Az EU bővítésének érdemeken alapuló, objektív folyamatként történő folytatása, különös figyelemmel a Nyugat-Balkánra, a magyar elnökség egyik fő célja. Ezért mind technikai, mind politikai szinten dolgoznak — mutatott rá Bóka János ma délelőtt a Palicson tett látogatása alkalmával. Magyarország európai ügyekért felelős minisztere a Hét Nap hetilapnak adott nyilatkozatában kiemelte, hogy a magyar elnökség egy új kezdet lehetőségét kínálja az Európai Uniónak.
Magyarország július 1-jén veszi át Belgiumtól az Európai Unió Tanácsának soros elnökségét. Ez a pozíció felelősséggel és feladattal is jár. Az Európai Unió 26 másik tagállama és az európai intézmények azt várják Magyarországtól, hogy az EU valamennyi tagállamának és polgárának érdekét képviselve dolgozzon az unió sikerességéért — mutatott rá Bóka János.
— A magyar elnökség programját az európai parlamenti választásokat követően június második felében hozzuk nyilvánosságra. Ez egyrészt azért szükséges, hogy a hivatalban lévő belga elnökség tovább dolgozhasson a saját prioritásain, egyfajta udvariasság, másrészt pedig az elnökségi programot és magát az elnökséget igyekszünk elválasztani az európai parlamenti választási kampánytól. A magyar elnökség versenyképesség-központú elnökség lesz. A mi célunk az, hogy az Európai Unió globális gazdasági versenyképességét erősítsük, mert a megítélésünk szerint ez lesz az, ami megteremti a gazdasági alapját az európai jólétnek. A célunk az, hogy az európai biztonság és védelempolitika egy európai védelmi ipari bázison is megerősödjön azért, hogy az Európai Unió nagyobb felelősséget tudjon vállalni saját biztonságáért. A magyar elnökség számára kiemelt a kohéziós források kérdése. A kohéziós programok félidei felülvizsgálata a magyar elnökség alatt esedékes. A mi célunk az, hogy megmutassuk, ez a kohéziós politika mennyiben járult hozzá nemcsak a gazdasági és fejlettségbeli különbségek kiegyenlítéséhez, hanem az Európai Unió versenyképességéhez is. Ebből a szempontból bízunk abban, hogy megteremthetünk egy politikai konszenzust, amellett, hogy a következő hétéves költségvetési ciklusban is ez így legyen. Az európai mezőgazdasági politika szintén kihívásokkal küzd, igazából válságban van. Ennek a válságnak a feloldása az európai mezőgazdasági politika megerősítését és stratégiai átgondolását teszi szükségessé, ebben is látunk magunknak feladatot. Ami fontos, az az, hogy az Európai Unió az elkövetkező időszakban is érdemi lépéseket tegyen az illegális migráció megfékezésére. Mi úgy látjuk, hogy az illegális migrációval szembeni küzdelem külső dimenzióira kell koncentrálni, a partnerországokkal való együttműködésre és a kiváltó okok kezelésére. E tekintetben nekünk számos elképzelésünk van, melyekhez igyekszünk politikai támogatást, konszenzust teremteni. A bővítési folyamat is mindig a magyar Európa-politika szívében volt. A mi célunk az, hogy egy valódi, érdemeken alapuló objektív folyamatként folytatódjon ez, és e tekintetben a politikai figyelem lehetőség szerint ismét a Nyugat-Balkánra terelődjön. Ez a magyar elnökség számára kiemelt prioritás, és ezért mind technikai, mind pedig politikai szinten sokat fogunk dolgozni.
Magyarország európai ügyekért felelős minisztere szerint a magyar elnökség egy lehetőség az Európai Unió számára egy új kezdetre, de mint mondta, az új kezdet megvalósulásához szükséges lesz a politikai támogatás megszerzése az EU-s intézményekben és a tagállamokban.