Az idén 377 külhoni óvoda adventi, karácsonyi ünnepi eseményét karolta fel a Rákóczi Szövetség. A szervezet 169 felvidéki, 20 kárpátaljai, 176 erdélyi, 11 vajdasági és 1 horvátországi óvodát, óvodai csoportot támogatott annak érdekében, hogy a karácsonyi készülődés minél szebb és tartalmasabb lehessen a külhoni magyar óvodás gyermekek számára.
A Rákóczi Szövetség kiemelten fontosnak tartja, hogy a magyar iskola választásában és ezáltal a magyar megmaradásban kulcsszerepet betöltő óvodákat segítse és az ott dolgozó pedagógusok munkáját megbecsülje, megköszönje. A pályázaton 50 000 forint keretösszegű támogatást igényelhettek az óvodák, melyből a karácsonyi ünnepkörhöz kapcsolódó tevékenységet valósíthattak meg: kézműves-foglalkozást, mézeskalácssütést, adventi koszorú készítését, betlehemes játékot vagy bábfoglalkozást.
topolyai óvodások
Az adventi időszakot az iskolaválasztási kampány szempontjából a Rákóczi Szövetség kiemelt időszaknak tekinti, ezért ajándékozással igyekszik ráirányítani a szülők figyelmét arra a fontos döntésre, amelyet majd a tavasszal kell meghozniuk, hogy milyen tannyelvű iskolába írassák a szülőföldjükön az iskolakötelessé váló gyermeküket. Csáky Csongor, a budapesti székhelyű Rákóczi Szövetség elnöke elmondta, a pályázat célja, hogy szebbé tegyék a gyermekeknek ezeket a heteket, hogy legyen alkalom a szülőknek, nagyszülőknek is összejönni. Emellett arra bátorítja az óvónőket, ilyenkor vessék fel az iskolaválasztás kérdéséhez kapcsolódó fontos témát is.
topolyai óvodások
— Az óvodák különféle kisebb-nagyobb közösségi eseményekre pályázhattak. Az összegből a mézeskalácssütéshez szükséges dolgokat, kézműveseszközöket, egy-egy óvodába meghívott programtartónak a költségeit és egyebeket tudtak elszámolni. Ezzel is próbálunk hozzájárulni a külhoni magyar közösségek adventi időszakához, hogy ez minél szebb legyen, minél több emberi kapcsolat létesüljön, és természetesen a pici gyerekek kerüljenek ilyenkor is a középpontba, ezzel együtt pedig a magyar megmaradás is.
topolyai óvodások
A pályázaton a vajdasági óvodák, óvodai csoportok közül a többi közt Zenta, Magyarkanizsa, Nagybecskerek, Kishegyes, Kupuszina, Torda és Topolya óvodái szerepeltek sikeresen.
A Rákóczi Szövetség pályázatára a zentai Hófehérke Iskoláskor Előtti Intézmény minden évben jelentkezik, két óvónő az idén is élt ezzel a lehetőséggel — számolt be lapunknak Gedošević Valéria, az intézmény igazgatója. Mint mondta, törekednek a néphagyományok tovább örökítésére, mivel az fontos az identitás megőrzése céljából. Ezt az új alapprogramhoz való csatlakozás után is szem előtt tartják. Az idén a pályázat eszközeinek köszönhetően a betlehemezést építették be a nevelő-oktató munkába. Mint kiderült, a gyerekek nagyon élvezték a műhelymunkát, és igazi kellemes hangulatot teremtettek az óvónők a csoportban.
topolyai óvodások
Tordán, a Desanka Maksimović Iskoláskor Előtti Intézményben egy kiscsoport és egy nagycsoport működik, összesen 21 gyermek jár ide. Ott is sikerrel pályáztak, karácsony előtt készítenek majd mézeskalácsot. Pálinkás Erzsébet óvónő mesélte el, hogy egy kis műhelymunkát terveznek, melyen a szülők is részt vesznek, felelevenítve a karácsonyi hagyományokat, az ünnepi szokásokat.
— Van egy cukrász anyukánk, ő elvállalta, hogy kisüti a mézeskalácsokat, ezután összejövünk, és a gyerekek meg az anyukák közösen díszíthetik ki e süteményeket a karácsonyfájukra. Ezenfelül karácsonyi és asztaldíszeket is készítünk majd, mert színes papírra is pályáztunk. A műhelymunka után lesz egy kis társalgás, éneklés, élménymesélés az előző karácsonyról. Azt tervezzük, hogy így töltenénk el ezt az időt a szülőkkel együtt, hogy a szeretet ünnepét minél szebben és jobban átéljük.
topolyai óvodások
A topolyai Bambi Iskoláskor Előtti Intézmény is minden évben jelentkezik a Rákóczi Szövetség pályázatára, különféle műhelymunkákkal. Tavaly az ünnepi terítéket mutatták be a gyerekeknek, elmondva, miért kerül az asztalra a fonott kalács mellett a dió, az alma, a fokhagyma és a méz. Akkor a községből mintegy száz gyermek vett részt a rendezvényen. Fényszárosi Fekete Tímea igazgatónő kiemelte, van egy óvónői csoportjuk, a Tündérrózsa, mely a magyar hagyományok ápolását tűzte ki célul. Hangsúlyozta, kiváló az együttműködésük a Rákóczi Szövetséggel, az iskola-előkészítős gyerekek minden évben kapnak meséskönyvet és iskolatáskát. Sokszor arra is lehetőségük nyílt, hogy az óvónők ellátogassanak Szegedre, az óvónők éves találkozójára.
zentai óvodások
A topolyai intézménynek 13 épülete van, összesen 756 gyermekkel, közülük 245 magyar ajkúval, akik jövőre kezdik az iskolát. Az idén a Gorica ovi Alma csoportja pályázott erre a lehetőségre, és az adventi ünnepek jegyében kézműves-foglalkozásokat tartottak.
— A Mikulással kezdtük, hiszen papír-Mikulásokat készítettünk, majd következett a Luca, Luca-búzát ültettünk a gyerekekkel, utána karácsonyi képeslapokat, valamint karácsonyfadíszeket is csináltunk, az utóbbiakat a község karácsonyfájára akasztottuk fel a gyerekekkel — számolt be Fekete Edit óvónő. — Így nem csupán a gyerekeknek szereztünk élményt, hanem a közösség felé is nyitottunk, és valamilyen szinten minden topolyai kapott egy kicsit a jóból. Közben a gyerekekkel arról beszélgettünk, mit miért csinálunk. Karácsonyig egyébként még a szülőkkel is szervezünk egy műhelymunkát, amikor a pályázaton elnyert eszközökből készítünk majd minden család számára egy-egy asztaldíszt — tette hozzá az óvónő.
zentai óvodások
A pályázaton túlmenően a Rákóczi Szövetség az idén is mintegy 20 000 magyarul beszélő óvodás kisgyermeknek ajánl fel egy apró ajándékot: mesekönyvet édességcsomaggal kiegészítve. A szülőket levélben szólítják meg, melyben megpróbálják ráirányítani a figyelmet a magyariskola-választás fontosságára.
— Bízunk abban, hogy így azokat is sikerül megerősíteni a magyariskola-választásban, akiket egyébként nem is kell ebben különösebben bátorítani, de mindenkinek fontos a megerősítés. Akik pedig haboznak, vagy még nem döntötték el ezt a kérdést, mert például vegyes házasságban élnek, vagy valamilyen más okból, azokat arra szeretnénk bátorítani, hogy ezt a fontos és nagyon helyes döntést hozzák majd meg a tavasszal, az iskolai beiratkozás idején. Hogy ne féljenek a magyar nyelvet, a magyar iskolát, a magyar jövőt választani, hiszen meggyőződésünk, hogy egy vajdasági család esetében is a többlettudás, a többletnyelv, a többletkultúra ismerete a magyar iskolában érhető el.
A 20 000-ből Vajdaságba megközelítőleg 1400 könyv és ajándék érkezik, melyet az iskoláskor előtti korú gyerekeknek e hónap folyamán kézbesítenek — tette hozzá a Hét Napnak nyilatkozva Csáky Csongor.