home 2025. április 25., Márk napja
Online előfizetés
Vajdasági tojásdíszítők — Húsvéti előkészületek Délvidéken
2025.04.11.
LXXX. évf. 15. szám
Vajdasági tojásdíszítők — Húsvéti előkészületek Délvidéken

A húsvét nemcsak a keresztény világ legnagyobb ünnepe, hanem a népi hagyományok és a kézműves mesterségek éltetésének is fontos időszaka. Erről tettek tanúbizonyságot a három délvidéki településen megszervezett képzés résztvevői.

A Hagyományok Háza vajdasági hálózata három egyesülettel – a Bezdáni Hidak Polgárok Csoportjával, a padéi Takáts Rafael Magyar Kultúrkörrel és a péterrévei Tisza Mente Közművelődési és Népművészeti Egyesülettel – karöltve szervezett az adott településeken két-két alkalomból álló hagyományos tojásdíszítési technikákat bemutató képzést március 22-29-e között.


Fotók: Hagyományok Háza Hálózat

A kurzus menetrendjét igen szorosan állították össze: a tojásfújás helyes technikájának elsajátításával kezdődött, ezt követően elkészítették a levélrátétes tojásokat. Az egybegyűltek jól kihasználták a rendelkezésükre álló időt: amíg a tojások hagymahéjas vízben főttek, addig a résztvevők viasz és lúdtoll használatával gömöri mintákkal díszítették a kifújt tojásokat. A megfestésük és a viasz leolvasztása után tértek rá az íróka használatára, amellyel csodálatos gyimesi mintázatú hímeseket készítettek.

A második találkozón – már ismerve az írókázás technikáját – piros-fekete dobronaki hímesek kerültek ki a szorgos kezek alól, a padéi alkalmon a tojás drótozásának technikáját is megtanulhatták a jelenlévők. Az eseményeken nemcsak a helyiek vettek részt, hanem a környező településekről is érkeztek érdeklődők.  

Az oktatók – Boja Patyi Sarolta tojásfestő Népi Iparművész, Kapitány Mátájsz Sarolta tojásfestő, Torjai Zita Katalin tojásfestő, dr. Tóth-Glemba Klára tojásfestő Népi Iparművész és Vas Krisztina tojásfestő – szakértelméről és remek felkészültségéről vall az elkészült sok-sok szemet gyönyörködtető hímes tojás.

A szervezők célkitűzései a program során teljes mértékben megvalósultak, hiszen a tojásdíszítés alapjainak bemutatása mellett a különböző technikákat, táji sajátosságokat és az ezekhez kapcsolódó hagyományokat is sikerült bemutatni. A találkozók és a képzési alkalmak a közösségek összetartását erősítették, miközben a résztvevők együtt élvezhették az ünnepi készülődést és a kreatív alkotás örömét. A képzés elején az érdeklődők az oktatók, a végén a résztvevők munkáiból rendezett alkalmi kiállítást is megtekinthették.
Hagyományok Háza Hálózat

Hozzászólások
Hozzászólások
0
Hozzászólás küldése
1000 karakter áll rendelkezésére
A megjegyzésekben kifejtett vélemények a hozzászólások szerzőinek magánvéleményei, és nem tükrözik az internetes portál véleményét. A megjegyzéseket moderáljuk és jóváhagyjuk az általános szerződési feltételeknek megfelelően.
Támogatóink
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabjuk a tartalmakat és reklámokat, hogy működjenek a közösségi média funkciók, valamint hogy elemezzük a weboldal forgalmát. Bővebben a "Beállítások" gombra kattintva olvashat.
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabja az oldalon megjelenő tartalmat és reklámokat..