
Pénteken ünnepelte fennállásának 240. évfordulóját a csantavéri általános iskola. Az intézmény 2007-ben vette fel a Hunyadi János Általános Iskola nevet, korábban Néphősök Általános Iskolaként működött. A jubileum alkalmából nagyszabású ünnepséget rendeztek a falu színháztermében.
Szabó Gábor iskolaigazgató az ünnepségen elmondta, hogy az iskola hosszú története során számos kihívással szembesült, de mindig kitartott, és ma Vajdaság és akár Szerbia egyik legerősebb iskolájaként tartják számon.
— Az iskola 1785-ben alakult, mindössze két évvel a szabadkai tanítóképző megnyitása után, így az első tanítók is Szabadkáról érkeztek Csantavérre. Kezdetben imaházakban folyt az oktatás, később megalakult a híres Csengettyűs iskola, amely közel száz évig volt iskolaépület. A jelenlegi iskolaépület pedig 1962-re nyerte el mai formáját, amely területén az intézmény részeként a ’70-es években megépült az óvoda is. Azóta az intézmény folyamatosan fejlődik, és stabilan tartja a tanulói létszámot — tette hozzá. Az elmúlt időszak legjelentősebb fejlesztései közé tartozik az óvodai napközi újraindítása, amely 30 év után valósulhatott meg, nagy segítséget nyújtva a helyi családoknak. Emellett tavaly befejeződött az iskolai napközi kialakítása is, amely 60 alsós tanuló számára biztosít délutáni ellátást. Jelenleg 517 diák tanul az intézményben szerb és magyar tagozaton, ahol három magyar osztályra jut egy szerb. Az óvodába 180 gyermek jár, a napközi iránt pedig akkora az igény, hogy várólistát kellett bevezetni. Az elmúlt tíz év statisztikái tükrözik az iskola eredményességét. Az intézményben 95 diplomás szaktanár tanít, ez pedig megmutatkozik a tanulók teljesítményében is: 352 Vuk-diplomás diák, 2150 versenyeredmény, köztük 38 országos díj, valamint számos kiemelkedő siker sportban, zenében és művészetben. Ezekre az eredményekre nagyon büszkék — hangsúlyozta az igazgató.
Juhász Bálint, a tartományi képviselőház elnöke kiemelte, hogy ez az évforduló nem csupán az iskola történetének mérföldköve, hanem a közösség ünnepe is. Mint mondta, a 240 év alatt felhalmozott tudás, hagyomány és elkötelezettség bizonyítja azt az értékteremtő munkát, amely generációkon át formálta Csantavér közösségét. Hangsúlyozta, hogy a tartományi támogatás nem csupán anyagi segítség, hanem egyértelmű üzenet: hiszünk abban, hogy az oktatás Vajdaságban jövőformáló szereppel bír, hogy az anyanyelven való tanulás nemcsak tudást, hanem identitást és önbecsülést is ad. A tanárok, diákok és szülők közös erőfeszítése pedig a közösség jövőjét építi.
Rigó Pál Zsófia, a Magyar Nemzeti Tanács alelnöke hangsúlyozta, hogy az ünnepi alkalmak mindig lehetőséget adnak a pedagógusok elhivatottságának és áldozatos munkájának az elismerésére. Kiemelte, hogy a gyerekeknek átadott tudás és nevelés alapjában befolyásolja a vajdasági magyarság jövőjét, ezért a pedagógusok munkája kiemelten fontos. Éppen ezért az MNT tevékenységének kétharmada az oktatási rendszer támogatására irányul.
Varjú Potrebić Tatjana, az MNT Végrehajtó Bizottságának oktatásért felelős tagja kiemelte, hogy a csantavéri Hunyadi János Általános Iskola már 2011-ben az MNT kiemelt jelentőségű intézményei közé került. Ez a döntés azért született meg, mert a településen a diákok többsége magyar anyanyelvű, így az MNT különös figyelmet fordít az intézmény támogatására. Az iskola nemcsak az általános iskolai oktatást, hanem az óvodai nevelést is magában foglalja, ezért az MNT célja, hogy szavatolja az intézmény zavartalan működését és meghatározó szerepét a magyar oktatásban.
Fényképezte: Kartali Róbert