home 2025. április 25., Márk napja
Online előfizetés
Minimális eltiltás: sok vagy kevés?
Tóth Tibor
2025.02.26.
LXXX. évf. 9. szám
Minimális eltiltás: sok vagy kevés?

Nem csitulnak a hullámok az olasz világelső teniszező, Jannik Sinner eltiltása körül. A háromszoros Grand Slam-győztes megállapodott a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökséggel (WADA), és elfogadta a három hónapos eltiltásra tett javaslatot, a riválisok azonban úgy vélik, a világelsővel kivételeztek a döntéshozók. 

Az olasz játékos vérében a nyáron, az Indian Wells-i mestertornán kevesebb mint 1 milliárdod grammnyi klosztebol nevű tiltott szert találtak, melynek a százszorosa sem idézett volna elő teljesítménynövekedést. A Nemzetközi Teniszintegritási Ügynökség (ITIA) vizsgálata kimutatta, hogy Sinner szervezetébe véletlenül került be az anyag, miután a csapatához tartozó fizioterapeuta megvágta az ujját, és sérült testrészét a tiltott szert tartalmazó spray-vel fújta be, mely masszírozás közben bekerült Sinner szervezetébe. Az ITIA a teniszezőt nem tette felelőssé a történtekért, és eltiltást sem szabott ki rá. Az ügy azonban ekkor még nem zárult le, mert szeptember végén a WADA a svájci székhelyű nemzetközi Sportdöntőbíróságnál fellebbezett az ITIA döntése ellen, és egytől két évig terjedő eltiltást kért az olasz játékosra.

Időközben a bizonytalanság terhével a vállán Sinner megnyerte előbb az amerikai, majd az ausztrál nyílt teniszbajnokságot. Február közepén kiderült, hogy a játékos képviselői és a WADA a színfalak mögött megegyeztek, és három hónapig tartó kényszerpihenőben állapodtak meg, mely május elején, a Roland Garros előtt jár le. A WADA elfogadta az ITIA ítéletét, mely szerint Sinner nem követett el doppingvétséget, mivel a nagyon kis mennyiségű tiltott szer keresztszennyeződés által került a szervezetébe, amiért közvetlenül nem ő a felelős. Vétkesnek a fizioterapeutát kiáltották ki, a teniszezőt pedig annyiban találták felelősnek, hogy saját csapatának tagja követte el a vétséget, ezért is kapta a három hónapos eltiltást.

A WADA precedensértékű esettel találta magát szemben, arra ugyanis nem létezik szabályzat, miként kell a játékost szankcionálni, ha a tiltott szert a csapat valamely tagja viszi be a teniszező szervezetébe. A világelső viszonylag jól megúszta, talán éppen azért, mert ő a jelenlegi legjobb, de vajon milyen végeredménnyel zárult volna az ügy, ha alacsonyabban rangsorolt teniszező került volna hasonló helyzetbe? Vagy esetleg egy volt világelső, akit Novak Đokovićnak hívnak?

Hozzászólások
Hozzászólások
0
Hozzászólás küldése
1000 karakter áll rendelkezésére
A megjegyzésekben kifejtett vélemények a hozzászólások szerzőinek magánvéleményei, és nem tükrözik az internetes portál véleményét. A megjegyzéseket moderáljuk és jóváhagyjuk az általános szerződési feltételeknek megfelelően.
Támogatóink
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabjuk a tartalmakat és reklámokat, hogy működjenek a közösségi média funkciók, valamint hogy elemezzük a weboldal forgalmát. Bővebben a "Beállítások" gombra kattintva olvashat.
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabja az oldalon megjelenő tartalmat és reklámokat..