home 2024. május 04., Mónika napja
Online előfizetés
Középkori krimi a Szent Korona ellopásának története
MTVA
2022.10.10.
LXXVII. évf. 40. szám
Középkori krimi a Szent Korona ellopásának története

A Szent Koronát 1440. februárjában lopták el a visegrádi várból. Az M5 kulturális csatorna Magyar nők című műsora az „eset” főszereplőjét, Kottanner Jánosnét mutatta be. Luxemburgi Erzsébet magyar királyné udvarhölgye évekkel később naplójában írta meg a történetet, a ránk maradt memoár az egyik legrégebbi magyar kézirat, pontosan bemutatja, miként lopták el egy vánkosba varrva a legfőbb felségjelvényt.

Kottaner Jánosné alakjához a magyar történelem egy kalandos fejezete köthető, amit az utókorral is megosztott: a Szent Korona elrablásának története, amelynek főszereplője volt. A magyarországi német származású memoárszerző, Luxemburgi Erzsébet magyar királyné udvarhölgye és leányának, Habsburg Erzsébet hercegnőnek a szárazdajkája volt. Az özvegy, a későbbi V. Lászlóval várandós királyné politikailag nehéz helyzetbe került, és hogy biztosítsa születendő gyermeke számára a magyar trónt, megkérte bizalmasát, hogy lopja el számára a Szent Koronát, amely nélkül nem lehetett senkit törvényesen királlyá koronázni.

„Ez egy középkori krimi, amely során az udvarhölgy az életével játszott. Naplójában többször leírta, mennyire félt és hogyan vívódott lelkiismeretével. Tudta, hogy a koronát a visegrádi várban őrzik lakatok és pecsétek alatt, előbbieket nagyon nehezen tudták csak leszedni. 1440. február 20-ról 21-re virradó éjszaka lopták el a koronát, ő őrködött, és végig imádkozott. Kétszer is zajt hallott, és attól tartott, felébredt a ház népe, és jönnek értük a fegyveresek, de végül ez nem történt meg” – osztotta meg a naplóban leírtakat a Magyar nők adásának nézőivel Hlavács Bettina. A Magyar Nemzeti Múzeum Mátyás Király Múzeumának múzeumpedagógusa azt is elmondta, hogy végül a kápolnából elvett vánkosba varrva juttatták ki a koronát másnap hajnalban a várból.

A Magyar nők adásában további részletek ismerhetők meg Kottanner Jánosné naplójának irodalomtörténeti jelentőségéről is.

A teljes adás újranézhető a műsor Médiaklikk-oldalán.

Hozzászólások
Hozzászólások
0
Hozzászólás küldése
1000 karakter áll rendelkezésére
A megjegyzésekben kifejtett vélemények a hozzászólások szerzőinek magánvéleményei, és nem tükrözik az internetes portál véleményét. A megjegyzéseket moderáljuk és jóváhagyjuk az általános szerződési feltételeknek megfelelően.
Támogatóink
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabjuk a tartalmakat és reklámokat, hogy működjenek a közösségi média funkciók, valamint hogy elemezzük a weboldal forgalmát. Bővebben a "Beállítások" gombra kattintva olvashat.
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabja az oldalon megjelenő tartalmat és reklámokat..