home 2025. április 26., Ervin napja
Online előfizetés
Hogy jobban megérthessük egymást
2024.12.12.
LXXIX. évf. 50. szám
Hogy jobban megérthessük egymást

A vajdasági magyar politikum és értelmiség mellett egyetemi hallgatók és professzorok is jelen voltak prof. dr. Andrić Edit, az Újvidéki Egyetem Magyar Nyelv és Irodalom Tanszéke tanára Magyar—szerb frazeológiai szótár című kötetének a bemutatóján. Az egyedinek számító tudományos kötet, mely az újvidéki Forum Könyvkiadó Intézet gondozásában jelent meg, hosszú évek kutatásának és munkájának eredménye.

Az Európa Kollégium dísztermében megtartott eseményen jelen volt dr. Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke, Juhász Bálint, a tartományi képviselőház elnöke, Fremond Árpád, a Magyar Nemzeti Tanács elnöke, valamint Ótott Róbert, a Tartományi Kormány alelnöke, tartományi oktatási, jogalkotási, közigazgatási és nemzeti kisebbségi — nemzeti közösségi titkár.

Dr. Pásztor Bálint felszólalásában kitért a kötet jelentőségére, illetve kiemelte az erősödő szerb—magyar kapcsolatok pozitív hatását a tudományra is. A szerzőnek megköszönte a munkáját, mely a nyelvtanulás mellett a vajdasági magyar hallgatóknak is segítséget nyújthat majd a továbbtanulásban.

Brenner János, a Forum Könyvkiadó Intézet szerkesztője ismertetőjében kitért a magyar—szerb viszonylatban egyedinek számító tudományos kötet elméleti, illetve metodológiai felépítésére. A 30 000-nél is több frazeologizmust tartalmazó könyvben az általános szállóigék, közmondások, a vajdasági magyarok nyelvében jelen lévő nyelvi egységek mellett irodalmi művekből származó mondatok, valamint szállóigék is találhatók. Kiemelte a lektorok, recenzensek, illetve szerkesztők munkáját, melyet meg is köszönt.

A kötet szerzőjével, illetve annak egyik szerkesztőjével, prof. dr. Dušanka Zvekić-Dušanović egyetemi rendes tanárral Rajsli Emese beszélgetett. Röviden bemutatta a szerző életét, munkásságát, illetve tudományos pályáját. Kiemelte, a hiánypótló kiadvány az együttélés ápolására is alkalmas lehet.

Prof. dr. Andrić Edit rámutatott, mennyire csekély a frazeológiai szótárak száma, aminek főként az az oka, hogy ezek világnyelvek viszonylatában íródnak. A jelen szótár esetében azonban két kisebb nyelvről beszélhetünk. A nyelvtudás mellett a szerzőnek a nyelv rendszerét, kultúráját, illetve beszélőinek művelődését és hagyományait is ismernie kellett.

Az esemény után a tanárnő lapunknak nyilatkozott.

— A könyvön sokat dolgoztam, az utóbbi öt évben intenzíven, de két évtizede foglalkozom a szerb—magyar frazeológiával. Az évek során konferenciákon mutattam be az erre vonatkozó anyagot, illetve számos tanulmányt is írtam a téma és a felmerülő gondok kapcsán. Hiánypótló könyvről van szó, hiszen még a múlt század ’80-as éveiben történt kísérlet arra, hogy egy szerbhorvát—magyar, magyar—szerbhorvát frazeológiai szótár jelenjen meg. Ez létre is jött a könyvkiadó és a Bölcsészettudományi Kar két kutatóintézetének a kiadásában, de eléggé szerény vállalkozásnak minősült. Nekem már régi vágyam volt, hogy megírhassam ezt a szótárt, hiszen jómagam is kétnyelvű vagyok, kétnyelvű családból származom. Emiatt már kiskorom óta használom a frazémákat magyar és szerb nyelven egyaránt. Sokan beszélik mindkét nyelvet, de nem ismerik jól a frazeológiát, ezért is tartom fontosnak az itt bemutatott kötetet. Azt hiszem, sokan hasznát fogják majd venni, elsősorban a fordítókra gondolok, másodsorban a nyelvet tanulókra is. Emellett mindenkinek ajánlom a könyvet, azoknak is, akik beszélik mindkét nyelvet, de nem járatosak a frazeológia terén, egyúttal pedig a kutatóknak is jó korpuszt tud nyújtani a szótár.

Hozzászólások
Hozzászólások
0
Hozzászólás küldése
1000 karakter áll rendelkezésére
A megjegyzésekben kifejtett vélemények a hozzászólások szerzőinek magánvéleményei, és nem tükrözik az internetes portál véleményét. A megjegyzéseket moderáljuk és jóváhagyjuk az általános szerződési feltételeknek megfelelően.
Támogatóink
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabjuk a tartalmakat és reklámokat, hogy működjenek a közösségi média funkciók, valamint hogy elemezzük a weboldal forgalmát. Bővebben a "Beállítások" gombra kattintva olvashat.
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabja az oldalon megjelenő tartalmat és reklámokat..