
A magyarországi Csongrád városa, a Magyar Irodalomtörténeti Társaság Csongrád Megyei Tagozata és a Faludy György Irodalmi Műhely a helyi művelődési központ Szoba Színház nevű programja keretében emlékezett meg a költészet napjáról, valamint megtartotta az Alföldi paletta című antológia ünnepélyes bemutatóját.
A rendezvényen Bedő Tamás polgármester köszöntötte a megjelenteket, majd Szepesi Zsuzsanna költő, meseíró, tanár — akinek eddig 9 önálló kötete jelent meg — mondott ünnepi beszédet. Kiemelte, hogy a költészet napját Magyarországon 1956-ban tartották meg először, és 1961-ben újra, majd 1964-től vált rendszeressé, amikor a Magyar Írószövetség javaslatára József Attila születésnapját a költészet napjává nyilvánították.
Szepesi Zsuzsanna költő, meseíró, tanár
Góg János művészeti életműdíjas költő József Attila Thomas Mann üdvözlése című versével emelte az esemény fényét.
A továbbiakban Baranyi Ferenc magyar—olasz—francia szakos tanár, Kossuth-díjas költő — akinek eddig több mint félszáz könyve jelent meg — osztotta meg gondolatait, elárulva a nagyérdeműnek, hogy volt egy kis szünet az életében, amikor úgy érezte, le kell tenni a tollat, elfogyott az ihlet, közben eszébe jutott — el is keserítette — egy idézet, mely szerint aki abbahagyja a versírást, az nem tisztességes ember. Ő viszont tisztességesnek tartja magát, de… Fotós ismerőse kinyomtatta a képeit, arra számítva, hogy talán a képek ihletik meg a benne lakozó költőt. És megszülettek a versek. Érdekes fordulat volt ez, nem a fotós vagy a festő illusztrálta a szöveget, hanem a költő illusztrálta a képeket. Az ihlet nemcsak visszatért, hanem versek újabb áradatát eredményezte. Versei megtalálhatók az antológiában, egyet közülük, Mondd el újra címmel, meg is osztott a közönséggel.
Góg János, a csongrádi ÁFÉSZ egyik vezetője, a Raszter Könyvkiadó alapítója és igazgatója, az Alföld Művészeti Egyesület elnöke, a Magyar Irodalomtörténeti Társaság Csongrád Megyei elnöke, a Föveny folyóirat és az Alföldi paletta főszerkesztője — versei csaknem száz antológiában, valamint az interneten olvashatók, rádióban hallgathatók, eddig huszonnyolc kötete jelent meg — bemutatta az Alföldi paletta antológiát és a jelen lévő alkotókat.
Baranyi Ferenc és Bedő Tamás polgármester
Góg János költő, szervező
Az antológia külön érdekessége, és mindenki által elfogadott szabálya, hogy a borítóján mindig helybeli képzőművész alkotásának fotófelvétele legyen látható, tiszteletet kifejezve ezzel a társművészetek és a vidéki képzőművészetek iránt – emelte ki Góg János. Ezúttal a könyv borítóját a Raszter Grafikai Műhely Krasznai János képzőművész Harangozó Gyula- körplasztikája felvételének a felhasználásával készítette.
Góg János egy felajánlással lepte meg a megjelenteket, a saját és családja nevében. 11-én a művelődési központban tartották meg a Deák István Béla és családja tulajdonában lévő képzőművészeti alkotásokból rendezett kiállítás megnyitóját. A terem falain látható képek egy részét a tulajdonos Csongrád városának ajándékozta, hogy minél többen és többször láthassák. Ehhez csatlakozva Góg János is a városnak, azonbelül a városháza melletti galéria nagytermének egy bécsi zongorát ajánlott fel, hogy az ott megtartott rendezvényekhez rendelkezésére álljon.
Az Alföldi paletta (ahogyan a Föveny folyóirat újabb példányának kiadása) a folytonosság példaképe. Negyedszázados megjelenéssel a háta mögött egy irodalmi antológia nyugodt szívvel nevezheti magát ismert s talán elismert periodikának. A gyűjteményben szereplő alkotók és művek többsége évek óta a magyar szépirodalmi élet elitjébe tartozik. Az alkotó közösséghez tartozás nem területi alapú, hanem színvonalfüggő, így a Magyarország más-más területein vagy éppen a határon túl magyar nyelven verset vagy prózát írók tartoznak ide. Egyéb korlátozások nincsenek, és mi sem bizonyítja ezt jobban, mint az a tény, hogy a legfiatalabb pályakezdő tizenkét éves, a legidősebb alkotó viszont kilencvenöt — nyomatékosította Góg János.
Az esemény házigazdája Gógné Farsang Márta, a Raszter Könyvkiadó ügyvezetője volt.
A rendezvényt hegedű-, fuvola-, gitár- és zongoramuzsika tette teljessé.
A műsor véget ért, az örömteli találkozás kötetlen beszélgetésre ösztönözte a megjelenteket. Hogy lesz-e folytatás, nem kérdés. Mögöttünk van az első 25 év. Sok, kevés, elég? A történelem igazolni fogja. Az élet megy, követjük. Írunk és olvasunk. Sokat, többet vagy annál is többet — ígérte és ígértette meg az alkotókkal a szervező.
A könyv borítója
A könyv hátoldala
Fényképezte: Szilágyi Edit