
Első alkalommal történt meg, hogy a nagybecskereki Madách Amatőr Színház a Muzslai Petőfi Sándor Magyar Művelődési Egyesület színészeivel együtt készített darabot — egy zenés kabarét, melyet nagy sikerrel mutattak be Muzslyán is.
Jenovay Lajos, a Madách társulatának vezetője, az egyik rendező elmondta, örömmel tölti el, hogy sikerült összehozni a muzslyaiakkal ezt a közös produkciót.
— Egy beszélgetés alkalmával jött az ötlet, és aránylag gyorsan meg is valósítottuk, hiszen ez már a harmadik előadásunk. Volt két házon kívüli, úgynevezett előbemutatónk, Magyarittabén a Téli Találkozókon meg Tordán a művelődési napok keretében. Ez volt a hivatalos muzslyai bemutató, Nagybecskereken viszont április 23-án lesz a premier a Toša Jovanović Népszínházban. Igyekeztünk olyan darabot választani, amely szórakoztató, mert ebben az időszakban szerintem jól jön egy kis kikapcsolódás mindenkinek. A kabaré címét a záródal „adta”: A bankban nincsen betétem, és ez lett a teljes estnek a címe, mely nagyon jól összefogja, átöleli a jeleneteket, mert általában a szerelem és a pénz az, ami ebben a vidám műfajban a legsűrűbben feldolgozott motívum.
Jenovay Lajos és Rontó Márta
* Köztudomású, hogy a Madách Amatőr Színház felvállalta a darabjai tájoltatását. Ezúttal lesz-e erre alkalom?
— Igen, és rendkívül hálásak vagyunk a budapesti Vajdasági Baráti Egyesületnek, tavaly decemberben ugyanis a jótékonysági Mikulás-estje keretében a Madách Amatőr Színháznak gyűjtött, és igen szép összeget utalt át számunkra. Mi ezt teljes egészében a tájolásra fordítjuk, de persze nemcsak a kabarét, hanem más előadásainkat is utaztatjuk. Januártól már négy-öt tájoláson vagyunk túl.
A Muzslai Petőfi Sándor MME színészei is örömmel veszik ki a részüket a közös munkából, hiszen együtt sokkal könnyebb színre vinni egy-egy darabot — vallja Halász János, a muzslyai egyesület elnöke.
— Nagyon örülünk annak, hogy közreműködhetünk a Madáchcsal, nagyon jó kapcsolatot alakítottunk ki, én már két éve szerepelek a színdarabokban. A Petőfiben kezdtem, majd én is bementem a Madáchba kisegítőnek, és most már ott is fellépek. A vidám estünkről elmondanám, hogy a dalok és a kis, rövid jelenetek szépen kiegészítik egymást. A nézők is jól fogadják, hiszen mindenkinek jól jön egy kis lazulás, kikapcsolódás, közös szórakozás, nevetés.
Halász János, Zombori Tibor és Molnár Lábadi Csilla is vidám perceket szerzett
A kabaré másik rendezője, Kósa Zoltán nem leplezte jókedvét, mivel őszintén elégedett a darabbal.
— Nagykikindán a Totya Fesztiválra készítettem három kis jelenetet, és ennek apropójából ajánlottam, hogy lehetne a folytatásban is gondolkodni, majd megbeszéltük a Madáchban, hogy létrehozunk egy közös kabarét. Elég sokáig válogattuk, hogy mi kerüljön bele, mert szempont volt, hogy ne legyen hosszú, és mindenkinek jusson szerep. Vannak, akik három-négy jelenetben is játszanak, emellett az énekeket is be kellett tanulni. Én őszintén meg vagyok elégedve, mert Tordán volt az első bemutatónk, és szépen fogadta a közönség. Mondhatjuk azt is, hogy félig-meddig összeszokott társaságról van szó, hiszen a muzslyaiak nem állnak távol a nagybecskerekiektől, vannak átfedések, és valóban jó velük dolgozni. Régóta ismerjük egymást, és most a próbák során összekovácsolódott a társaság, mindenki nagyon komolyan vette a munkát, kellemes volt a hangulat.
A kabaréesten elhangzott dalok betanítását Rontó Márta vállalta, de maga is szerepel a darabban.
— Ez egy könnyű, szórakoztató darab, rövid jelenetek énekszámokkal kiegészítve. Nem volt nehéz dolgom, mert valójában éneklő társaságról van szó, és úgy is mondhatnám, hogy közös munka volt a dalok kiválogatása. Igyekeztünk eleget tenni a kívánságoknak, hogy kinek mi tetszik, de úgy, hogy mindez a jelenetek témájához is igazodjon. Egy igen jó hangulatú munkafolyamaton vagyunk túl, és azt hiszem, a közönség élvezni fogja.
Rontó Márta és Kelemen Imre kettőse
Kamrás Szonja, aki ugyancsak részt vett a zenés kabaréban, úgy fogalmazott, hogy szinte az egész darab nosztalgiázós, és minden dal a szívéhez nőtt.
— Ezeket a dallamokat mindannyian ismerjük, hiszen régi slágerek. Jókedvvel és odaadással dolgoztunk. A jelenetek is inkább klasszikusak, régi stílusúak, és szerintem minden összeillik. Mivel a színészek nem csak egy egyesületből vagy településről jöttek, talán az elején nem volt minden zökkenőmentes, de az már hagyománnyá vált, hogy a bemutatót nem a városban tartjuk, hanem „bemelegítésként” kisebb településen lépünk föl. Most már eljutottunk oda, hogy nagyobb, népesebb közönség előtt is bátran vállaljuk a játékot.
Kamrás Szonja és Balázs György a színpadon
Balázs György már nagyon régóta színészkedik a Madáchban, és énekel is.
— Ez egy változatos műsor, több prózai jelenettel, valamint régebbi dalok hangzanak el, melyek talán sokaknak ismerősek. Szórakoztató estet kínálunk, tehát semmi drámai szöveg, csak a felszabadító nevetés.
Molnár Lábadi Csilla is oszlopos tagja a csapatnak. Elmondta, ezeket a kis jeleneteket igencsak szereti, élvezi a játékosságot. Várja a tájolást is, hiszen annál nagyobb öröm nem is kell, mint amikor a kisebb településekre viszik el a színdarabokat. Hozzátette, az elmúlt időszakban telt házas előadásokat tartottak.
Muzslyán nem győzték beadogatni a pótszékeket a nagyterembe, hiszen megközelítőleg 200-an voltak kíváncsiak a kabaréműsorra.
Zsugity Annamária, Kósa Zoltán és Zombori Tibor jelenete
Halász János és Kiss Gizella a kabaréban
Finálé (a szerző felvételei)