
A sportpszichológia rejtelmeiről tartottak előadást a Szekeres László Alapítvány szervezésében Szabadkán. A SzekerEST elnevezésű programsorozat részeként dr. Klinovszky Andrea sportpszichológiai szakpszichológust látták vendégül. A sportolás olyan fontos aspektusaiba tekinthettek be az érdeklődők, amelyek a tévéképernyőn biztosan nem észrevehetők, mégis jelen vannak az élsportolók mindennapjaiban. De nem csak az élmezőnyben észlelhető a stressz, a monotonitás vagy az önbizalomhiány.
Dr. Klinovszky Andrea nem csak az élsportra helyezte a hangsúlyt, elmondta, hogy a hobbiszinten sportolókban is előjöhet az emberben olyan gát, amelyet nem tud csak úgy átugrani.
— Versenyhelyzetben bárhol meg tud mutatkozni, ahol van bármilyen tét. Ha az ember próbál kihozni magából valamit, a maximumra törekszik. Csapatsportoknál is ez érvényes, akárcsak egyéniben. Természetesen elsősorban versenysportokban szokott a sportpszichológusnak igazán nagy szerepe lenni, hiszen akkor megvan a motivációs szint is.
A résztvevők megismerhették a sportpszichológia fogalmát, hogy mivel foglalkoznak a szakértők, és azt is, hogy kikkel dolgoznak a mindennapokban. Betekintést kaptak a munkafolyamatokba, az intő jelek megjelenési körülményeibe, melyek arra utalhatnak, hogy egy sportoló sportpszichológiai szempontból felkészületlen.
— Gyakori szokott lenni az önbizalomhiány, a teljesítményszorongás, a figyelem- és koncentrációs zavarok, illetve panasz szokott lenni az is, hogy a sportoló úgy érzi, hogy amit a pályán kell neki kihoznia, az valahogy nincs meg fejben. Ha jön egy váratlan helyzet, az annyira kibillenti, hogy a teljesítménye alulmarad.
Példák által mindenki számára érthetővé váltak a fentebb említett esetek. Ilyen például a jól ismert Luis Suárez 2014-beli kitiltása a világbajnokságról. Számtalan kép és cikk követte a botrányt, melyet sportpszichológiai ismeretek segítségével már tisztábban láthat az ember. Nem minden a fizikai erőléttől függ.
— Tudományos szempontból most már kimutatták, hogy 50:50%. Fontos, hogy valaki mennyire rátermett az adott sportágban, milyen a fizikuma, hogy biológiailag milyen adottságokkal rendelkezik. A stratégiai részben, hogy mennyire sikeresen tudja elsajátítani a sportágnak az alapmozgáskészletét. Viszont a másik fele teljes mértékben az, hogy mi zajlik a fejében. Megeshet, hogy fejben történik egy törés, és hiába kitűnően mutatkozik az edzéseken, téthelyzetben beáll a lefagyás. Egyre nagyobb szerepe van annak, hogy valaki mentálisan mennyire felkészült. Egy híres úszónő mondta, hogy edzésen 90:10 arányban a fizikummal foglalkoznak többet, de versenyhelyzetben ez megfordul, és az elme sokkal nagyobb szerepet kap.
A sportpszichológia sportszerű, fizikai aktivitást végző embereknek a személyiségét, annak fejlesztését és az ehhez kapcsolódó visszatükrözését foglalja magában. Mire van szüksége az embernek, hogy jobban teljesítsen a pályán? A bajnokok pszichológiai jellemzői közé tartozik a koncentráció, a csapásokkal való megküzdés képessége, de a szorongás hatékony kezelése is. Ahhoz tehát, hogy valaki sikeres sportkarriert fusson be, nem elég egy erős kar és a jó kondíció, fejben is a pályán kell lenni, és ebben egy sportpszichológus kiváló segítséget nyújthat.
A szerző felvételei