home 2024. december 11., Árpád napja
Online előfizetés
Szeptember 7-e
Martinek Imre
2024.09.07.
LXXIX.. évf. 36. szám
Szeptember 7-e

Ezen a napon hunyt el 1954-ben szülővárosában, Sopronban Heimler Károly rendőrfőkapitány, a Soproni Városszépítő Egyesület elnöke, a Soproni Szemle megalapítója.


Sopron — 2023. december 31.

Polgári családban született, 1877. október 18-án. Jogi tanulmányait Budapesten, Pozsonyban és Kolozsvárott végezte. Hazatérése után (1902-től) szülővárosának több jeles hivatali posztját (a városi rendőrség al-, illetve főkapitánya, a polgármesteri hivatal jegyzője…) is betölti, 1914-től pedig három évtizeden keresztül elnöke a Soproni Városszépítő Egyesületnek, mintegy a várost s a benne élő polgárokat szolgáló „jó politika, alkotó támogatója”.

A soproni idegenforgalom nagyon sokat köszönhet neki, jóformán ő indította el. Az ő ötlete volt, hogy a város naponta minden feladott levelével hívta a látogatókat. A borítékon lévő városkép alatt ez a szöveg állt: „Jöjjön Sopronba, Magyarország legegészségesebb városába!” (külső hivatkozás: szivk.hu) Heimler Károly indította útjára — 1937-ben — a máig élő várostörténeti folyóiratot, a Soproni Szemlét, melynek hét éven át volt főszerkesztője.

A mai Károly-magaslati Kilátó* felépítése, határozottságának, aktív alkotó szellemének köszönhető. Ő szorgalmazta a környék természeti értékeinek feltárásában jeleskedő, Sopronhoz kötődő tudósok életének, munkásságának bemutatását, amely végül 1998-tól valósult meg. Nevéhez fűződik a Muck Kilátó (Muck Endre /1851-1925/ emlékére) és a Printz-pihenő (Printz Ferenc /1844-1920/ emlékére) létesítése.


Sopron /ornamentika a Printz-pihenőn, részlet/ - 2023. december 31.

*Az 1930-as évek első felében végre adottak voltak a hosszú ideje vajúdó terv megvalósításának anyagi és akarati feltételei. A munkálatok megkezdését sürgette az is, hogy a fából készített kilátó életveszélyessé vált, le kellett bontani. A terv megvalósulásában a legtöbbet, a városszépítő egyesület elnöki tisztét 1914-től ellátó Heimler Károly (1877—1954) vállalta magára, a mindig jelentkező kételkedőkkel, ellenzőkkel szemben, a jól átgondolt, a közösség érdekeit, a jövőt szolgálva. Az egyesület „a megfelelő elképzelések beszerzésére 1933 végén tervpályázatot írt ki. Ennek nyertese dr. Winkler Oszkár (1907—1984) soproni építész lett. A fatorony bontása után, a három zárt emelettel, fogadó- és két kilátószinttel rendelkező, csaknem 21 méter magas épület — vagyis a Károly-magaslati Kilátó — meglepően gyorsan, 1935 őszére készült el. A nagyközönség számára ugyan megnyitották, az ünnepélyes avatást azonban csak a következő évben, 1936. június 14-én rendezték meg. „Sopron tornyát” Heimler Károly vette át.


Sopron /Károly-magaslati Kilátó/ - 2023. december 30

A vonatkozó életrajzi és szakmai adatokat Sopronban, a helyi Károly-magaslati Ökoturisztikai Látogatóközpont egyik emeleti emlékszobájában jegyezhettük fel. Heimler Károly élete végéig hű maradt a Városszépítő Egyesület fő céljaihoz. Vagyonának nagy részét közérdekű célra hagyta.

Fényképezte: Martinek Imre

Hozzászólások
Hozzászólások
0
Hozzászólás küldése
1000 karakter áll rendelkezésére
A megjegyzésekben kifejtett vélemények a hozzászólások szerzőinek magánvéleményei, és nem tükrözik az internetes portál véleményét. A megjegyzéseket moderáljuk és jóváhagyjuk az általános szerződési feltételeknek megfelelően.
Támogatóink
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabjuk a tartalmakat és reklámokat, hogy működjenek a közösségi média funkciók, valamint hogy elemezzük a weboldal forgalmát. Bővebben a "Beállítások" gombra kattintva olvashat.
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabja az oldalon megjelenő tartalmat és reklámokat..