
A Suliszínház Fesztivál muzslyai elődöntőjén legalább 100 általános iskolás diák mutatkozott be, a magyar nyelven tanulók mellett azok is felléptek, akik anyanyelvápoló csoportokban tevékenykednek.
A megmérettetésnek a Vajdasági Magyar Pedagógusok Egyesülete a szervezője, de a szórványok szórványában az anyanyelvápolók munkája is nagyon fontos. Lukács Gabriella, a VMPE elnök asszonya elmondta, az idén huszonöt éve, hogy útjára indították ezt a mozgalmat.
— Az első Suliszínház Fesztivál negyed évszázada Erzsébetlakon volt, és mindez a Vajdasági Magyar Pedagógusok Egyesülete által Takarics Róbert szervezésében kezdődött. Ott láttuk, szükség van arra, hogy a gyerekek amit egész éven keresztül tanulnak az anyanyelvápolás-órákon, megmutassák a nagyközönségnek. Legyen bátorságuk, akaraterejük feljönni a színpadra, győzzék le a félelmet, és adják elő, amit tudnak. Természetesen nem könnyű feladat ez a szerb tagozaton tanuló gyermekeknek, de megszólalnak, fellépnek egy icipici jelenettel, megörvendeztetnek minket. Ez nagy előrehaladásnak számít, és én vallom, hogy ezeknek a szemlék, ahol a gyermek színpadra lép akár egy vers elmondásával vagy a műsorban való részvétellel, az önbizalmát erősítik. Ez az alapköve a magyar nyelv tanulásának, valamint az állandó, odaadó munkának az eredménye — nyugtázta a VMPE elnöke.
A magyarittabéi alsósok a színpadon
A zsűri tagja volt az újvidéki Jódal Rózsa, a nagybecskereki Jenovay Lajos, valamint a magyarkanizsai Mácsai Mónika, aki elmondta, nagy élvezettel nézte a produkciókat.
— Nagyon megérintett a mai délután. Részben a részt vevő csoportok száma miatt érzek így, mert döbbenetes, hogy mennyien foglalkoznak fölkészítőként azzal, hogy beavassák a színház rejtelmeibe a gyerekeket. Másrészt nagyszerű látni, milyen hihetetlen energia jelenik meg abban, hogy a nem magyar anyanyelvű gyerekek ilyen szépen beszélnek magyarul. Ami pedig a magyar anyanyelvű gyerekeknek a fellépését illeti, náluk a színházi részt látom erősnek és nagyon gazdagnak — nyilatkozta Mácsai Mónika.
A módosi kiscsapat
A muzslyai Kósa Zoltán a titeli anyanyelvápolókkal foglalkozik.
— A Vajdasági Magyar Pedagógusok Egyesületének köszönhetően jómagam is bekapcsolódtam az anyanyelvápoló munkába, és egy kolléganővel együtt dolgozom a titeli csoporttal. Az egyik jelenetet kevés próbával alakítottuk ki, viszont A kis fenyő című darabot a múlt év vége óta gyakoroltuk. Gond az, hogy nem nagyon tudnak magyarul a gyerekek, van, aki csak néhány szót sajátított el, de mivel szeretnék megtanulni a nyelvet, mi most azon fáradozunk, hogy a maximumot hozzuk ki belőlük. Valójában kevés a havi három-négy alkalom, amikor találkozhatunk a csoport tagjaival, de amit lehetett, megadtuk nekik, hogy jól sikerüljön a szereplésük. Természetesen a lámpalázat le kell küzdeni, és jó lesz minden. Ahol gyakorolunk, ott a körülmények nem a legjobbak, nincs színpad, hiányzik a nagyobb mozgástér, ezért amikor egy ilyen nagyobb térben vannak, akkor egy kicsit elvesznek. De mindent megtesznek, hogy megfelelő legyen a fellépésük.
A muzslyai negyedikesek
A nezsényi gyerekek állandó résztvevői a Suliszínház Fesztivál muzslyai elődöntőjének. A megmérettetésre Mirčić Ábel Kornélia készítette fel őket.
— A csoport neve a Nezsényi hősök. Azért választottuk ez az elnevezést, mert eljutottak a színdarabbal Muzslyára, a Sulifesztre. Nyolcan vannak az idén, én októberben vettem át az anyanyelvápolás oktatását, és akkor egy kicsit változott a létszám, és új gyerekek is bekapcsolódtak. Nezsényben a felső tagozaton csak szerb nyelvű tanítás létezik, ezért ez az anyanyelvápolás nagyon sokat számít nekik, mert az anyanyelvük, a tudásuk, az otthoni tudásszintjük fejlesztéséhez járul hozzá. Az a szerencse, hogy a családokban otthon beszélnek magyarul, vagyis van alaptudásuk, és így nem olyan nehéz velük a munka. Persze akad közöttük, aki otthon nem tanul magyarul, és az anyanyelvápoláson próbálja ezt bepótolni. Nagy örömmel jöttek, mert itt olyan közösséggel találkoznak, amelynek a tagjaival magyarul beszélhetnek, nyugodtan megszólalhatnak az anyanyelvükön, barátkozhatnak, ismerkedhetnek. Már vannak ismerőseik az előző évekből, és ezt a barátságot szeretnék tovább kamatoztatni, bővíteni.
A muzslyai Szervó Mihály Általános Iskolából három osztály készült egy-egy kis produkcióval. A negyedikeseket Fárbás Edit tanítónő vezette.
— Büszke vagyok a IV/4. osztály tanulóira, akik összesen 11-en vannak, 10 fiú és 1 lány. Tavaly október 10-én volt az iskolánkban a gyermekhét keretében egy tematikus nap, és akkor a szülők segítségével készítették el ezeket a gyönyörű kosztümöket. Ezért úgy gondoltuk, a Suliszínház Fesztiválon olyan színdarabbal lépünk fel, ahol ezeket a görögös kosztümöket fel tudjuk használni. Egyben köszönetet mondok a szülőknek, hogy besegítettek a díszlet létrehozásába is. A diákok nagyon gyorsan elsajátították a darab szövegét, és nagyon okosan, bátran játszottak. Az azonban kiderült, hogy még gyakorolni kell, főleg a hangos, tiszta kiejtést. Mivel továbbjutottunk, további próbákkal készülünk a döntőre, hogy ott is sikeresek legyünk — hallottuk a tanító nénitől.
A Suliszínház Fesztivál döntőjét Kispiacon rendezik meg, ahol a muzslyai elődöntőről a magyarittabéi, a bókai, a módosi, az ürményházi, valamint a három muzslyai csapat is részt vesz.
Jelenet az ürményházi tanulók előadásából
Bókai gyerekek mókája
Továbbjutók csoportképe (Lukács Áron felvételei)