home 2024. április 26., Ervin napja
Online előfizetés
Dave Grohl és csapata Budapesten
Zvekán Péter
2017.04.03.
LXXII. évf. 13. szám
Dave Grohl és csapata Budapesten

Dave Grohl napjaink egyik legszerethetőbb rockszupersztárja. Nemcsak amiatt kedveljük, amit zeneileg nyújt, hanem a karaktere miatt is. Az interjúkban nem nagyzol, még mindig két lábbal áll a földön, és sokszor mesél a gyerekeiről is, hiszen három kislány boldog édesapja.

Többször is láthattunk a YouTube-on olyan videókat, amelyekben bizonyította, hogy a rocksztár is ember. Egy alkalommal éppen a stúdióban felvételezett egy szólórészletet a gitárján, aminek közepén a kislánya odabújt hozzá, és azt súgta a fülébe, hogy: apa, én ezt már unom, gyerünk haza! Dave teljes nyugalommal kérte tőle, hogy még egy kicsit legyen türelemmel, nemsokára vége. Mert, ugye, a gyerekei szemében ő elsősorban apu, és nem egy világhírű előadó.

Pályafutása eléggé összetett. Jómagam akkor találkoztam a nevével, amikor a Foo Fighters együttes egyre sikeresebb lett. Ám kiderült, hogy munkássága ennél lényegesen régebben kezdődött. Hozzám hasonlóan a legtöbben énekes-gitárosként ismerik, pedig dobosnak sem utolsó! A zenei pályáját ugyanis egy olyan „kis zenekarocskában” kezdte, mint a Nirvana. Bizony, én is meglepődtem, amikor szembesültem ezzel a ténnyel. A csapatnak meglehetősen tragikus története van. Mint tudjuk, éppen kezdett ismertté válni, éppen kezdtük dúdolni az olyan dalokat, mint a Come as You Are, az About a Girl vagy a Smell Like Teen Spirit, amikor az énekes örökre otthagyta a csapatot. 1994. április 5-én Cobain máig tisztázatlan körülmények között öngyilkos lett a seattle-i házának garázspadlásán. Állítólag közben az R.E.M. Automatic for the People című albumát hallgatta. A holttestre csak három nappal később talált rá egy villanyszerelő. Nos, így ért véget a Nirvana.

Dave viszont folytatta, 1994-ben megalapította a Foo Fighters nevű zenekart, mely azóta nagyon sikeres lett, és közben a kaliforniai Queens of the Stone Age nevű rockegyüttesben is sokszor láthattuk, hallhattuk vendégelőadóként.

Visszatérve a Foo Fightersre: először is mit jelent a neve? A foo fighter kifejezést a II. világháborúban használták a pilóták, méghozzá az azonosítatlan repülő tárgyakra. A zenekar, mint már említettem, 1994-ben alakult meg, és a következő évben már ki is adta a saját nevét viselő debütáló anyagát. Ezután további hét nagylemez következett. A fiúk sikerét jól bizonyítja, hogy az eddig megjelent nyolc albumuk a világ csaknem összes országában arany- és platinalemez lett, emellett tizenegy Grammy-díj és négy Brit Awards-díj büszke tulajdonosai, nem mellesleg pedig korongjaikból eddig több mint 25 millió fogyott el. Kitartó munkájuknak és az olyan slágereiknek köszönhetően, mint az Everlong, a Monkey Wrench, a My Hero, a Learn fo Fly, az All my Life, a Best of You, a The Pretender, a Walk vagy a Something Nothing, megkerülhetetlen zenekarrá váltak, mely a legnagyobb fesztiválokra kap meghívást, illetve rengeteget turnézik.

A budapesti koncerttel kapcsolatban tudni kell, hogy jegyet előbb csak a hivatalos rajongói klub tagjai vásárolhattak, és csak utánuk kapott lehetőséget az őket kedvelő „egyszerű” zeneszerető ember. A koncertre a Papp László Budapest Sportarénában kerül sor június 26-án, 20 órai kezdettel.


Nyitókép: Musiccrowns.org

Hozzászólások
Hozzászólások
0
Hozzászólás küldése
1000 karakter áll rendelkezésére
A megjegyzésekben kifejtett vélemények a hozzászólások szerzőinek magánvéleményei, és nem tükrözik az internetes portál véleményét. A megjegyzéseket moderáljuk és jóváhagyjuk az általános szerződési feltételeknek megfelelően.
Támogatóink
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabjuk a tartalmakat és reklámokat, hogy működjenek a közösségi média funkciók, valamint hogy elemezzük a weboldal forgalmát. Bővebben a "Beállítások" gombra kattintva olvashat.
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabja az oldalon megjelenő tartalmat és reklámokat..