Richard Chamberlain
Kilencvenévesen ment el a Tövismadarak, a Sógun és a Pokoli torony sztárja, aki megannyi ikonikus szereppel vált világhírűvé. Március 29-én, szombaton hawaii otthonában hunyt el, miután komplikációk léptek fel korábbi agyvérzése után. Március 31-én lett volna kilencvenegy éves.
Szalai Attila rajzai
1934-ben született középosztálybeli családban a kaliforniai Beverly Hillsben. Koreában teljesített katonai szolgálatot 1956-tól két éven át, majd miután hazatért — őrmesterként — elkezdett dolgozni a színészi karrierjén. A ’60-as években egy tévésorozatban, a Dr. Kildare-ben tűnt fel címszereplőként. A sorozatot az NBC és az MGM készítette közösen, a főcímzenét pedig maga Chamberlain énekelte. Abban az időben slágerlistákon szerepelt ez a dal. Ezután indult nála a kosztümös filmek, sorozatok, drámák korszaka. Megszemélyesítette Augustus császárt, Monte Cristo grófját és a vasálarcost is. Egy meglepő fordulattal a kor legnépszerűbb katasztrófafilmjébe, a Pokoli toronyba is beválogatták, így modern környezetben is újra láthatta a közönség. Olyan sztárokkal dolgozott együtt, mint Paul Newman, Faye Dunaway vagy Steve McQueen. Talán a James Clavell regényéből készült Sógunt és a Tövismadarakat ismeri legjobban a vajdasági közönség, ezekért egyébként elképesztő mennyiségű díjat és kritikai elismerést is bezsebelt. A Sógun a feudális Japánban játszódott, és a korszak legnézettebb minisorozata lett — ennek hatására valóságos Japán-reneszánsz kezdődött szerte a világon, de legfőképp az USA-ban. A Tövismadarak a másik fontos állomás az életében, a Magyar Televízió is szívesen ismételte. Az egy pap és egy nő szerelmének története nálunk is elképesztő sikert aratott. Robert Ludlum kémregényének eredeti televíziós változatában, A Bourne-rejtélyben is láthattuk, illetve számos krimiben, drámában és kalandfilmben játszott. Legutóbb a néhai David Lynch Twin Peaksjének harmadik évadjában tűnt fel.
Chamberlain személyisége mindig nagyon vonzó téma volt a nők körében — leginkább hősszerelmes szerepei miatt, illetve azért, mert rendkívül jóképű volt —, valamint a pletykalapok számára is: különösen miután egy 2003-beli önéletrajzi írásában vallotta be először, hogy meleg. Ezt egyébként a bulvársajtó már évtizedekkel korábban is többször megszellőztette, ami nem csoda, mivel nem igazán sikerült titokban tartania a magánéletét. Richard Chamberlain minden idők egyik legnagyobb közönségkedvence volt, akire a közönség gyakran úgy hivatkozott, mint a minisorozatok királyára.
Val Kilmer
A megannyi kasszasiker sztárja hatvanöt évesen hunyt el. Gégerákkal küzdött, melyből orvosai szerint jó időre felépült, majd kiújultak a panaszai. Icemanként a Top Gunban, de a kultikus vígjátékban, a Top Secretben is láthattuk, illetve ő formálta meg Jim Morrisont a The Doorsban, Oliver Stone életrajzi filmjében. Simon Templarként ő volt az egyik modern Angyal, emellett Bruce Wayne-ként is láttuk a Mindörökké Batmanben.
Val Edward Kilmerként született 1959-ben Los Angelesben, svéd anya és texasi apa gyermekeként. Tehetsége viszonylag korán megmutatkozott, felvették a Juilliard főiskolára, dráma szakra. A Broadwayn népszerű darabokban tűnt fel Sean Penn vagy például Kevin Bacon mellett, majd jött az első hatalmas mozisiker, a Top Secret című paródia 1984-ben. A már említett filmek után Michael Mann Szemtől szemben című mesteri akciófilmjében kapott fontos mellékszerepet Al Pacino és Robert De Niro oldalán.
Nehéz személyiség volt, a szakmán belül többen is úgy emlékeztek rá, mint a sztárra, akit egy időben „divat volt utálni”, mivel állítólag narcisztikus és mogorva, sőt arrogáns természete volt. 2015-ben diagnosztizálták gégerákkal, ezután a kemoterápia következett, valamint számos műtét. Jelentős szerepe ezután már csak a Top Gun: Maverickben volt.
Val Kilmer életéről Val címmel dokumentumfilm is készült, melyben a betegséggel folytatott küzdelmét mutatták be.