
Topolyán, a művelődési ház kiállítótermében három napon át tekinthették meg az érdeklődők A Szakkör nevű szakcsoport kézimunkáit. A kiállítást ünnepélyes keretek között nyitották meg. A középhaladó makramé- és quillingszakkörök felépítéséről, működéséről, elkészített munkáiról Mészáros Csilla, a topolyai Sinkovics József Műszaki Szakközépiskola szaktanára, foglalkozásvezető számolt be részletesebben.
— A Kodály Zoltán Magyar Művelődési Központ keretében a Kaláris asszonykórus tagja vagyok, az idén pedig emellett két szakkört is vezettem a központon belül. Az egyik a makramé-középhaladó-, a másik a quillingszakkör volt. Ezt a programot az anyaországi Nemzeti Művelődési Intézet indította el közösség- és művelődésépítés céljából. Vajdaságban Magyarkanizsán található a központunk, de számos településen tartanak foglalkozást. A képzések ötfős csoportokban húsz szakköri alkalommal folynak. Általában ősszel, októberben kezdődnek el, a kézimunkákat pedig júliusi határidővel kell elkészíteni, mi ezeket most előbb befejeztük. Ami az alkotásainkat illeti, a makramé-középhaladócsoportban úgynevezett zsinórfonalat használtunk, 3 és 5 millimétereset, s ebből leginkább használati tárgyakat, például hátizsákot, bambuszfüles táskát, mobiltartó táskát, kanapéra helyezhető tárolót, mandalát, felfüggeszthető vázát készítettünk.
Mészáros Csilla és Morvai-Rácz Richárd felvételei
Egyes tárgyakhoz nemritkán többhetes munkára volt szükség. Az aktuális időszakra készülve pedig megjelentek a tulipánok, illetve a hímes tojások is. A hímes tojásokkal egyébként külön is foglalkoztunk A tojásfestés táji sajátosságokkal nevű szakkör keretében, amikor más-más vidékek sajátos tojásai készültek el. Tavaly a Nemzeti Művelődési Intézet húsvéti fotópályázatán első helyezést értem el, a húsvét apropójából pedig különböző mintákat dolgoztunk fel. A bánáti, szőregi tojások sajátosságait követve sárga-piros-fekete alapú tojások is készültek. A quillingben inkább fali díszeket készítettünk, így tavaszi virágok, lepkesziluettek jelentek meg a kiállított anyagok között. A legnagyobb munkánk egy háromdimenziós képkompozíciónk volt. Sokakat elragadott az alkotói munka öröme, mely számomra is külön elégedettség. A foglalkozásra való jelentkezéskor valójában nem is létezik korhatár: a quilling esetében már a gyermekek is kivehetik részüket a munkából, a makramét viszont a zsinórfonal durvasága miatt inkább a felnőtt korosztálynak ajánljuk. Itt nem is a korosztály, hanem az idő és a kitartás a lényeges. Minden héten előírások szerint kell teljesítenünk a munkákat, melyek A Szakkör nevű weboldalon is elérhetők. Remélhetőleg hamarosan újabb témájú szakkör keretében tudunk foglalkozni az érdeklődőkkel.