home 2024. május 06., Ivett napja
Online előfizetés
Vajdasági Magyar Művelődési Intézet: a hittel épített tartóoszlop
Tóth Lívia
2023.12.20.
LXXVIII. évf. 51. szám
Vajdasági Magyar Művelődési Intézet: a hittel épített tartóoszlop

Zentán 2001 januárjában helyezték el a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet alapkövét a magyar kultúra napja alkalmából, majd 2003. május 31-én szentelték fel a magyar kormány támogatásával készült épületet.

A Magyar Nemzeti Tanács 2005-ben, Vajdaság Autonóm Tartomány kormánya pedig 2008-ban vált alapítójává a tevékenységében egész Vajdaságra kiterjedő regionális intézménynek. A magyar nemzeti kisebbség kulturális örökségének és élő kultúrájának megőrzésére alapított Vajdasági Magyar Művelődési Intézet működését 2005-től számítják, vagyis ebből a szempontból az idén lett nagykorú.

A VMMI fő feladatkörei közé tartozik a vajdasági magyar kulturális örökség teljességre törekvő közgyűjteményének őrzése, katalogizálása, digitális mentése és elérhetővé tétele. Megalapítása óta missziójának tekinti egy digitális platform működtetését, mely 2006-tól a www.adattar.vmmi.org oldalon volt elérhető, majd a www.vamadia.rs oldalon újult meg.

A székház meglétének 20. évfordulója alkalmából ünnepi összejövetelt szerveztek, melyen számos vendég között jelen volt Kovács Elvira, a Vajdasági Magyar Szövetség alelnöke, Szakállas Zsolt, a Tartományi Kormány alelnöke, Rigó Pál Zsófia, a Magyar Nemzeti Tanács alelnöke, Sárközi István, az MNT Végrehajtó Bizottságának elnöke, Czegledi Rudolf, Zenta község polgármestere, Sutus Áron, a Vajdasági Magyar Művelődési Szövetség elnöke, Tóth Vilmos, a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet építő-tervezője.

Az alkalmi műsor kezdetén ft. Nagy József esperesplébános áldotta meg az épületet, majd a Pro Urbe díjjal kitüntetett zentai Mécsvirág együttes — Verebes Krnács Erika, Baráth Hajnal Anna és Zsoldos Ervin — a szülőföld erejéről, szeretetéről és az identitás fontosságáról szólt a költészet és a zene nyelvén.

Az egybegyűlteket elsőként Szakállas Zsolt, a Tartományi Kormány alelnöke köszöntötte, kiemelve, az intézetben nagyon fontos szerteágazó, értékteremtő és értékmentő munkát végeznek.

— Az itt dolgozók feladatai közé tartozik nemzeti kultúránk kutatása, dokumentálása, bemutatása, szakkönyvtárak és internetes adatbázisok kialakítása és működtetése, szakmai képzések szervezése, információk szolgáltatása, a kulturális értékek bemutatása, hagyatékok feldolgozása. Az intézet munkatársai folyamatosan nyomon követik, mi történik a Vajdaságban, a terepen, odafigyelnek az egyesületek munkájára, segítik a működésüket, megválaszolják a kérdéseiket. A tartományi titkárság képviselőjeként elmondhatom, hogy a lehetőségek szerint továbbra is támogatni fogjuk az itt zajló tevékenységet, programokat, mert a VMMI közösséget formál, fiatalokat nevel és példát mutat — mondta Szakállas Zsolt.

A jelenlévőkhöz szólt Sárközi István, a Magyar Nemzeti Tanács Végrehajtó Bizottságának elnöke, majd bemutatták a Vajdasági Magyar Digitális Archívum népszerűsítését szolgáló rövidfilmet és oktatófilmet, melyet az adai Pro Media Studio készített.

A Magyar Nemzeti Tanács és a Nemzetpolitikai Államtitkárság támogatásának köszönhetően 2019-ben fejeződött be a most elérhető digitális archívum honlapja, mely azóta folyamatos fejlesztés alatt áll. A COVID időszakában nem volt lehetőség bemutatni a megújult digitális platformot a nyilvánosság előtt, 2023-ban pedig a fejlesztésben ismét egy nagyobb beruházás történt a Magyar Nemzeti Tanács támogatásával és a Studiopresent szakmai közreműködésével.

A Vajdasági Magyar Művelődési Intézet székháza Zenta városképének egyik jellegzetes épületévé vált. A mai kiállítással az intézet munkatársai az épületet megálmodó, kivitelezését segítő embereknek, odaadásuknak kívántak emléket állítani.

A fotódokumentum-kiállítást Kormányos Katona Gyöngyi, a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet igazgatója mutatta be és nyitotta meg. Beszéde kezdetén Wass Albert Előhang című művének egy részletét olvasta fel, mely 2003. május 31-én is elhangzott a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet épületének megszentelése, megáldása alkalmából, Kovács Frigyes színművész tolmácsolásában, mgr. Hajnal Jenő intézményalapító kérésére.

— Húsz évvel ezelőtt a vajdasági magyar kultúrát megtartóerőként megélők, a nagyot álmodók, a varázslók ellenszélben, hittel varázsoltak tartóoszlopot közösségünkben. Az idő a hittel építkezőket igazolta, azokat az embereket, akik értékmentésben és értékteremtésben az itt élő közösséget szerették volna erősíteni. Ismételten Wass Albert gondolatait idézve: „Az a dolgom, hogy hidat építsek a múlt és a jövendő között. És hogy ennek a hídnak a pilléreibe beleépítsek mindent, amit a múltból a jövendőbe átvinni érdemes.” A Vajdasági Magyar Művelődési Intézet épülete valóban hidat képez múlt és jövő között, az itt folyó tevékenység átível korokon, köszönve azoknak a hittel álmodóknak, akik érezték a vajdasági magyarság dokumentációs központjának létjogosultságát, ők pedig: mgr. Hajnal Jenő intézményalapító, Dudás Károly, a Vajdasági Magyar Művelődési Szövetség egykori elnöke, Pirityiné Szabó Judit, a Nemzetpolitikai Államtitkárság főosztályvezető asszonya (korábban a Határon Túli Magyarok Hivatalának Főosztályvezetője) és főtisztelendő Nagy József esperesplébános. A hittel álmodókat, a varázslókat segítette a 2000-es évek első felében a katolikus egyház, a zentai önkormányzat, Magyarország Kormánya, minden időkben a két alapító: a Magyar Nemzeti Tanács és Vajdaság Autonóm Tartomány kormánya, valamint a Vajdasági Magyar Szövetség, Pásztor István elnök úrral az élen — hangsúlyozta Kormányos Katona Gyöngyi. Ezután hozzátette még: — Kevés olyan felemelő érzés van az életben, mint amikor közösségben, bensőséges légkörben, meghitt hangulatban, bizakodva és egymást bátorítva ünnepelhetünk. A mai jubileum méltó pillanata annak a magyar közösségnek, mely újra és újra tanúbizonyságot tesz az itt- és megmaradás szándékáról, tettrekészségéről. Köszönöm az előző intézményvezetőknek és az intézet egykori és jelenlegi munkatársainak is, hogy segítenek a hídépítésben, amely gazdagít és bölcsebbé tesz bennünket. Álljunk meg egy-egy pillérnél, mely utat mutat, további erőt és hitet ad a tisztánlátásban. Ha jönne újabb szél, azt elfújni nem tudjuk, de befoghatjuk, hogy vigye a hajónkat előre, vagy forgassa a malmaink kerekét.

A kiállítás megvalósításához Hajnal Jenő és Gergely József, a Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium képzőművészet szakos hallgatói fényképeikkel járultak hozzá, valamint az összeállításhoz a Vajdasági Magyar Digitális Archívum fotótárából, sajtóanyagából is merítettek.

A műsor a VMMI zenélni, énekelni tudó munkatársainak fellépésével fejeződött be, majd felvágták a születésnapi tortát.

Képgaléria
Hozzászólások
Hozzászólások
0
Hozzászólás küldése
1000 karakter áll rendelkezésére
A megjegyzésekben kifejtett vélemények a hozzászólások szerzőinek magánvéleményei, és nem tükrözik az internetes portál véleményét. A megjegyzéseket moderáljuk és jóváhagyjuk az általános szerződési feltételeknek megfelelően.
Támogatóink
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabjuk a tartalmakat és reklámokat, hogy működjenek a közösségi média funkciók, valamint hogy elemezzük a weboldal forgalmát. Bővebben a "Beállítások" gombra kattintva olvashat.
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabja az oldalon megjelenő tartalmat és reklámokat..