A Vajdasági Magyar Művelődési Intézet a Hétköznapi hősök elnevezésű, Kárpát-medencei szintű kutatóprogram zárórendezvényeként projektbemutató napot tartott. Az esemény keretében a diákok egymásnak is előadták a kutatási eredményeiket, amit a felkért szakértők véleményeztek.
A Vajdasági Magyar Művelődési Intézet a budapesti Emberi Erőforrások Minisztériumának támogatásával vesz részt a Hétköznapi hősök — Írjunk történelmet elnevezésű, Kárpát-medencei szintű programban. A program fő célja Vajdaságban is a helyi cselekvésre ösztönzés, egy-egy közösség közeli és távoli múltjának feltérképezése, olyan egykoron élt, illetve ma is élő személyek és cselekedeteik azonosítása, bemutatása, akik/amelyek példák lehetnek közösségük számára. További cél a diákok és az őket segítő tanárok, helytörténészek bevonása az értékgyűjtő mozgalomba, ezáltal a Vajdasági Magyar Értéktár adatbázisának gazdagítása.
A szabadkai csoport Bajmok képviseletében a szervezőkkel
A kutatási témák alapján a diákok és mentoruk életutakat vizsgáltak: olyan embereket — településvezetőket, tanítókat, papokat, iparosokat, gazdákat, művelődésben dolgozókat, hagyományápolással foglalkozókat —, akik maguk láttak hozzá valami olyan új dolognak a létrehozásához, amelyet a helyiek még ma is becsülnek, jónak tartanak. Mivel értékmegőrző, értékmentő munkáról van szó, a csoportok feltérképezik a cselekvéseket előidéző okokat — mi ösztönözte az embereket, hogy valami maradandót alkossanak: a jobbítás, a felzárkózás, a modernizáció, a gazdasági fejlődés igénye; hogyan született a jobbító ötlet, és hogyan tette meg az ötlet gazdája a kezdeti lépéseket, hogyan talált szövetségeseket a cél megvalósításához. Az előző pályázati körök tapasztalatai szerint a családfakutatásból is érdemes kiindulni, hiszen az még nagyobb motiváló erő, ha a diákok esetleg a saját felmenőik között találnak olyan jelentős személyeket, akik az egész közösség számára példaértékűek lehetnek.
Diákok és szervezők
A projektum megvalósítására a szervező olyan pedagógusokat, helytörténészeket kért fel, akik saját településükön vállalták, hogy egy három-négy fős diákcsoporttal lebonyolítják a kutatást, adatközlőket keresnek fel, és eredményeikről írásos beszámolót készítenek. A munkákat felkért szakértők véleményezték: dr. Szőke Anna néprajzkutató, óvodapedagógus és Máriás Endre újságíró, a Magyar Szó főszerkesztő-helyettese. Egymásnak is prezentálták a tevékenységüket, továbbá a tárgyjutalom mellett közös kiránduláson, értékőrző úton vettek részt. A Zentai Csata Emlékkilátóba és a Reél csokimúzeumba látogattak el.
— Nagyon fontos, hogy a fiatalok élményszerűen tanuljanak, terepen is megtapasztalva saját kulturális, szellemi értékeiket, mert tőlük várjuk el a közeljövőben, hogy felelősségteljesen gondolkodjanak, felnőttkorukban is a közösségért cselekedjenek, és ne mellékes dologként tekintsenek a hagyományápolásra, értékmentésre, értékmegőrzésre, a nemzeti, szellemi kultúra ápolására. Az idei évben négy települést vontunk be a projektumba, két bácskait és két bánátit, Magyarcsernyét, Muzslyát, Hajdújárást és Szabadkát. Munkájukat a Vajdasági Magyar Értéktár honlapján, a Diákértékőrök címszó alatt is megjelentetjük ebben az évben — nyilatkozta Kormányos Katona Gyöngyi, a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet igazgatója.
Máriás Endre és Szőke Anna, valamint a magyarcsernyei csoport
A hajdújárási Petőfi Sándor Általános Iskolából Schell Klára tanárnő mentorálásával a következő diákok vettek részt a munkában: Deák Denisz, Baka Hugo, Varga Alexa, Vas Zsófi (1. csapat), Tshunkam Alex, Losonc Ede, Szalma Dávid (2. csapat).
A szabadkai Ivan Goran Kovačić Általános Iskola tanulói Kántor Erika tanárnő vezetésével Bajmok települést képviselték: Dolinszky Sára, Dubicsánac Lara, Pecka Emma (3. csapat).
A muzslyai Szervó Mihály Általános Iskolából Gyurity Erzsébet tanárnő három diákot készített fel: Juhász Inez, Bodó Zalán, Süveg Zita (4. csapat).
A magyarcsernyei Petőfi Sándor Általános Iskolából Bacsik Lőrinc Natália tanárnővel Csányi Alex, Hegyközi Ádám és Lőrik Emma érkezett (5. csapat).
A pályázat megvalósulását a magyarországi Emberi Erőforrások Minisztériuma támogatta.
Csoportkép a zentai városháza oszlopcsarnokában
A muzslyai tanulók
A hajdújárásiak két csoportja mutatkozott be
A Zentai Csata Emlékkilátóban
Szemlélődés a városháza tornyából
A Vajdasági Magyar Művelődési Intézet felvételei