home 2025. április 26., Ervin napja
Online előfizetés
Gondolatok az energiahatékonyságról és az energiabiztonságról
Talpai Lóránt
2025.03.07.
LXXX. évf. 10. szám
Gondolatok az energiahatékonyságról és az energiabiztonságról

Globális felmelegedés, természeti katasztrófák, lég- és vízszennyezés… — mind-mind folyamatosan nagy megpróbáltatások elé állítják bolygónkat. Minderre a megoldás az energiatakarékosság lehet. De miért is fontos, és hogyan tehetünk érte? Szarka László Csaba geofizikus-mérnök, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja, a Professzorok Batthyány Köre energia-munkacsoport elnöke fejtette ki gondolatait.

* Sok-sok tévhitet ismerhettünk meg az energiahatékonyság terén az utóbbi években. Eloszlatná a félreértéseket?

— Az energiahatékonyság a teljes hasznos energia és a teljes energiaráfordítás hányadosa. A mai, nyugati világban azonban az energiahatékonyság fogalma csupán a fogyasztók szintjén használatos. Arról nem szól a fáma, hogy fogyasztói (végfelhasználói) szinten a legkülönfélébb elektromos eszközökre, a közlekedésre és a hőre felhasznált úgynevezett végenergia nem a semmiből, hanem a természetből közvetlenül kinyert, úgynevezett elsődleges (primer) energiából származik, mely átalakítások és veszteségek után jut el rendeltetési helyére. Az energiahatékonyságot az elsődleges energia összetétele (szén, szénhidrogén, víz, atom-, szél- és napenergia stb.), a végenergia szerkezete (mennyi az elektromos-, a hő- és a mozgatási-, azaz a közlekedésienergia-igény) egyaránt befolyásolja. És az is, hogy a végfelhasználói energia szerkezete célszerűen illeszkedik-e a rendelkezésre álló primer energia összetételéhez. Mert ha nem, a fölösleges energiaátalakítások nagymértékben rontanak az általános értelemben vett energiahatékonyságon.


Szarka László Csaba (forrás: akademikus.mtak.hu)

* Ha jól értem, nem mindegy, mivel helyettesítjük az elsődleges energiákat.

— Az elsődleges energiák terén a hagyományos, megbízható energiahordozók helyettesítésének erőltetése olyan energiafajtákkal, amelyek csak időnként és szeszélyesen működnek, a végenergia terén a villamos energia preferálása ott is, ahol kiforrott egyéb megoldások léteznek, már nemcsak az energiahatékonyságot rontja, de az energiabiztonságot is veszélyezteti. A szükségtelen energiaátalakítások (pl. villamosenergia- és hidrogén-előállítás) energiaveszteséget okoznak. Mindeközben arra koncentrálni, hogy a fogyasztót nagyobb energiahatékonyságra sarkallják, félrevezető és álszent. Az energiaválság névvel illetett probléma a nyugati világ sorozatosan és következetesen rossz energiapolitikai döntéseinek következménye. Az Európai Unió a fogyasztónak az energiahatékonyság növeléséért pénzmegtakarításon túlmenően megváltást is ígér („megmenthetjük a Földet”), de az úgynevezett dekarbonizáció révén valójában meg akarja vonni az emberektől a globális energiaellátás négyötödét szolgáltató primer energiafajtákat (a szenet, a kőolajat és a földgázt), és azokat szél- és fotovoltaikus napenergiára akarja lecserélni. A mögöttes indoklás az, hogy a szén és a szénhidrogének működtetésével együtt járó „CO2-kibocsátás” (mely tény) „fenyegeti az éghajlatot” (ami bizonyítatlan). És a deklarált cél 2050-re a Net Zero, a nettó zéró széndioxid-kibocsátás. Nos, a szél- és a fotovoltaikus napenergia az évtizedek óta tartó óriási támogatások ellenére a globális primerenergia-fogyasztáshoz még mindig mindössze 3 százalékkal járul hozzá. Vajon hogyan és mikorra lesz ebből 100%? Sehogy és sohanapján.

* Mi lehetne az optimális megoldás a jövőt illetően?

— A primer energia összetételének az elérhető leghatékonyabbnak kell lennie. Minden más megoldás pazarlást okoz. Ugyanezt a jólétet a lehető legkevesebb energiafelhasználással akkor érhetnénk el, ha az energiaellátást egyre hatékonyabb forrásokra alapoznánk. Az úgynevezett energiaberuházáshoz viszonyított energianyereség (Energy Return of Investment, EROI) megmondja, hogy a különféle erőművek megépítéséhez szükséges energia hányszorosát lehet az élettartamuk során kinyerni. Az atomerőmű körülbelül 80-szoros, a vízerőmű nagyjából 50-szeres, a szén és a szénhidrogén (földgáz és kőolaj) 20—40-szeres EROI-t tesz lehetővé. Az EROI-érték 20 felé tornázásával az emberiség a XXI. század elején eljutott a globális jólét küszöbére. Mivel a szél- és a fotovoltaikus napenergia energianyeresége csekély (10 alatti), ráadásul ha szél- és napenergia-alapon úgynevezett hidrogéngazdaságot működtetnénk, az EROI körülbelül 3-ra esne vissza. Ez az érték a középkorra volt jellemző. A jólét nyilvánvalóan csak egy szűk elitre korlátozódna. Hangsúlyozva, hogy a fogyasztóktól ma elvárt energiahatékonyság-növelés egy részének lehet pozitív hozadéka (a fogyasztói pazarlás mérséklése által), az energiabiztonság veszélyeztetése joggal idézi elő az emberek haragját Európa-szerte. Kis hatékonyságú, ráadásul hullámzó, sőt szeszélyes energiaféleségekre alapozni a gazdaság és a társadalom működtetését egyenértékű a civilizáció felbomlasztásával.


Az energiahatékonyságot a teljes elsődleges energiaellátástól a teljes végfogyasztásig vezető láncolat minden elemén kellene érvényesíteni (Ábra forrása: https://energyeducation.ca/encyclopedia/Primary_energy)

* A rendkívül sokat emlegetett és időnként túlzásba vitt zöldenergia is jó megoldás lehetne, vagy éppen ellenkezőleg: kevésbé hasznos?

— Az oly divatos zöldátállás valójában a szakadék felé visz. Látott-e már valaki olyan szél- és fotovoltaikus naperőművet, amelyet szél- és napenergiából állítottak elő? Senki sem látott ilyet, ilyen nincs. Azért nincs, mert a szélerőműhöz szükséges rengeteg beton, acél és műanyag előállításához megbízható energiahordozók szükségesek. És az ásványinyersanyag-szükséglet is tetemes: a szélerőmű-generátorok erős mágneseihez és a napelemtáblák különleges anyagaihoz felfokozott bányászat kell, melyet szintén energia működtet. A világ szén- és szénhidrogén-fogyasztása ma (is) nagyrészt az értelmetlen pazarlás miatt nő: az elektromos energia iránti igényt mesterségesen gerjesztik, és a villamosenergia-termelést arra alkalmatlan, szeszélyes rendszerekkel képzelik el. Az informatika energiafogyasztásában bekövetkezett növekedés viszont globálisan önmagában nagyobb, mint a nap- és a széleredetű villamosenergia-termelés összesen. A szén- és a szénhidrogénkészletek ugyan végesek, de hatalmasak. Sokkal tovább kitartanak annál a néhány évtizednél, mint amennyi az atomenergia-felhasználás általánossá tételéig kell. És az atomenergia (atommaghasítás) ezer éveken át képes az emberiség biztonságos energiaellátására. Addig pedig talán még az atomfúziós energiatermelés is megvalósul.

Hozzászólások
Hozzászólások
0
Hozzászólás küldése
1000 karakter áll rendelkezésére
A megjegyzésekben kifejtett vélemények a hozzászólások szerzőinek magánvéleményei, és nem tükrözik az internetes portál véleményét. A megjegyzéseket moderáljuk és jóváhagyjuk az általános szerződési feltételeknek megfelelően.
Támogatóink
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabjuk a tartalmakat és reklámokat, hogy működjenek a közösségi média funkciók, valamint hogy elemezzük a weboldal forgalmát. Bővebben a "Beállítások" gombra kattintva olvashat.
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabja az oldalon megjelenő tartalmat és reklámokat..