home 2025. április 26., Ervin napja
Online előfizetés
Hagyománykutatás és hagyományátörökítés
Szakáll Laura
2024.11.21.
LXXIX. évf. 47. szám
Hagyománykutatás és hagyományátörökítés

Tízéves a szabadkai Gránátalma hímző szakkör

A szabadkai Lányi Ernő Iparos Művelődési Egyesületben tíz éve működik a Gránátalma hímző szakkör Sebők Valéria vezetésével. Az évforduló alkalmából kiállítást rendeztek az egyesület székházában.

Hét aktív tagja van a csoportnak. Az elmúlt évtizedben sok elismerésre tettek szert a kézimunkázók. Több templom számára készítettek oltárterítőket, és megmérettetéseken vettek részt itthon és a környező országokban is.

A jubileumi tárlatot Sutus Áron nyitotta meg. Egy olyan közösség ünnepére jöttünk, amely a ma modernségébe is képes becsempészni, beleálmodni remekeit — emelte ki a Vajdasági Magyar Művelődési Szövetség elnöke.

— A gránátalma ábrázolása a magyar és keresztény kultúrkörben a halhatatlanság, örökkévalóság szimbóluma: mindez tehát együtt mutatja fel a Gondviselőnek és földi helytartóinak végzett önkéntes munkájuk hitét és a kézimunkák és a tudás örökségmivoltát. Hagyománykutatás és hagyományátörökítés — ez kell hogy eszünkbe jusson akkor is, amikor a fonott csipkéről beszélünk. Arról a fonott csipkéről, amely technikával készült öltözködési darabokat az egyiptomi fáraók sírjaiban is találtak. Az a technika, amely sokáig ismert volt egész Európában, s amely a legtovább a szlavóniai magyar falvakban maradt fenn a főkötők, illetve kontykötők formájában. Ám ennek is már több mint száz éve, és bizony, a készítési technikáról nem állt rendelkezésre semmiféle leírás. A Vajdasági Magyar Művelődési Szövetség Plakett díjával, Népi Iparművész címmel és Gránátalma-díjjal kitüntetett és elismert Sebők Valéria vitathatatlan és elévülhetetlen érdeme, hogy harminc évvel ezelőtt elkezdett kísérletezni, és sok száz órai munkával újból felfedezte, újraalkotta ezt a technikát. Azóta alkalmazza ezt a modern öltözködési darabok részeként is. Az előbb említett krepp-papír angyalfigurák készítésének technikája is az ő jóvoltából maradt fenn. Hagyománykutatás és hagyományátörökítés — ennek ünnepére jöttünk itt össze, amikor megcsodálhatjuk az Országos Népművészeti Kiállításokat is megjárt, megannyi díjjal elismert alkotóközösség és egyéni alkotók vert csipke, nemez, gépi hímzés, varrott és vagdalásos technikával készült munkáit, fonott csipkéit, viseletdarabjait.

A tárlatmegnyitón a Lányi Ernő Iparos Művelődési Egyesület Veronika népdalköre lépett fel.

Fényképezte: Szalai Attila

Képgaléria
Hozzászólások
Hozzászólások
0
Hozzászólás küldése
1000 karakter áll rendelkezésére
A megjegyzésekben kifejtett vélemények a hozzászólások szerzőinek magánvéleményei, és nem tükrözik az internetes portál véleményét. A megjegyzéseket moderáljuk és jóváhagyjuk az általános szerződési feltételeknek megfelelően.
Támogatóink
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabjuk a tartalmakat és reklámokat, hogy működjenek a közösségi média funkciók, valamint hogy elemezzük a weboldal forgalmát. Bővebben a "Beállítások" gombra kattintva olvashat.
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabja az oldalon megjelenő tartalmat és reklámokat..