Túristvándi Szabolcs--Szatmár--Bereg megye Szatmári tájegységében, az Erdőháton található. Ez a kis település a nyár végén harminc határon túli (Szlovákia, Ukrajna, Szerbia és Montenegró/Bánát, Románia) pedagógusnak adott otthont. A BÁNYAI Sándor budapesti képzésvezetővel folytatott beszélgetésből k...
Pedagógusok a csűr előtt |
Az öt nap alatt úgy összekovácsolódott a kis csapat, hogy szinte hihetetlen volt a csűr előtt az utolsó este feleszmélni, hogy máris vége, mehetünk tovább -- magunkba szippantva a helybeli kemencében sült kenyér illatát és a szatmári töltött káposzta ízét. Azóta is hiányoznak az esti tábortüzek, amelyek mellett régi indiánszokás szerint mindenki elmondhatta az aznapi örömét és bánatát, valamint a közösségformáló és egyéb népi játékok.
Vajdaságból összesen nyolc tanító vett részt ezen a továbbképzésen, közöttük három bánáti. A hódegyházai HORVÁT Katalin tanítónőt kértem meg, összegezze tapasztalatait.
-- A bölcs görög filozófus, Arisztotelész szavaival élve: ,,Minden emberbe tudásvágyat plántált a természet.' Talán ez a tudásvágy késztetett arra, hogy jelentkezzem a határon túli magyar pedagógusok továbbképzési programjára, miután a címe felkeltette az érdeklődésemet és a munkamódszereit is áttanulmányoztam. A teljes időtartam aktív részvételt és odafigyelést igényelt. Olyan emberek irányítása alatt történt mindez, akiknek teljes lénye és személyisége példamutató, követendő minden pedagógus számára. Először is a négy különböző régióból érkezettekből kisebb-nagyobb csoportokat kellett alakítani, majd ami még nehezebb volt, a már egybeforrott, harmonikus közösséget megtartani. Ennek sikere a tanfolyamvezetők emberi értékeinek tulajdonítható: közvetlenség, emberszeretet, kommunikatív készség, odaadás, segítőkészség, gondoskodás, törődés, tettrekészség, problémamegoldó készség. Meg kell tanulni ugyanis szeretet adni és kapni feltétel nélkül, valamint elfogadni az embereket olyannak, amilyenek -- mondta Horvát Katalin tanítónő.