
Nem először hallunk a Colossal Biosciences nevű cégről. Két éve írtam róla, akkor a gyapjas mamut feltámasztásán munkálkodott, most ismét a tudományos világ figyelmének középpontjába került. Ezúttal nem akármilyen fajt, hanem a Trónok harcából is ismert óriásfarkast keltette életre, bár egy kicsit korai volna máris kihúzni azt a kihalt fajok listájáról.
Az óriásfarkas nem az egyetlen állat, melyet a 2021-ben alapított és jelenleg 130 tudóst foglalkoztató Colossal vissza akar hozni a kihalásból. A listáján szerepel még a gyapjas mamut, a dodó és a tasmán tigris is. A cég a múlt hónapban már meglepte a tudományos közösséget azzal a hírrel, hogy gyapjasmamut--DNS-t ültettek egerekbe, így hozva létre gyapjas egereket, egy kiméra lényt a mamut hosszú, aranybarna szőrzetével és felgyorsult zsíranyagcseréjével, melynek a hideghez való alkalmazkodásban volt szerepe.
Fotó: Colossal Biosciences
A cég mostani „alkotása” az angolul direwolf néven emlegetett faj, melyet a Trónok harca rajongói rémfarkasként ismerhetnek, magyarul óriásfarkas (Aenocyon dirus), nem egy mesebeli lény, hanem nagyon is valóságos (volt). Körülbelül 125 000 éve jelent meg Észak-Amerikában, és 10 000 évvel ezelőttig, az utolsó jégkorszak végéig uralta a területet. Mire mi, emberek elkezdtünk letelepedni, már eltűnt a föld színéről, mivel a specializált vadászok hatalmas állatokra, például a mamutra és az 1600 kilogrammot is elérő, ma élő bölények ősére vadásztak. Amikor ezek a nagyvadak kihaltak, a nagy testű rémfarkasok is eltűntek. Erőteljes állkapcsával, robusztus testfelépítésével és a ma élő szürke farkasnál nagyobb méretével kiérdemelte a nevet, mely még ma is borzongással tölti el a fantasyrajongók szívét.
Fotó: Gemini
A tudósok 45, genetikailag módosított petesejtet hoztak létre, melyeket hagytak embriókká fejlődni a laboratóriumban. Ezeket két béranya, főként egészségük és méretük miatt kiválasztott kopókeverék méhébe ültették be. Mindkét anyában megfogant egy-egy embrió, és teljesen kifejlődött. 2024. október 1-jén a béranyák megszülték Romulust és Remust. Néhány hónappal később a Colossal megismételte az eljárást, és 2025. január 30-án megszületett Khaleesi. Romulus és Remus, a most hat hónapos rémfarkaskölykök már ebben a fiatal korban csaknem 120 cm hosszúak, 36 kilogramm a súlyuk (eredetileg akár 180 cm-re és 110 kilogrammosra is megnőhettek, ám ezt a méretet most valószínűleg nem fogják elérni). Rendkívül figyelmesek, tartják a távolságot, és visszahúzódnak, ha valaki közeledik. Még az a gondozójuk is, aki születésük óta neveli őket, csak egy bizonyos közelségig érhet hozzájuk, mielőtt Romulus és Remus megriad és elvonul. Egyáltalán nem a háziasított kutyákra jellemző viselkedést mutatnak, hanem vad, kölyök farkasokként reagálnak.
Születésük óta egy 2000 hektáros ökológiai rezervátumban élnek az Egyesült Államok egy olyan helyén, amelyet a Colossal titokban tart. A 2000 hektárt 3 méter magas kerítés veszi körül, és tartalmaz egy kisebb, 2,4 hektáros területet állatorvosi klinikával, extrém időjárási körülmények esetére menedékkel és természetes odúkkal, ahol a farkasok kielégíthetik igényüket a biztonságos visszavonulásra. Állandó állatorvosi személyzet vigyáz az állatokra. A farkasokat marha-, ló- és szarvashússal, valamint májjal és más belsőségekkel etetik, kiegészítve kölyöktáppal. Amikor elválasztották őket, a húst pépesítve szolgálták fel — ez hasonló ahhoz a részben emésztett húshoz, amelyet az anya visszaöklendezve etet a kölykeivel. Most a táplálékot egészben kapják, hogy a farkasok úgy téphessék szét, ahogy vadászat során tennék. Eddig nem öltek meg semmilyen kis, élő zsákmányt, mely esetleg bemerészkedett a területükre. A Colossal csapata igyekszik minden részletet gondosan megtervezni, ezért reméljük, nem kerülünk bele egy Jurassic Park film folytatásába.