Az erdők, mezők egyik legelterjedtebb növénye a kövér porcsin. Bármennyire is hihetetlennek tűnik, ez a növény nemcsak ehető, de rendkívül sok jótékony hatása is van. A kövér porcsint több néven is ismerhetjük, szokták hívni disznójának, disznóporcsinnak, kövérfűnek vagy éppen kövérkének.
Ez a növény június környékén jelenik meg a kiskertekben, leginkább a homokos talajt szereti. Legfőbb jellemzője, hogy fényesek a levelei, illetve hogy szinte kiirthatatlan a kertből. Mindegy, hogy esik-e az eső, vagy több hétig szárazság van, a kövér porcsin él és virul. Éppen ezért rengetegen szidják, pedig ha tudnák, hogy mennyi jótékony hatása van, akkor nem tennék. A Himalája lábainál, 2-3000 méter magasságban is megtalálható ez a nem mindennapi növény, vadon is előfordul, a legtöbb ember szemében pedig gyomnövényként ismert.
A világ számos pontján — már az ókortól kezdve — használták a kövér porcsint a népi gyógyászatban. A tradicionális kínai orvoslás lázcsillapításra, hasmenésre, húgyúti fertőzésekre és méregtelenítésre javasolja. Az indiánok a pépesített leveleket égési sérülések, bőrbetegségek, sebek, fekélyek gyógyítására, valamint fájdalomcsillapításra is alkalmazták. Nepálban a kövér porcsin leveleit ma is használják skorbut ellen és vértisztítóként. A modern laboratóriumi vizsgálati eredmények pedig rendre azt mutatják, hogy mindez bizony nem kuruzslás! A kövér porcsin lenyűgöző beltartalmi adottságokkal bír, tudományos körökben egyszerűen csak csodanövényként emlegetik. Ha valaki gyűjteni szeretné, akkor ezt egész nyáron megteheti, virágzás előtt.
Csupasz, 30 cm magas évelő növény, húsos, kúszó szárral. Pozsgás, fényes levelei sötétzöld színűek, tojásdad alakúak. Virágainak öt-hat szirmuk van. Kellemesen savanykás íze miatt nyersen és főzve is fogyasztják. A közvetlen virágzás előtt begyűjtött levelek és hajtások a legmegfelelőbbek. A fiatal levelek és hajtások befőzéssel, fagyasztással egyaránt tartósíthatóak. Különösen gazdag alfa-liponsavban, mely vízben és zsírban is oldódó antioxidáns, ezért könnyen bejut a sejtekbe, ahol hatékonyan leköti az ott lévő szabad gyököket. Egy csésze porcsinlevél elfogyasztásával 3-400 mg ALA kerül a szervezetünkbe.
Hatóanyagai: omega-3 zsírsavakban a leggazdagabb növény, B-, C-, E-vitamin, glutation, oxálsav, alkaloidák, zsírsavak, kumarinok, flavonidok, szívglikozidok, glikozidok.
A kövér porcsin gyógyhatása
Jól lehet alkalmazni szív- és érrendszeri betegségek kezelésére, kiváló vértisztító és vérzéscsillapító hatású, érelmeszesedésre is ajánlott. A vér koleszterin- és cukorszintjére kifejtett pozitív hatásával védi az artériákat. Reumatikus megbetegedések kezelésére (belsőleg és külsőleg pakolásként), izomgörcsök fellazítására használhatjuk. Gyulladáscsökkentő hatása miatt enyhíti az aranyér tüneteit. Stressz kezelésében is eredményesen lehet alkalmazni, valamint álmatlanságra ajánlják. Antibiotikus, antifungális hatása miatt bőrgyulladás, ekcéma, égési sebek kezelésében is eredményes. Antioxidáns-tartalmánál fogva lassítja az öregedés folyamatát. Húgyúti betegségek, gyulladások kapcsán is jó visszajelzések voltak, fejfájás, megfázás, influenza esetében ugyancsak hatásos. Béta-karotin- és glutationtartalmának köszönhetően immunerősítő. Csökkenti a fogínygyulladás mértékét, porcsinlevél rágcsálásával pedig megszüntethetjük a fogínyvérzést. Kiváló féreghajtó is.
Felhasználása
Íze a sóskához hasonlít. Felhasználhatjuk salátának, salátaadaléknak, diétás ételekhez, illetve vegetáriánus konyhában fűszernek. Levelei és szárai nagyon finom, sós, fűszeres ízűek. A leveleket vajban megpárolva levesek ízesítésére alkalmazhatjuk. Az idősebb leveleket a spenóthoz hasonló módon készíthetjük el. Sült húsokhoz, illetve grillezett ételekhez kiváló. Fiatal levele a paradicsomsaláta finom ízesítője. A fiatal levelek sószegény diétás ételek ízesítésére alkalmasak. A megkent kenyér tetejére tehetünk felaprított porcsint. Télire megsózva, üvegekbe rakva, ecettel vagy borral felöntve tartósítható. Szárítva elveszíti értékes íz- és zamatanyagait, de fagyasztani lehet. Régi angol receptek szerint leveleit a kapribogyóhoz hasonlóan tehetjük el. Meleg ételekbe az utolsó pillanatban tegyük, így kevésbé veszíti el zamatanyagait és magas C-vitamin-tartalmát.
Pakolásnak törjük össze a friss növény szárát és leveleit, fogjuk vászonruhába, és tegyük a sérült testrészre. Rögzítsük, akár egész éjszaka is rajta maradhat.
A porcsin savanyítva is ízletes, aki szereti a különleges ízeket, annak érdemes kipróbálnia. Hozzávalók: 2-3 nagy marék tisztított kövér porcsin, 0,5 l víz, 10 g só, 4-5 szem fekete bors, 2 babérlevél, 1 evőkanálnyi apróra vágott zöld kapor. Elkészítése: A porcsint megmossuk, megtisztítjuk, és kb. 3-4 cm-es darabokra vágjuk. A vizet a sóval felforraljuk, majd lehűtjük (2%-os brine). Az üvegbe rakjuk a porcsint, a fűszereket, és felöntjük a sós vízzel, hogy jól ellepje. Jól lenyomkodjuk, a tetejét leszorítjuk, hogy ellepje a víz, és légmentesen lezárjuk. Az üveget 18 és 24 C° közötti helyen tálcára állítjuk, mert forráskor kifolyhat a leve. Fénytől védett helyen 24 órán belül megindul a tejsavas erjedés, ezért naponta lazítsuk meg a kupakot, hogy a gázok kijöhessenek. Ahogy csillapodik a forrás, már fogyasztható, de kb. 14—21 nap múlva a legfinomabb, és legmagasabb a probiotikum-tartalma. Ha már elég savanyú, tegyük hűtőszekrénybe.
„Jobb megelőzni, mint gyógyítani. Ez a szállóige mindnyájunk előtt ismert, s mégis csak alig-alig vesszük figyelembe. Az egészséget sok ember nem ajándéknak, nem legfontosabb javaink egyikének érzi, amelyet birtokolhatunk, hanem egy magától értetődő adottságnak. Hivatásnak, pénznek és presztízsnek gyakorta lényegesen magasabb az ázsiója, sokak számára ezek tűnnek egyedül kívánatosnak. […] Az Isten kertjéből származó valamennyi gyógynövény hatalmas adomány és kegy nekünk, embereknek. Gyógyerejük egyetemes, nem csupán a betegségek leküzdésében merül ki, hanem támogatják és fokozzák testünk védekező erejét, s ezáltal megvédenek bennünket minden lehetséges betegségtől” (Maria Treben).