home 2025. április 25., Márk napja
Online előfizetés
Iskolaérettségi vizsgálat: mi vár a gyermekekre és a szülőkre?
Kartali Róbert
2025.04.18.
LXXX. évf. 16. szám
Iskolaérettségi vizsgálat: mi vár a gyermekekre és a szülőkre?

Megkezdődött az iskolaérettségi vizsgálatokra való jelentkezés, a szülők pedig online időpontot is foglalhatnak a beiratkozáshoz az euprava.gov.rs oldalon. A korábbi gyakorlattal ellentétben az idén már nincs szükség papíralapú dokumentumokra, minden ügyintézés elektronikus formában történik.

A részletekről Halasi Ágnes, az oktatási minisztérium tanügyi tanácsosa nyilatkozott.

* Milyen teendőkkel jár az iskolakezdés előtti iratkozási folyamat a szülők számára?

— Első lépésként ki kell választani, melyik iskolába kívánják beíratni a gyermeket, és abban az intézményben időpontot kell foglalni a felmérésre. A vizsgálatok többségét május végén, illetve június folyamán végzik. Jelenleg a legfontosabb teendő a rendszerbe való bejelentkezés, mely alapján az iskolák képet kapnak arról, hány gyermeket terveznek hozzájuk íratni. Az intézmények előre meghatározott időpontokat kínálnak az online felületen, ezek közül lehet kiválasztani a felmérés időpontját.

* Tudható-e, hogy a vajdasági magyar óvodások közül várhatóan hányan kezdik meg az általános iskolát a következő tanévben?

— Információink szerint mintegy 1200 magyar anyanyelvű gyermek kezdi meg szeptemberben az első osztályt. Jelenleg Vajdaságban 1186 iskolaérett magyar gyermek jár színmagyar csoportba, míg további 146-an kétnyelvű, szerb—magyar óvodai csoportba. Ez utóbbi esetben nem tudható pontosan, hányan magyar anyanyelvűek, csak annyi, hogy kétnyelvű csoportba járnak. Így összesen 1332 gyermekről beszélhetünk, de a tényleges szám ennél kevesebb lesz, mivel a kétnyelvű csoportokból nem mindenki választ majd magyar iskolát.


Halasi Ágnes, az oktatási minisztérium tanügyi tanácsosa (a szerző felvétele)

* Milyen típusú feladatokat alkalmaznak az iskolaérettségi vizsgálatok során?

— Sokan megijednek ettől a felméréstől, pedig egyáltalán nem nehéz feladatokról, olvasásról vagy írásról van szó. A vizsgálat elsősorban azt méri fel, hogy a gyermek értelmileg és érzelmileg milyen szinten áll, mennyire tud tájékozódni térben, be tud-e fejezni egy rajzot, vagy hogyan működik a finommotorikája. Nem az a cél, hogy tudjon írni-olvasni vagy számolni — ezek nem elvárások. A szülő a gyermekkel együtt érkezik az iskolába, ahol a pedagógus és az iskola pszichológusa fogadja őket. A gyermek először néhány egyszerű feladatot old meg, majd a szülővel is beszélgetnek arról, hogyan látja gyermeke fejlettségi szintjét. Fontos, hogy a gyerekek bizonyos fokig legyenek önállóak — például tudjanak cipőt kötni, elpakolni a táskájukba vagy önállóan elmenni a mosdóba. Éppen ezért a szülőknek inkább azt javaslom, hogy ilyen hétköznapi dolgokat gyakoroljanak a gyerekekkel.

* Ilyenkor a gyerekeknek van-e alkalmuk megismerni az iskolai környezetet?

— Általában ilyenkor körbe szokták vezetni a gyerekeket az iskolában. Nagyon népszerűek a nyílt napok is, melyeket én is szívből ajánlok mindenkinek. Ilyenkor a leendő elsősök megismerkedhetnek a tanító nénivel, sőt, sok esetben az idősebb diákokkal is, például a negyedikesekkel, akik különféle programokat szerveznek számukra. Van, ahol kisebb versenyeket rendeznek, így játékos formában ismerkedhetnek meg az iskolai környezettel és a tanítóval, sőt a légkörrel is. Mivel mi, magyarok kevesebben vagyunk, lehetőségünk van iskolát is választani. Előfordulhat ugyanis, hogy a lakóhelyünk közelében nincs magyar tagozat — ez például Szabadkán is megtörténhet —, de ilyenkor sem kell megijedni, hiszen az iskolabuszok segítenek abban, hogy a gyerekek eljussanak a kiválasztott iskolába.

* A kisebb falvakban általában egyértelmű, hogy melyik iskolába kerülnek a gyerekek, de városi környezetben van rá lehetőség, hogy a szülők ne a lakóhelyükhöz legközelebbi iskolát válasszák, hanem más szempont alapján is dönthetnek?

— Ha egy faluban nincs magyar nyelvű oktatás, a szülők választhatnak egy közeli települést, akár másik falut vagy kisvárost, ahol lehetővé van téve az anyanyelven való tanulás, mert van iskolabusz. Városi környezetben is van választási lehetőség, főleg, ha a kiszemelt iskolában még van szabad férőhely — hiszen egy osztályban legfeljebb 28 tanuló lehet. Elvileg lakcím alapján történik a besorolás, de kisebbségi közösségként nekünk e téren általában nagyobb mozgásterünk van. Én mint gyakorlott szülő, pedagógus és tanügyi tanácsos nem ajánlom, hogy a szülők a tanítónő személye alapján döntsenek, mert ez vitatható: mitől lesz jó egy tanító? Lehet, hogy kedves vagy engedékeny, de lehet, hogy éppen egy szigorúbb, következetesebb tanító illik jobban a gyermekhez. Ha egy szülő jól ismeri a saját gyereke habitusát, az segíthet a döntésben, de ez nagyon egyéni. Sokan a tanító életkorát is nézik — van, aki a fiatal pedagógusokat preferálja, más az idősebb, tapasztalt szakemberekben bízik inkább. Szerintem ez is nagyon gyerektípusfüggő. Sokan kérnek tanácsot ismerősöktől, de amit az egyik gyereknek jó választásnak tartunk, az nem biztos, hogy a másiknak is az. A saját példámon látom: két gyerekemnek két teljesen különböző tanító nénije volt, és mindkettő nagyon jól működött, mert illettek a gyerekeim személyiségéhez. A lányomnak egy gyengédebb, gondoskodóbb tanító kellett, míg a fiamnak egy szigorúbb, fegyelmet tartó pedagógus vált be, aki bár sokszor kemény volt vele, mégis stabil alapot adott.

* Hogyan működik az online platform, ahol jelentkezni kell?

— Az elektronikus közigazgatás hivatalos felületén kell jelentkezni. Itt tudnak a szülők bejelentkezni a saját felhasználónevükkel, jelszavukkal, és ezen a platformon választhatnak iskolát is. Semmilyen dokumentumot nem kell előzetesen beszerezni, mert az iskolák hivatalos úton hozzájutnak minden szükséges irathoz. Ami még fontos: a beiratkozáshoz szükség van orvosi vizsgálatra. Ezt elvégezhetik az állami rendelőben, de akár magánrendelőben is.

* A rendszerben csak egy iskolát lehet megjelölni?

— Igen, csak egy iskolát lehet kiválasztani. Ha azonban olyan intézményt jelölnek meg, ahol végül túljelentkezés lesz, az iskola még a beiratkozási időszak lezárása előtt értesíti a szülőket, hogy nincs szabad hely a választott tagozaton. Ilyenkor lehetőség van új iskolát választani. Ha ez a helyzet valamiért a határidő után derül ki, akkor már személyesen kell intézkedni az iskolában. Ennek azonban minimális az esélye, általában minden gyermek be tud iratkozni abba az iskolába, amelyet elsőre választott.

* Mi a teendő, ha valaki valamilyen okból lemarad a jelentkezési határidőről?

— Ebben az esetben már csak személyesen lehet intézkedni. A rendszer május 31-én lezárul, de mivel az iskola kötelező, a gyermeket mindenképp be kell íratni. Olyan nem fordulhat elő, hogy egy iskolaköteles gyermek ne kerüljön be valahova. Most azoknak kell beiratkozniuk, akik 2018. március 1-je és 2019. február 28-a között születtek. Emellett azok a szülők kérhetik a korábbi beíratást, akiknek a gyermeke 2019. március 1-je és szeptember 1-je között született, és szeretnék, hogy előbb kezdje meg az iskolát.

* Mennyire előnyös, ha valakit korábban íratnak be iskolába?

— Ez egy nehéz kérdés, mivel vannak olyan gyerekek, akik érettebbek, például akik már kicsi koruk óta jártak bölcsődébe, majd óvodába. Ők már jobban fejlődtek szokásaikban, már megismerkedhettek a betűkkel és a számokkal, és könnyebben szocializálódnak. Nekik előnyös lehet a korai iskolakezdés, mert lehet, hogy már unják az óvodát. Ha azonban a gyermek szellemileg még nem érett, az gondot okozhat, mivel az iskolában hosszabb ideig kell figyelni, 45 percig ülni az órákon, és otthon házi feladatot készíteni. Szerintem a gyerekek akkor kezdjék el az iskolát, amikor az éveik alapján elérik azt a kort. A gyermekévek nagyon gyorsan elrepülnek, és fontos, hogy a gyerekek megélhessék a gyermekkort. Vannak olyan szülők, akik azért íratták be korábban gyermeküket, mert annak a barátja megkezdte az iskolát. A személyes példám alapján elmondhatom, hogy bár nehéz volt, de mindkét gyermekem olyan iskolába került, ahol nem voltak mások az óvodájukból. Ennek ellenére könnyen szocializálódtak, és megszokták az új környezetet. Kisgyerekkorban nem feltétlenül a gyerekek választják meg a barátaikat, mivel a szülő dönt, kivel barátkoznak, hiszen a gyermekek egyedül sehova nem tudnak elmenni. Bár könnyebb lenne a szülőnek, ha ismerősök gyermekei is járnának az osztályba, véleményem szerint a gyerekek sokkal rugalmasabbak, és könnyebben alkalmazkodnak az új helyzetekhez, így bármivel képesek megbirkózni.

A tanügyi tanácsos arról is beszélt, hogy bár még messze van a határidő, nem érdemes halogatni a beiratkozást, mert a gyerekek számára is fontos, hogy idejében elkezdjék a felkészülést. Ha már tudják, hogy most van az iratkozás, ez segít abban, hogy lelkileg ők is felkészüljenek az iskolára, és komolyabban vegyék a változást.

Hozzászólások
Hozzászólások
0
Hozzászólás küldése
1000 karakter áll rendelkezésére
A megjegyzésekben kifejtett vélemények a hozzászólások szerzőinek magánvéleményei, és nem tükrözik az internetes portál véleményét. A megjegyzéseket moderáljuk és jóváhagyjuk az általános szerződési feltételeknek megfelelően.
Támogatóink
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabjuk a tartalmakat és reklámokat, hogy működjenek a közösségi média funkciók, valamint hogy elemezzük a weboldal forgalmát. Bővebben a "Beállítások" gombra kattintva olvashat.
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabja az oldalon megjelenő tartalmat és reklámokat..