
A Szabadkai Városi Múzeumban méhviasszal írott húsvétitojás-készítő műhelymunkát szerveztek Vass Krisztina népi játszóházvezető irányításával.
A résztvevőknek különleges élményben volt részük, hiszen hagyományos népi technikával készíthették el húsvéti tojásaikat. A múzeum termében buzgón serénykedtek a jelentkezők, a jó hangulatú műhelymunkán igazán kreatív alkotások születtek.
A tojások felületét először mértanilag pontos, szimmetrikus részekre kellett osztani, majd kezdődhetett a minta tervezése.
— A mai nap folyamán a tojásírást fogjuk megtanulni, írókával. Mindenkinek lesz saját írókája, és melegített viasszal írjuk meg a tojást. Miután ezzel megvagyunk, jön a festés, majd a viasz leolvasztása. A viaszolt rész tojáshéjszínű marad. Ez a technika az egyik legősibb eljárás, már az avar korból származó leleteken is találtak ilyen viasszal írt tojásokat. Szeretnénk minél több emberhez eljuttatni ezt az eljárást, mely nálunk, Észak-Bácskában nem volt hagyományos, de úgy gondolom, mivel ez egy népi technika, mindenki tanulja meg, és adja tovább a gyerekeinek — emelte ki Vass Krisztina.
A kész tojásokat ecetes vízzel törölgették át, hogy eltávolítsák róluk az esetleges zsírt, mely a kezükről ragadhatott rá, majd kihűlt festékes vízben megszínezték őket, természetesen pirosra. Miután a tojások megszáradtak, kezdődhetett a viasz eltávolítása, melynek következtében a kirajzolódó minta tojáshéjszínű maradt.
A későbbiekben Horváth Andor néprajzkutató, a múzeum gyakornoka az állandó néprajzi tárlaton kiállított régi hímes tojásokat mutatta be.
— A mai műhelymunkán nem annyira a tojásokat fogom bemutatni, inkább néhány szót szólok a tojások történetéről, a szokásokról, miért, hogyan alakultak ki. Manapság a húsvéti tojások nagyon tarkák, mindenféle szimbólumok, kiscsibék, nyuszik, vannak rajtuk, de igazából az első húsvéti tojás piros színű volt. Ez szimbolizálta a felkelő napot, egy új kezdetet. Maga a tojás az újjászületést jelképezte, a kereszténység előtti időszakban is ismerték a rómaiak, görögök, állítólag még az avarok is használták a különféle díszített tojásokat. Amit érdemes nálunk, Vajdaságban kiemelni, hogy nemcsak katolikus, hanem pravoszláv szokások is vannak, például ilyen tipikus szokás a tojáskoccintás. Voltak szépítkezési szokások is, a lányok piros tojást törtek a mosdóvízbe, megmosták az arcukat, hogy szépek legyenek — osztotta meg velünk Horváth Andor.
Fényképezte: Miskolci Krisztina