kitelepítették Budapestről. Elhalálozásának tényéről ezeddig csak az évszám (1953) ismert. Múltvallató rovatunkban most a délvidéki mester hírnevét öregbítő építészeti remekműveinek „portfólióját” lapoz(hat)juk fel. A fotók a cikkben említett helyszíneken készültek.
Fényképezte: Martinek Imre