
Az újvidéki Európa Kollégium nemcsak a vajdasági magyar egyetemisták szállásaként, hanem a vajdasági magyar ifjúság kulturális és művelődési központjaként is ismert. Fennállása óta számos díjjal, elismeréssel jutalmazták.
Újvidék városnapja alkalmából a Vajdasági Magyar Szövetség rendezvényén az idén fennállásának 10. évfordulóját ünneplő Európa Kollégium vette át a Magyar Kiválóság Díjat. Horvát Mária vezető nevelőtanárt, valamint Szedlár Ágnes és Rekeczki Angéla nevelőtanárokat kérdeztem az intézmény mindennapjairól és az elismerés jelentőségéről.
— Az Európa Kollégium a vajdasági magyar közösség meghatározó intézménye, mely magyar ajkú egyetemistáknak nyújt otthont és tanulási lehetőséget. A 380 férőhelyes épületünk a működésünk kezdete óta tele van. Küldetésünk több, mint a lakhatásról gondoskodni: kiemelt figyelmet fordítunk a közösségépítésre, a tehetséggondozásra, valamint a magyar kulturális értékek, nemzeti és vallási hagyományok ápolására, hogy diákjaink egy összetartó és támogató közegben fejlődhessenek — fogalmazott Horvát Mária. — Az intézményben szakkollégiumi rendszert működtetünk, mely egyedülálló Szerbiában. A programok magyar nyelven, nevelőtanárok szervezésében valósulnak meg, és lehetőséget adnak hallgatóink szakmai és személyes fejlődésére. Szakkollégiumi tevékenységünk alapjai a műhelyek, melyek célja, hogy a tehetséges hallgatók számára teret adjanak az egyetemi tanulmányaik mellett a szakirányuknak megfelelő tudományos munkával való foglalkozásra. A másod- és harmadéves kollégisták műhelyvezető tanár mentorálásával szakkollégiumi dolgozatot írnak, mely kiváló alapot teremt a tudományos konferenciákon való részvételhez, de a diplomamunka megírásához is. A végzősök számára tanfolyamokat szervezünk, hogy növeljék a munkaerőpiaci esélyeiket. Ezek között szerepelnek idegennyelvi- és pályázatírási tanfolyamok, ICDL (nemzetközi számítógép-használói) képzés, valamint SPSS-alapú kutatásmódszertani kurzus. Közéleti esteket rendezünk, hogy bővítsük fiataljaink látókörét, növeljük tájékozottságukat, ösztönözzük társadalmi szerepvállalásukat, valamint közvetítsük a polgári és keresztény értékrendet. Ezeken közéleti személyiségek, értelmiségiek, szakemberek tartanak előadást, lehetőséget teremtve a hallgatók számára, hogy első kézből szerezzenek ismereteket aktuális társadalmi, gazdasági és kulturális kérdésekről. Az idén ünnepeljük kollégiumunk fennállásának első évtizedét, így a 10. szakkollégiumi évet nyitottuk meg. E jeles alkalomból visszahívjuk egykori kollégistáinkat, hogy megosszák tapasztalataikat és sikertörténeteiket a jelenlegi hallgatókkal. Meghívásukkal nemcsak inspiráló példát szeretnénk állítani a mostani kollégisták elé, hanem azt is megmutatni, hogy elhivatottsággal és kitartással néhány éven belül ők is jelentős szakmai sikereket érhetnek el. A díj nemcsak a kollégium eddigi munkájának méltó elismerése, hanem felelősséggel is jár. Megerősít bennünket abban, hogy jó úton járunk, és egyúttal kötelez, hogy továbbra is elhivatottsággal támogassuk hallgatóink szakmai és személyes fejlődését, erősítsük közösségünket, és folyamatosan törekedjünk a kiválóságra. Emellett ösztönöz arra, hogy a jövőben még nagyobb lelkesedéssel és odaadással végezzük a munkánkat.
Az Európa Kollégium nevelőtanári csapata
Szedlár Ágnes a szakkollégiumi program kapcsán kiemelte, nemcsak a szórakozásra, sportra, csapat- és készségfejlesztésre hivatott szakkörök működnek, hanem a tudományos kutatómunkára irányulók is.
— A kötelező elemnek tekintett műhelyfoglalkozások során a kollégisták kutatásalapú szakdolgozatot írnak, melyet elsősorban a tudományos diákköri konferenciákon mutatnak be, részeredményeiket pedig más, tematikus konferencián is bemutathatják. A választott és kötelező elemek között így egyfajta „hidat” alkot a konferenciákon, szakmai találkozókon való szereplés, publikáció, hiszen a prezentált munkák nagy része a műhelydolgozatokból kerül ki. Célunk, hogy a hallgató még a diplomaszerzés előtt megismerkedjen azokkal a módszerekkel, amelyeket a kutatómunka során alkalmazhat, betekintsen a szakirodalomba, megtanuljon helyesen hivatkozni, értelmezni a kapott eredményeket, levonni a következtetéseket. A véglegesített dolgozatokat bemutatják a tanév végi műhely-konferenciákon, a legjobbakat pedig a tanévzáró kollégiumi konferencián. Ezek az első lépések, hogy közönség előtt gyakorolják a magabiztos kiállást és a vitakészséget. A műhelyvezető oktatók minden évben számos hallgatónak javasolják a VMTDK-n való részvételt, mely egyúttal „előszobája” az Országos TDK-nak is. Emellett szívesen veszünk részt szakkollégiumok által szervezett tanácskozásokon, hazai szakmai konferenciákon (szerb és angol nyelven is), de kollégistáink többször jártak erdélyi tudományos programokon is. A kollégium fennállása óta a konferenciákon, versenyeken részt vevő hallgatók száma folyamatosan növekszik, ami azt bizonyítja, hogy a tudományok és a művészetek terén végezhető kutató- és alkotómunka minden évben egyre nagyobb számú kollégistának kelti fel az érdeklődését. Büszkék vagyunk rájuk, hiszen tanulmányaik mellett időt szakítanak a szakkollégiumi tevékenységekre, sőt, szívesen mennek konferenciákra is, hogy bemutassák kutatásaikat Kárpát-medencei társaiknak. Az Országos Tudományos Diákköri Tanács jóvoltából 2022-ben létrehoztunk egy ösztöndíjprogramot, mely minden évben 10 felsőbb éves kollégistának és mentoraiknak nyújt anyagi támogatást. A programban olyan fiatalok vesznek részt, akik korábban műhelykötelesek voltak, ezáltal már megismerkedtek a kutatómunka és a szakdolgozatírás alapjaival. A projektum rendkívül sikeresnek bizonyul, hiszen az idén a harmadik generáció ösztöndíjasait köszönthettük. Az előző két év ösztöndíjasainak tevékenységéről bátran elmondhatjuk, hogy a hallgatók és mentoraik kiváló munkát végeztek, melyet számos sikeres konferenciarészvétel, TDK-díjak, OTDK-jelölések és publikáció is koronázott.
Kerekasztal-beszélgetés az ösztöndíjszerződések aláírásakor (Horváth József felvétele)
Rekeczki Angéla arra mutatott rá, hogy a kollégiumban fontos szerep jut a kulturális életnek, a hagyományaink ápolásának, hiszen a kollégisták nagy része szerb nyelven tanul, és nincs alkalmuk az egyetemükön magyarul beszélni, magyar kulturális eseményeket látogatni.
— Kollégiumunkban a fiatalok közéleti esteken, illetve színház-, koncert- és kiállításlátogatásokon vesznek részt. Ezek általában nagyon változatosak, és mi, nevelőtanárok igyekszünk olyan eseményeket szervezni, amelyek érdekesek és hasznosak számukra. Gyakran ellátogatunk az Újvidéki Színházba, komolyzenei koncertekre, de sokszor egykori kollégistáinknak is lehetőséget adunk, hogy nálunk koncertezzenek, vagy kiállítsák munkáikat. Jeles ünnepeinkről is megemlékezünk, ilyen például a magyar kultúra napja, az 1848—49-es forradalom és szabadságharc, a magyar költészet napja, az 1956-os forradalom. Ilyenkor igyekszünk a kollégistákkal közösen alkalmi műsort készíteni, melyben lelkesen vesznek részt a zenészeink, színészeink, versmondóink, énekkarunk. Mivel szakkörök is működnek nálunk, az év folyamán már van olyan anyagunk, amelyet használni is tudunk, amikor műsort állítunk össze. Ebben sokszor nagy segítséget nyújt Krizsán Szilvia, az Újvidéki Színház színésznője, aki a versmondó szakkört vezeti, és mindig tud ajánlani egy-egy új ötletet. Nagyon jónak tartom, hogy ilyenkor a hasonló érdeklődésű fiatalok megosztják egymással gondolataikat, érzéseiket, tapasztalataikat, így arra is lehetőségük nyílik, hogy jobban megismerjék egymást és önmagukat is. Fontosnak tartom, hogy mindezzel együtt értéket közvetítünk számukra. A már említett választható szakkörökön kívül több sportszakkör is működik nálunk, ezeket kollégistáink vezetik. Nagyon sikeresnek mondhatom a kézművesszakkört, mely inkább a karácsonyi és a húsvéti időszakhoz köthető, hiszen ilyenkor készülnek a különféle díszek, ajándékok. Kiemelném még a több éve működő fotószakkört is, hiszen a tagjai mindig nagyon érdekes pillanatokat örökítenek meg a kollégiumi életből. Mindezt dr. Antal Szilárd, az újvidéki Művészeti Akadémia tanára vezetésével teszik. Ez a másik szakkörünk jelenleg, melyet nem kollégista, hanem szakember vezet. Jónak találom, hogy vannak olyan szabadidős tevékenységeink, amelyekben a hallgatók nemcsak a kreativitásukat fejleszthetik, hanem beszélgetnek is, ismerkednek, szórakoznak, csapatokat alkotnak. Mindez jó hangulatot is teremt, nagyon sok barátság, szerelem születik a kollégium falain belül.