
Konfliktushelyzeteket fog teremteni, ha az Európai Unió nem védi meg az őshonos közösségeket, nemzeti kisebbségeket Európában - mondta Szili Katalin magyar miniszterelnöki főtanácsadó A nemzeti kisebbségek védelme az Európai Unióban című kötet bemutatóján kedden, Szegeden.
Szili Katalin, a kiadvány egyik szerzője közölte, a kötet legfőbb célja az volt, hogy összefoglalják a nemzeti kisebbségek védelmére szóló javaslatokat az Európai Unióban.
Fotó: MTI/Kovács Tamás
Kiemelte: Európa biztonsága és stabilitása érdekében szükség lenne egy újabb, 21. századi keretegyezményre a témában, és fontos, hogy ezekben a kérdésekben teljesen világos szabályokat és helyzetet teremtsen az EU.
A főtanácsadó ismertette, a kötet rögzíti a nemzeti kisebbségek uniós védelmének öt alapelvét. Ezek szerint a nemzeti kisebbségek ügye nem belügy, hanem európai ügy.
A nemzeti kisebbségvédelem alapja az identitáshoz való jog maradéktalan biztosítása; az identitás védelmének maradéktalan megvalósításához az egyéni és a kollektív jogok biztosítása egyaránt szükséges; az állampolgárság és a nemzeti identitás elválhat egymástól; az állampolgárság nem szükségszerűen azonos a nemzethez tartozással; a nemzeti kisebbségek államalkotó tényezők - sorolta az alapelveket.
Szili Katalin felhívta a figyelmet arra, az őshonos nemzeti kisebbségek számára az jelentene megoldást, ha az Európa Tanács által elfogadott szabályokat az EU köteles volna beemelni a saját jogrendjébe. Hozzátette, amikor a nemzeti kisebbségek ügyéről van szó, akkor az EU „azt eltolja magától". Véleménye szerint ezt nem tehetné meg.
Ukrajna EU-s csatlakozásáról szólva úgy fogalmazott, a kormány azért kezdeményezte a véleménynyilvánító szavazást, mert nagy probléma, hogy az ott élő nemzeti kisebbségek 2015 óta jogfosztásokat, jogszűkítéseket szenvednek el. A magyar közösséget nem ismerik el ott őshonos nemzeti közösségnek - emelte ki.
A főtanácsadó úgy véli, teljesen jogos a kormány eljárása Ukrajna csatlakozásáról, az EU pedig szerinte téves pályán jár, amikor Ukrajnát gyorsan fel akarja venni.
Kalmár Ferenc, a magyar Külgazdasági és Külügyminisztérium miniszteri különmegbízottja, főtanácsadója, a kötet másik szerzője azt mondta, az öt alapelv egy olyan keretmegállapodást is előidézhetne az EU-ban, amely megkönnyíti a kisebbségvédelmet, és egy nevezőre jutna Európa.
A nemzeti kisebbségek védelme az Európai Unióban című kiadványt a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. adta ki Kövér László házelnök előszavával. Szerzői Szili Katalin, Andrássy György és Kalmár Ferenc.