Február 26-án megnyitották a Határ, ami nem választ el című népviselet-kiállítást a Vajdasági Horvát Művelődési Intézet épületében. A vándorkiállítás Zentáról indult, a szabadkai helyszín pedig a második megállója. A bajai Türr István Múzeum és a szabadkai Magyar Tannyelvű Tanítóképző Kar is közreműködött a kiállítás létrehozásában, a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet ugyanis ezzel a két intézménnyel együttműködve valósítja meg a Határ, ami nem választ el / Granica koja spaja nevű IPA—Interreg-projektumot.
A program egyik célja régiónk kulturális sokszínűségének bemutatása, kulturális programok közös megvalósítása a kisebbségi intézményekkel, a multikulturalizmust hangsúlyozva, egymás kultúráját elfogadva. Ennek alapján jött létre ez a kiállítás, mely öt vajdasági nemzeti kisebbség — horvát, ruszin, román, szlovák és magyar — hagyományos viseletét mutatja be.
Kormányos Katona Gyöngyi, a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet igazgatónője is köszöntötte a vendégeket, majd elmondta, mivel az elmúlt időszakban szépen együtt tudott működni néhány kisebbségi intézet itt Vajdaságban, szeretnék bekapcsolni a szlovák, a horvát, a ruszin és a román intézeteket is ebbe a pályázatba. Így született meg ez a kiállítás, melyet az ősszel Nagybecskereken, a következő év februárjában pedig Újvidéken tekinthetnek meg az érdeklődők.
— Ennek a kiállításnak a szimbolikus jelentése azonkívül, hogy megmutatjuk a multikulturalizmust, még az is, hogyan tudunk itt egymás mellett toleranciával, békében, barátságban élni. A kölcsönös együttműködést is erősítjük, és azt, hogy különbözik a nyelv, de a kultúránk közös. És ez a közös kultúra mint közös nyelv összeköt bennünket — hangsúlyozta Kormányos Katona Gyöngyi.
Tervben van még egy nagyobb folklórfesztivál, ahol nemcsak kiállítás keretében, hanem mindenki a saját kultúráját bemutatva ismertetné, milyen népi, kulturális hagyományokkal büszkélkedhet. Ez május 24-én lesz Zentán, a kis zsinagóga termében.
Martina Čeliković, a Vajdasági Horvát Művelődési Intézet igazgatónője is köszöntötte a jelenlévőket. A kiállítás helyszínét úgy jellemezte, hogy szerény, de szívében mégis nagy. Külön hangsúlyozta, hogy mennyire fontos megőrizni az örökségünket.
— Könnyű ma azt mondani, hogy gazdag örökségünk van, és hogy elődeink sokat alkottak. De megőrizni, népszerűsíteni, nyilvánosan bemutatni nehezebb — emelte ki.
A megnyitót Nádai Katalin és Bajić Ines énekjátéka tette ünnepélyesebbé.
A kiállítás az elkövetkező két hétben tekinthető meg, és szeretettel várják az érdeklődőket minden munkanapon 9 és 14 óra között.
Fényképezte: Tóth Zsuzsanna