
A kisbabák intelligenciájának fejlesztése a legkorábbi időszakban elkezdhető. Az ehhez szükséges kellékek egy része már minden háztartásban megtalálható, és egyáltalán nem költséges. Összeállításunkban a beszédkézség, a ritmusérzék, a mozgáskoordináció és a humorérzék fejlesztését segítő otthoni eszközöket mutatjuk be.
Brumm-brumm
A beszédtanulás folyamatának alapeleme a hangok utánzása. A kismama vagy az apuka bármilyen plüss állatfigurával eljátszhat, sőt ebbe a játékba akár a nagyszülők vagy az idősebb testvérek is bevonhatóak. A beszédkézséget egy egyszerű papírdoboz is fejlesztheti, ha abba ki-be pakoljuk a játékokat, és leíróan elmeséljük a babának, hogy pontosan mit is csinálunk.
Lics-locs
A vízzel való tudatos ismerkedés is fontos szerepet játszik a pici fejlődésében. Ezt a játékgyártók is nagyon jól tudják, éppen ezért sok drága játékot fejlesztettek ki, amely pancsolás közben szórakoztatja a legkisebbeket. Tudni kell azonban, hogy a babák akár egy műanyag zacskóval is remekül eljátszanak a kádban, ezért nem érdemes rögtön bevásárolni ezekből a drága játékokból.
A vár, ha vár
Az építőkockák jó hatással vannak a humorérzék kialakulására. A kicsik élvezik az általuk — sokszor „kemény” munkával — felépített kockavárak lerombolását. Ezzel nemcsak logikai készségük, hanem anyagismeretük is fejlődik.
Zene fülünknek?
Sok anya nem örül a lábatlankodó csemetének a konyhában, pedig ott rejlenek az igazán érdekes játékszerek. Ha erős az idegzetünk, adjunk a gyermek kezébe egy-két fakanalat és néhány rossz lábast, amelyet kedvére ütögethet. A lábason való zenéléssel ugyanis fejlődik a ritmusérzéke, a mozgáskoordinációja és a kézügyessége is.