Ezen a napon született Pécsett 1874-ben mecsekaljai Horvay János, eredetileg Hoppl, teljes nevén Horvai János Károly magyar szobrász.
Több külföldi tanulmányútja után a mester 1897-ben Budapesten telepedett meg. Horvayt a köztudat leginkább a Kossuth-szobrok specialistájaként szokta emlegetni, lévén a ’48-as szabadságharc vezéréről 1902 és 1908 között évente két-három szobrot, portrét, szoborcsoportot készített. Horvay a 12 000 koronás első díjat a Parlament elé szánt, az 1848-as első felelős magyar kormány tagjait ábrázoló hatalmas szoborkompozícióra kiírt pályázaton ugyancsak ebben az időszakban nyeré meg. 1908-ban. A kétszeres ember nagyságú alakokból álló márványszobrot 1927-ben leplezték le.
„Mészkőből épült széles és magas talapzaton állt a kilenc márványból készült szobor, középen a kicsit magasabbra formált Kossuth Lajos, két oldalán az első felelős magyar kormány tagjai. Oltárszerűen emelkedett ki a szobrok hátterét képező magas kőfal, melynek hátoldalán egy szoborcsoportot formázott a művész, akik a hazáért hozott áldozatra emlékeztettek. Egy lendületes kompozícióban itt vonult a családtól búcsúzó katona, az ifjú dobos, a vén zászlótartó, a harcra kész és a sebesült honvéd.”
A Kossuth-szoborcsoport szabadságharcot jelképező részletén az alábbi sorok olvashatók:
„A Kárpátoktul le az Al-Dunáig / egy bősz üvöltés, egy vad zivatar! / Szétszórt hajával, véres homlokával / áll a viharban a magyar.”
Budapest — 2022. február 19.
A monumentális mű sajnos mindössze szűk negyed évszázadig állhatott a helyén. 1952-ben a kommunista hatalom eltávolíttatta „mint pesszimista, nem méltó” alkotást. Szerencsére ezt a művész már nem érhette meg. A szobor feldarabolva az Új köztemetőbe került. Innen szállíttatta el 1959-ben Dombóvár városa, ezzel megmentve az enyészettől. A nevezett szoborcsoport másolatát 2015. március 3-án leplezték le a budapesti Kossuth téren.
Budapest — 2022. február 19.
Horvay szobrászmester Kossuth-büsztjeiből egyébként felénk, a déli végekre is jutott.
Magyarittabé – 2013. október 5.
Történetesen Magyarittabére, ahol – a Vasárnapi újság krónikásának korabeli beszámolója szerint, 1904. május 29-én történt meg az alkotás leleplezése.
(A kép forrása: Internet)
Ez utóbbi köztéri szobor (képünkön) egyébként mindkét világégést hősiesen és viszonylag épen átvészelte. Egyetlen golyó ütötte nyommal mellkasában. 2015 nagypéntekének éjjelén aztán valakik ellopták. A szobor másolatát e közép-bánsági református falu közössége a rákövetkező időszakban állíttatta újra. Határokon átnyúló gyülekezeti összefogódzással és segítséggel.
Horvay János 1944. november 19-én hunyt el Budapesten. Erzsébetvárosban. A Fiumei úti sírkertben található síremlékét a művész saját alkotása díszíti.
Fényképezte: Martinek Imre