home 2024. május 03., Tímea napja
Online előfizetés
Művészeti találkozás egy délvidéki magyar indiánnal
Martinek Imre
2023.07.01.
LXXVIII. évf. 26. szám
Művészeti találkozás egy délvidéki magyar indiánnal

Ismételten visszatértünk Budapest Belvárosába. Nevezetesen az S4 néven ismert Háló Közösségi és Kulturális Központba, ahol ezúttal (folyó év június 29-én) Fujkin István horgosi származású, Kanadában élő képzőművész alkotói munkásságával találkozhattunk.

Ajánló: „Én nem játszom egyetlen hangszeren sem. / Viszont minden hangszeren — látok.”

(Fujkin István)

Testközelből, pontosabban egy hangulatos/interaktív könyvbemutató formátumában, mely megnyilvánuláshoz a szerző mellett Péter László (1958) székelykevei származású grafikusművész és Varga Lilla (1991) budapesti író és költőnő is hozott néhány szakmai és emberi véleményt, markáns gondolatot. A FELHŐ(n) JÁRÓ című kötet 2020-ban látott napvilágot az újvidéki Forum Könyvkiadó Intézet gondozásában (a Tartományi Művelődési, Tömegtájékoztatási és Vallási Közösségi Titkárság, a Magyar Nemzeti Tanács, valamint a Bethlen Gábor Alap támogatásával), tartalmát illetőleg pedig Fujkin István (1953) teljes alkotói munkásságát hivatott összefoglalni.


Varga Lilla

„Ujjammal követem lelkem térképén, megtett utak porába kövesedett lábnyomaim. Vágy-szülte akaratok tették vállamra kezüket egykoron és maradtak mellettem csendes biztatással, amikor nyugtalan felhő(n) járó lelkemet széles, nagy szelek görgették magukkal. Mások lábnyomait bejárva, mások lábnyomain túllépve, masszív zordfalak arcára megigézően feltáruló ajtókat rajzolni. Küszöbén belépve, csillagporkertek gyümölcseit megízlelni, sokszínű virágait csokorba szedni az alkotás oltárára. Ujjammal követem lelkem térképén, felhő(n) járó utak porából visszamosolygó lábnyomaim” vallja könyvének epilógusában. Mindemellett érdemes elidőzni a kötet előszavát megelő(lege)ző szerzői sorok fölött is, melyekben egyszerre mond köszönetet a benne hívőkben és a benne kételkedőkben.


Péter László

„Érdemes figyelmet fordítani a sajátos, mással össze nem téveszthető zenei ihletésű alkotásaira, amelyekkel korábban már kiemelkedő zenekarok, zenészek (LGT, Edda, Skorpió, Török Ádám, Balázs Fecó, Kormorán, Benkó dixieland band, Papp Gyula, Lajkó Félix, Ütött kopott angyal) lemezborítóin lehetett találkozni. Alkotásai megjelentek a Galaktika, IPM, NTT, Búvár borítóin is. Kanadai alkotói évei fontos mérföldkövei a majdan épülő »Metronom« zenei múzeum szobortervei és a kortárs indián zene, valamint a hagyományos indián kultúra és szakralitás ihlette »kékbagoly« ciklus” — olvashattuk egyébként a fővárosi esemény szervezői által már hetekkel korábban szétküldött meghívókban.


Fujkin István

Majd elérkezett a várva várt találkozás pillanata is. A beszélgetés moderátora a hazahúzó délvidéki gyökerekkel bíró Schön György (1961) volt, aki — mintegy ráadásként — két megzenésített verset is előadott. Önnön énekhangját teljessé tevő autentikus gitárjátékkal. Az elsőt Sziveri János (1954—1990), a másodikat pedig Tóth Árpád (1886—1928) költőnk gazdag opusából választva. 

Fotóink a helyszínen készültek.


Variációk mesterfokon — (élet)műelemzés Schön György (jobbról) moderálásán keresztül

Fényképezte: Martinek Imre

Hozzászólások
Hozzászólások
0
Hozzászólás küldése
1000 karakter áll rendelkezésére
A megjegyzésekben kifejtett vélemények a hozzászólások szerzőinek magánvéleményei, és nem tükrözik az internetes portál véleményét. A megjegyzéseket moderáljuk és jóváhagyjuk az általános szerződési feltételeknek megfelelően.
Támogatóink
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabjuk a tartalmakat és reklámokat, hogy működjenek a közösségi média funkciók, valamint hogy elemezzük a weboldal forgalmát. Bővebben a "Beállítások" gombra kattintva olvashat.
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabja az oldalon megjelenő tartalmat és reklámokat..